Podstawy transportu ponadgabarytowego

1
3521
Ruchliwa droga

Ciężko dziś obejść się bez różnych rodzajów transportu, które dopasowane są do przewożenia konkretnych towarów, sprzyjają ich bezpieczeństwu i pozwalają na w miarę szybkie i sprawne przewiezienie produktów z miejsca na miejsce. Jednym z popularniejszych gałęzi tego przemysłu jest między innymi transport ponadgabarytowy, zwany również nienormatywnym lub wielkogabarytowym.

Co daje transport ponadgabarytowy?

Przy transporcie ponadgabarytowym, przewożony ładunek jest często ciężki i ogromnych rozmiarów. Jako przykład podać można statki, samoloty czy też maszyny budowlane, których wprawdzie nie transportuje się łatwo, ale przy odpowiednim przygotowaniu nie jest to niemożliwe. Dlatego wiedza na temat tej gałęzi transportu może być bardzo przydatna. Jeżeli więc mamy wyjątkowo duży ładunek, tradycyjne środki transportu zazwyczaj odpadają ze względów logistycznych.

Jakie pojazdy zajmują się transportem ponadgabarytowym?

W przypadku transportu ponadgabarytowego korzysta się zazwyczaj z zaawansowanych technicznie naczep i przyczep, odznaczających się ogromną ładownością. Tego typu transport jest w większości przypadków niskopodwoziowy i posiada specjalnie przystosowane rampy najazdowe, które znacznie ułatwiają zarówno załadunek jak i późniejszy rozładunek towarów. Niskopodwoziowe naczepy modyfikować można pod względem przydatności do przewozu konkretnego ładunku. Można je także ze sobą odpowiednio łączyć, dostosowując je do transportu niewymiarowych maszyn, pojazdów czy sprzętów.

Takie naczepy czy przyczepy posiadać też mogą często dodatkowe funkcje, ułatwiające transport ogromnych ładunków. Wśród nich wymienić można między innymi uchwyty zabezpieczające towar, elektryczne wciągarki lub kliny z mocowaniem.

Bezpieczeństwo transportu ponadgabarytowego

Transport ponadgabarytowy nie jest niestety łatwy, trzeba więc zachować wszelkie środki ostrożności, aby bezpiecznie przewieźć towar w wyznaczone miejsce. Tego typu przewóz obejmuje ładunki powyżej 42 ton. Długość zestawu transportowego przekracza wtedy 16,5 m, wysokość to 2,5 m, z kolei szerokość 4 m, dlatego nie są to pojazdy przystosowane do poruszania się po każdym szlaku.

Zanim wyruszy się z ładunkiem do docelowej lokalizacji, trzeba zatem dokładnie sprawdzić drogi do niej wiodące, aby wybrać z nich te, po których możemy bezpiecznie przejechać. Warto patrzeć także na znaki przed tunelami czy wiaduktami, które informują jakiej wysokości powinien być przejeżdżający pod nimi pojazd. Jeżeli kierowca nie będzie się do tego stosował, łatwo o wypadek.

Na tego typu transport przeznaczyć trzeba także trochę więcej czasu. Pojazd z tak ciężkim załadunkiem będzie poruszał się wolniej, a jakiekolwiek naruszanie zasad ograniczenia prędkości, może być dużym zagrożeniem na drodze.

Jak wybrać firmę transportową?

Stawiając na transport ponadgabarytowy, warto wybrać firmę, która się w nim specjalizuje. Wtedy mamy pewność, że posiada ona odpowiednio przystosowane pojazdy i nie musimy przejmować się tym, że nasz ładunek może zostać uszkodzony. Sprawdźmy zatem opinie na temat wybranego przewoźnika, listę firm, z jakimi do tej pory współpracował oraz wszelkie posiadane licencje i certyfikaty. Warto korzystać również z usług kompleksowych, w których zawiera się nie tylko transport, ale i spedycja oraz logistyka.

1 KOMENTARZ

  1. Ja raz korzystałam z usług firmy transportowej i to była tragedia. Ale wtedy wybrałam pierwszą lepszą firmę i już więcej tego błędu nie popełnię. Lepiej jednak poszukać opinie o kimś sprawdzonym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj