Narodziny pierwszego dziecka stanowią niezwykle ważny moment w życiu młodych rodziców. Nowy członek rodziny wywraca ich świat do góry nogami, przynosi wiele szczęścia, ale wiąże się również z ogromem obowiązków. Nawet jeśli para pragnie kolejnego dziecka, planowany okres poczęcia rzadko przypada na czas tuż po pierwszej ciąży. Młodzi ludzie chcą dać sobie chwilę na oswojenie się z nową sytuacją, odpoczynek i regenerację po trudach bycia rodzicem niemowlaka.
• Wiedza na temat płodności
• O laktacji słów kilka
• Kiedy wraca płodność po porodzie?
• Laktacja a antykoncepcja
Wiedza na temat płodności
Płodność po ciąży stanowi temat dosyć kontrowersyjny. Niektóre panie sądzą, że laktacja jest dla nich okresem bezpieczeństwa, w którym nie mogą one zajść w ciążę. Czy jest to jednak prawda i czy warto ryzykować, nie mając stuprocentowej pewności, że ta bardzo specyficzna metoda antykoncepcji okaże się skuteczna? Dobrze jest zasięgnąć takiej wiedzy, ponieważ zdecydowanie może się ona nam przydać.
O laktacji słów kilka
Ważną rolę w procesie laktacji odgrywa prolaktyna, znana również pod nazwą hormonu laktotropowego. To dzięki niej kobiecy organizm wytwarza pokarm. Podczas ciąży ilość tego hormonu znacznie wzrasta, sprawiając, że świeżo upieczona mama może karmić swoją pociechę piersią. Działanie prolaktyny skupia się również wokół zastopowania wytwarzania hormonów płciowych, które wspomagają dojrzewanie komórki jajowej oraz samo jajeczkowanie. Z tego też powodu przez wiele lat uważało się, że kobieta nie może zajść w ciążę podczas laktacji. Czy jest to jednak prawdą? I tak i nie.
Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka w tym okresie jest wprawdzie niewielkie, ale nie niemożliwe. Wpływ na tę kwestię może mieć zarówno wiele czynników zewnętrznych, jak i sam organizm młodej mamy. Cykl owulacyjny jest wówczas mocno rozregulowany, kwestia ta nie stanowi jednak metody antykoncepcyjnej, która jest w stanie dać parze pewność, że nie dojdzie do kolejnego poczęcia.
Kiedy wraca płodność po porodzie?
Czysto teoretycznie kobieta nie zajdzie w ciążę do 4-5 miesięcy po porodzie. Jak wiemy, teoria często jednak rozmija się nieco z praktyką, która potrafi pójść własną drogą i zrobić nam czasami niemałego psikusa. Choć przez wiele lat uważało się, że laktacja jest świetną antykoncepcją i tuż po urodzeniu dziecka nie trzeba przejmować się żadnymi innymi zabezpieczeniami, założenie było błędne.
Jeżeli kobieta karmiąca dziecko piersią nie przyjmuje żadnych leków i nie choruje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest wprawdzie znikome, ale istnieje. Płodność powrócić może z różnych przyczyn, jeżeli zatem nie marzymy o tym, aby druga pociecha pojawiła się niemal tuż po pierwszej, warto wziąć pod uwagę inne, znacznie bardziej skutecznie środki antykoncepcyjne.
Laktacja a antykoncepcja
Młoda mama nie ma niestety w tej kwestii dowolnego wyboru, a najlepszy środek antykoncepcyjny powinna dobrać wraz ze swoim ginekologiem. Całkowicie bezpieczną metodą zapobiegania niepożądanej ciąży jest w tym przypadku prezerwatywa. Tabletki antykoncepcyjne mogą być przyjmowane tylko wówczas, kiedy kobieta nie karmi swego nowo narodzonego dziecka piersią.
Moja znajoma błyskawicznie zaszła w ciąże po porodzie, ale w sumie sama tego chciała. Ale tak jak piszecie, lepiej się zabezpieczać niż stawiać za pewnik, że nie zajdziemy w ciąże, a tu bach! Niespodzianka! Tym bardziej, że większość z nas nie chce jednak drugi raz przechodzić tego samego tak szybko… Po jednej ciąży lepiej trochę odpocząć. To piękny czas, ale ekhm, trochę trudny, szczególnie jak jeszcze do tego dochodzie zajmowanie się jednym brzdącem.