Oczyszczalnie tunelowe to dobre rozwiązanie w trudnych warunkach lokalizacyjnych. Dlaczego?

0
2123
dom na wsi

Przydomowa oczyszczalnia ścieków staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Kiedy jest to dobry wybór? Podpowiadamy!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto?

W miejscach, w których nie jest możliwe skorzystanie z sieci zbiorczej kanalizacji sanitarnej, konieczne jest poszukanie innego rozwiązania. Do niedawna najpopularniejsze było szambo. Dzisiaj się to zmienia. Coraz częściej osoby decydują się na przydomową oczyszczalnię. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że jest to pożyteczne i ekologiczne rozwiązanie. Co więcej, jest niedrogie w zakupie i eksploatacji, koszty szybko się zwracają. Oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa. A na czym polega jej działanie? To nic jak wzbudzenie w instalacji naturalnych procesów biologicznych. Dzięki temu ścieki są rozłożone i możliwe jest ich odprowadzenie do gruntu, rowu melioracyjnego, rzeki. Warto więc postawić przydomową oczyszczalnię, jeśli nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji. Zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie, niż gdyby chcieć postawić szambo.

Jak dopasować przydomową oczyszczalnię ścieków do potrzeb?

Warto zaznaczyć, że choć występują pod tą samą nazwą, oczyszczalnie różnią się między sobą. Wyróżnić można kilka ich rodzajów. Do wyboru są oczyszczalnie biologiczne, tunelowe, drenażowe. Oczyszczalnie biologiczne są kosztowne, a i wymagają regularnego uzupełniania biopreparatów. Właśnie dlatego najczęściej wybierane są przydomowe oczyszczalnie tunelowe. Są niedrogie, a przy odpowiednim traktowaniu – starczają na wiele, wiele lat. Warto jednak wiedzieć, że należy je dobrze dobrać do potrzeb. Najlepiej oczyszczalnie tunelowe dopasuj z pomocą specjalistów z www.ekodren.pl, którzy pomogą Ci w doborze najlepszej pojemności. Dzięki temu nie popełni się błędu już na pierwszym etapie przygody z takim ekologicznym sposobem oczyszczania ścieków.

dom na wsi

Jak działa oczyszczalnia tunelowa?

A jak w ogóle działa oczyszczalnia tunelowa? Dlaczego mówi się o niej, że to dobre rozwiązanie w trudnych warunkach lokalizacyjnych? Przede wszystkim z uwagi na to, że można zamontować ją na ograniczonej powierzchni. Nie jest to system, który zajmuje duży teren. Wręcz przeciwnie – rozprowadzenie ścieków nad warstwą filtracyjną jest równomierne i następuje na całej powierzchni systemu, więc teren niezbędny do działania jest kilkakrotnie mniejszy niż w przypadku oczyszczalni tradycyjnej.

Na pierwszym etapie oczyszczania dochodzi do separacji substancji, które nie ulegają rozpuszczaniu w wodzie. Ma to miejsce w osadniku. Substancje cięższe spadają na dno zbiornika. Następnie dochodzi do tlenowego doczyszczania ścieków. Umożliwia to proces tlenowy. Bakterie, które żywią się ściekami, doprowadzają do rozkładu zanieczyszczeń.

Kolejnym krokiem oczyszczania jest przejście ścieków przez tunele rozsączające. Umieszczona w nich warstwa filtracyjna wykonana ze żwiru umożliwia biologiczny rozkład. Następuje usunięcie fosforanów i bakterii chorobotwórczych. Oczyszczone ścieki mogą być odprowadzone do gruntu rodzimego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj