Średnie kroczące akcji – najważniejsze informacje

2
1226
Słoik z banknotami i monetami bitcoin

Analiza techniczna jest ważnym narzędziem w rękach inwestorów, ponieważ pomaga znaleźć odpowiedź na pytanie, kiedy najlepiej kupić, a kiedy sprzedać akcje danej spółki. Metoda ta opiera się na opracowaniu różnych wskaźników, wśród których jednym z najważniejszych są średnie kroczące akcji.

Analiza techniczna – określenie opłacalności inwestycji

Decyzje inwestycyjne nie są proste, nawet dla osób doświadczonych na giełdzie i posiadających dużą wiedzę. Bez pomocy odpowiednich narzędzi ciężko byłoby dokonywać wyborów przynoszących zyski, a inwestycje prowadziłoby się wręcz na oślep. Z tego powodu powstały przydatne instrumenty pomagające osobom grającym na giełdzie oceniać ryzyko i oszacować potencjalne straty i zyski – jednym z nich jest korzystanie z analizy technicznej. Składa się na nią kilka różnych czynników, do których należą wskaźniki techniczne, takie jak średnie kroczące akcji.

Dzięki zastosowaniu analizy technicznej można z dużym prawdopodobieństwem przewidywać zmiany kursów akcji, tym samym ułatwiając sobie podjęcie decyzji, kiedy sprzedać, a kiedy kupić aktywa. Jednak nie można zapominać, że nawet umiejętne korzystanie z analiz i innych narzędzi inwestycyjnych nie eliminuje ryzyka w zupełności, ponieważ gra na giełdzie zawsze może prowadzić do utraty środków finansowych. Mimo wszystko daje też szansę na znaczne pomnożenie swojego kapitału i dla wielu osób jest po prostu świetną zabawą. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, zacznij od założenia rachunku maklerskiego.

Średnie kroczące akcji – najpopularniejsze typy wskaźników

Średnie kroczące to proste wskaźniki wykorzystywane w analizie technicznej, które zależą w głównej mierze od indywidualnego charakteru określonej akcji i strategii inwestowania. Wyróżniamy kilka typów średnich kroczących, wśród których najbardziej popularne są dwa – SMA (prosta średnia krocząca) oraz EMA (wykładnicza średnia krocząca). Pierwsza z nich polega na obliczeniu średniej ceny wybranego instrumentu finansowego w danym okresie. Z kolej EMA opiera się na średniej ważonej – większą wagę mają najnowsze ceny z wybranego okresu, a mniejszą te starsze.

Ze względu na występowanie kilku rodzajów średnich kroczących pojawiają się też różne strategie ich wykorzystania. Najczęściej wybieranymi sposobami jest użycie jednej lub dwóch średnich kroczących akcji. Wskaźnik ten oparty jest na generowaniu dwóch sygnałów – kupna i sprzedaży. Sygnały te pojawiają się w różnych momentach na wykresie, zależnie od wybranej strategii. Niestety zdarzają się sytuacje, w których oscylator i wskaźnik generują błędne sygnały, z tego względu korzystanie z samych średnich kroczących bez zwracania uwagi na inne wskaźniki techniczne jest niemiarodajne.

Czy średnie kroczące pomagają w podejmowaniu decyzji odnośnie do inwestycji?

Wskaźniki techniczne, do których zaliczamy średnie kroczące akcji to tylko część z czynników branych pod uwagę podczas analizy technicznej. W celu przeprowadzenia tej metody jak najbardziej rzetelnie nie można polegać na wartościach jednego wskaźnika – trzeba między innymi popatrzeć także na inne współczynniki, wartości obrotów oraz śledzić wykresy zmian aktywów. Ponadto analiza techniczna jest tylko jednym z narzędzi, z których mogą korzystać inwestorzy. Często łączona jest także z metodą analizy fundamentalnej, a wielu inwestorów uważa oba te narzędzia za nierozłączne i zaleca korzystanie z nich równocześnie. Dlatego nie można opierać swoich decyzji odnośnie do inwestowania jedynie na podstawie wartości jednego wskaźnika.

2 KOMENTARZE

  1. Dziękuję bardzo za tyle pożytecznych informacji! O średnich kroczących wiedziałem jedynie tyle, że są istotne… Poczytam jeszcze trochę i może w końcu zdecydujecie na poważniejszą inwestycję. Pozdrawiam serdecznie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj