Co to są studia podyplomowe? Metody podwyższenia kwalifikacji zawodowych

0
2645
Kobieta czytająca książkę

Chcesz, aby Twoja pozycja na rynku pracy była silna? Musisz cały czas dostosowywać się do jego aktualnych potrzeb i wymagań! Z punktu widzenia pracodawcy najlepszymi pracownikami, są ludzie elastyczni, chętnie podejmujący nowe wyzwania. W dzisiejszych czasach ciągłe doszkalanie i zdobywanie nowej wiedzy jest sposobem na utrzymanie posady. W jaki sposób możesz podwyższyć swoje kwalifikacje? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Czy studia podyplomowe to pewny sukces?

Uważasz, że jeden kierunek to za mało? Masz rację! W dzisiejszych czasach tytuł magistra nie jest już tak ceniony jak kiedyś. Jest to spowodowane tym, że studia stały się powszechne i w oczach pracodawców nie stanowią dużego atutu, a raczej konieczny warunek. Z roku na rok wzrasta liczba osób, które mogą pochwalić się dyplomem wyższej uczelni. Dlatego warto zdecydować się na podjęcie studiów podyplomowych.

To doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje. Studia podyplomowe są inną formą kształcenia niż studia licencjackie, magisterskie lub doktoranckie. Po zakończeniu nauki student nie otrzymuje tytułu i dyplomu, jedynie świadectwo ich ukończenia. Na niektórych uczelniach wymagane jest napisanie i obrona pracy dyplomowej.

Dla kogo są przeznaczone studia podyplomowe?

Studia podyplomowe przeznaczone są dla osób posiadających tytuł inżyniera, licencjata lub magistra. Jednak wymóg posiadania tytułu w chwili rozpoczęcia kursu nie jest obligatoryjny! Niektóre uczelnie przyjmują na studia osoby nieposiadające jeszcze dyplomu uczelni wyższej. Ważne jest jedynie, aby uzyskały one tytuł przed zakończeniem studiów podyplomowych. Jeśli nie spełnią tego wymogu nie będą mogły skończyć kursu.

Ucząca się w plenerze studentka

Ila trwają studia podyplomowe?

Zgodnie z ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym” studia podyplomowe nie mogą trwać krócej niż dwa lata, czyli cztery akademickie semestry. Ich maksymalna długość zależy od zakresu materiału, jaki obejmują. Większość oferowanych na rynku kierunków mieści się jednak w ustawowym, minimalnym czasie.

Jak pokazują liczne badania przeprowadzone na studentach optymalnym czasem nauki na studiach podyplomowych jest jeden rok. Większości ankietowanych osób zależy na szybkim zdobyciu nowej wiedzy i na tym, aby nie wydać przy tym dużej ilości pieniędzy. Dlatego skrócenie ich do dwóch semestrów wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Jakie zajęcia są w programie studiów podyplomowych?

Dobry kurs powinien zawierać różnorodne formy prowadzenia zajęć. Dlatego przed podjęciem decyzji, dokładnie przeanalizuj program nauczania. Zajęcia prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów pozwolą Ci ugruntować zdobytą wiedzę. Przed zapisaniem się na kurs poproś o dodatkowe informacje na temat poszczególnych zajęć.

Często bowiem zdarza się, że jeden temat jest kilkukrotnie powtarzany na różnych przedmiotach. Takie rozwiązanie na pewno nie wpłynie pozytywnie na pogłębianie wiedzy. Przed podjęciem decyzji, zastanów się nad korzyściami, jakie da ci ukończenie danego kursu.

Ucząca się studentka

Dlaczego warto skończyć studia podyplomowe?

Studia podyplomowe mają wiele zalet. Umożliwiają wybór kierunku, który pozwoli na udoskonalenie nabytej wcześniej wiedzy i umiejętności przydatnych w wykonywanej pracy. Program studiów skupia się na najważniejszych aspektach wykonywania danego zawodu. Takie rozwiązanie pomaga później, przy zastosowaniu zdobytej wiedzy w praktyce.

Istotne jest również to, że zajęcia odbywają się w weekendy. Dzięki temu możesz z nich skorzystać, nawet jeśli pracujesz lub studiujesz dziennie! Jest to bardzo dobry sposób na uzupełnienie wiedzy w momencie, gdy w danym zawodzie zmieniły się np. standardy czy przepisy. Ukończenie podyplomówki często przyczynia się do uzyskania awansu zawodowego.

Jak jeszcze można podnieść kwalifikacje zawodowe?

• Kursy i szkolenia dla osób bezrobotnych

Szukasz pracy? Chcesz wypaść jak najlepiej w wyścigu o posadę, ale nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji? Idź na szkolenie! To dobry sposób na zwiększenie swoich szans na znalezienie dobrego zajęcia.

Przy wyborze szkolenia należy kierować się jego użytecznością i dopasowaniem do wymogów rynku pracy. Kursy są finansowane z urzędu pracy i to on decyduje o tym, kogo i na jaki kurs wyśle. Jednak interesujących szkoleń można szukać również na własną rękę, a potem zawnioskować do urzędu o ich dofinansowanie.

Pamiętaj jednak, że w momencie przerwania nauki przed uzyskaniem zaświadczenia jesteś zobowiązany do zwrotu kosztów kursu. Informacji na temat szkoleń szukaj bezpośrednio w ośrodkach szkoleniowych, a także w internecie.

• Szkolenia pracownicze

Zdobywać nową wiedzę możesz również w swoim zakładzie pracy! Szkolenia pracownicze to świetny sposób na zdobycie nowych kompetencji. Przeprowadzają je różne organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe i firmy szkoleniowe. Rodzaj zajęć zależy od branży w jakiej pracujesz. Dlatego warto sprawdzić jakie możliwości podniesienia kwalifikacji oferuje twoja firma. W niektórych przypadkach pomyślne przejście szkolenia jest warunkiem do otrzymania posady.

• E-learning

Forma dokształcania, która zdobywa coraz więcej zwolenników. Nauczanie przez internet jest wygodnym sposobem na poszerzenie wiedzy. Możesz to zrobić bez wychodzenia w domu! To dobre rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych i kobiet posiadających małe dzieci. Szkolenie w warunkach domowych umożliwia dostosowanie tempa kursu i czasu, jaki zostanie na nie przeznaczony do indywidualnych potrzeb.

E-learningi dzielą się na dwie grupy: tzw. szkolenia twarde oraz szkolenia miękkie. Pierwsze dotyczą umiejętności związanych z wykonywaną pracą. Zalicza się do nich m.in.: szkolenia BHP, naukę przepisów prawnych i znajomości procedur. Szkolenia miękkie stawiają na rozwój osobisty, czyli naukę i doskonalenie umiejętności personalnych.

Śpiąca przy nauce kobieta

• Staże wakacyjne

Staż trwa zazwyczaj trzy miesiące. Nie zawsze jest on płatny, ale warto skorzystać również z tej formy poszerzania kwalifikacji. Staż pozwoli Ci zdobyć cenne doświadczenie, przydatne w dalszej karierze zawodowej.

Praca pod okiem profesjonalistów to dobra okazja do nabycia wiedzy i umiejętności w danej branży, którą można skonfrontować z teorią wyniesioną z uczelni. Dzięki stażom wakacyjnym masz szansę przekonać się na własne oczy co, w praktyce, oznacza praca w danym zawodzie. Pozwoli Ci to dokonać trafnego wyboru przy szukaniu pracy, co dzięki praktyce będzie ułatwione.

• Wolontariat

Kolejnym dobrym sposobem na wzbogacenie CV jest wolontariat. Ta forma aktywności świetnie sprawdzi się nie tylko w wakacje, ale również w trakcie roku akademickiego. Osoba posiadająca doświadczenie w wolontariacie jest postrzegana przez potencjalnych pracodawców jako ktoś, komu zależy na nieustannym rozwoju.

Praca w wolontariacie przyczynia się również do poszerzenia twoich soft skills, czyli umiejętności pracy w grupie, kreatywności, odpowiedniego zarządzania czasem i umiejętności planowania. Te kompetencje są bardzo cenione przez pracodawców i przyczyniają się do sukcesu na rynku pracy.

• Uczenie się od bardziej doświadczonych kolegów

Źródłem zdobywania nowej wiedzy są również uczenie się od bardziej doświadczonych kolegów z branży oraz utrzymywanie kontaktu ze specjalistami w naszej dziedzinie. Wymiana branżowych informacji, poglądów i nowinek pozwoli utrzymać Ci stały kontakt z zawodem, może stanowić źródło cennej i przydatnej wiedzy. Poza tym utrzymywanie relacji z osobami z branży może w przyszłości zaowocować ciekawą posadą lub podpisaniem kontraktu.

Studia podyplomowe i inne formy poszerzania swoich kompetencji zawodowych mogą być pomocne w karierze zawodowej. Naszym zdaniem dobrym rozwiązaniem jest zbadanie rynku, aby dowiedzieć się, jakie kwalifikacje są szczególnie cenione przez pracodawców. Co sądzisz o studiach podyplomowych? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj