Jak wygrać sprawę rozwodową i nie zwariować?

1
4809
Jak wygrać sprawę rozwodową?

Słowa …i nie opuszczę Cię aż do śmierci dzwonią ci teraz w uszach i nie możesz ich znieść? Masz uczulenie na komedie romantyczne, a wszelkie całujące się pary na ulicy mierzysz zabójczym wzrokiem? Jeśli właśnie się rozwodzisz i zastanawiasz się, jak proradzić sobie z rozstaniem, ten artykuł jest dla Ciebie. Czytaj dalej!

Jak wygląda rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwód z orzekaniem o winie jest dosyć czasochłonnym procesem i znacznie trudniej go wygrać. Sprawa może toczyć się latami i często wiąże się z ujawnianiem rodzinnych tajemnic, szukaniu dowodów na drugą osobę i wzajemnym oskarżaniu się. Zazwyczaj wygra ta strona, która będzie miała lepsze argumenty. Konieczna jest też tutaj obecność adwokata, który powinien tak wszystkim pokierować, żebyśmy małżonkowie jak najmniej ucierpieli w tej bitwie.

Najczęściej dochodzi do takiego rozwodu, kiedy w grę wchodzi duży majątek. Gorzej, jeśli zakończenie małżeństwa jest spowodowane tym, że jedna z osób używa przemocy. Wtedy faktycznie gra jest warta świeczki i tutaj trzeba myśleć przyszłościowo.

Jak wygląda rozwód bez orzekania o winie?

Zakończenie związku bez orzekania o winie jest to tak zwany rozwód z klasą, bez publicznego wyciągania brudów. Według statystyk te rodzaj zakończenia małżeństwa stanowi 70% wszystkich rozwodów w Polsce. Rozpad związku za porozumieniem stron może skończyć się nawet na pierwszej rozprawie.

Małżonkowie odpowiadają na kilka podstawowych pytań (sędzia odnosi się do informacji zawartych w pozwie), wychodzą i czekają na ogłoszenie wyroku. Tak się jednak dzieje, gdy w małżeństwie nie było dzieci. Wszystko zależy od tego, jak dwoje dorosłych ludzi dogada się między sobą.

Ręka z pierścionkiem

Co jest najczęstszą przyczyną rozwodów?

Główną przyczyną rozwodów jest rozpad pożycia małżeńskiego. Wraz z tym trzeba się liczyć z innymi konsekwencjami, jak na przykład podział majątku, wyprowadzka, ustalenie widzeń z dziećmi (to kwestia do ustalenia między małżonkami, chyba że nie mogą osiągnąć porozumienia).

Kiedy nie ma szans na wygranie sprawy?

Są sytuacje, w których niestety jesteś skazany na porażkę w sądzie. Na przykład miałeś lub masz kochankę, przestałeś zajmować się i utrzymywać dzieci albo się wyprowadziłeś. Jeżeli Twoja żona ma dowody i świadków na to, że stosujesz przemoc, urządzasz awantury czy też jesteś uzależniony, to raczej nie masz co liczyć na zwycięstwo w procesie. Prawo będzie w takiej sytuacji stało po stronie żony, a sąd, kierując się dobrem małoletnich, obciąży cię sporymi alimentami.

Oczywiste jest, że lepiej nie doprowadzić do rozwodu i szukać sposobu na naprawę relacji. Jeśli jednak rozstanie jest nieuniknione, warto w naszej ocenie zachować się z klasą i rozstać polubownie. Jak radzić sobie z rozstaniem? Znasz jakieś sprawdzone metody? Daj znać w komentarzu.

1 KOMENTARZ

  1. Chyba najlepiej jest rozwodzić się bez orzekania o winie… kiedys nad tym myślałam i stwierdziałam, ze nie chciałabym się szarpać z mężem. Gorzej jak do tego dochodzą dzieci i każdy chce je zabrać… Wtedy jest wojna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj