Upadłość konsumencka to dla wielu osób sposób na to, żeby uniknąć popadnięcia w olbrzymie długi, co może skończyć się wizytą komornika. W Polsce funkcjonuje ona w prawie dopiero od 10 lat. Co to jest upadłość konsumencka, na czym polega i kogo dotyczy?
- Upadłość konsumencka – co to jest?
- Co daje upadłość konsumencka?
- Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
- Co uniemożliwi ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
- Co jeśli długi przewyższają majątek dłużnika?
Upadłość konsumencka – co to jest?
Upadłością konsumencką nazywa się redukcję lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, spowodowana jest ona niezawinioną niewypłacalnością. Mówiąc wprost, upadłość to po prostu ogłoszenie bankructwa. Jak można z tego rozwiązania skorzystać? Wystarczy, że dłużnik zgłosi do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości, jednak muszą zaistnieć pewne przesłanki, by z tego skorzystać. Obecnie złożenie wniosku nie jest drogie, kwotę zmieniono kilka lat temu i wynosi ona 30 zł. Wcześniej zbyt obciążała dłużnika i wynosiła aż 200 zł, dlatego niewiele osób decydowało się na takie rozwiązanie, zwłaszcza że wniosek mógł zostać odrzucony.
Co daje upadłość konsumencka?
Ogłoszenie upadłości daje dłużnikowi wiele korzyści. Można jednak z tego skorzystać raz na 10 lat. W jej wyniku dłużnik ma obowiązek przekazać syndykowi swój majątek, który zostanie przeznaczony na spłatę jego zobowiązań. Co ważne, zainteresowany sam może wskazać plan spłaty długów. Okres uregulowania płatności nie może jednak przekroczyć 5 lat, choć można go przedłużyć. Jak więc widać, upadłość konsumencka może być sposobem na oddłużenie, więcej dowiesz się na upadłośćkonsumencka.com.pl.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Jak już zostało wspomniane, upadłość mogą ogłosić osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli są konsumentami. Muszą być one niewypłacalne, a ten stan powinien trwać co najmniej 3 miesiące. Kluczowe w tym wszystkim jest to, by zadłużenie nie powstało z winy zainteresowanego.
Co uniemożliwi ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Jest szereg przesłanek, które mogą uniemożliwić ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wśród nich wymienia się głównie sytuacje, kiedy dłużnik dopuścił do niewypłacalności na skutek umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa. Są też inne powody, dla których wniosek może zostać oddalony. Chodzi tu o sytuacje, gdy było już prowadzone postępowanie upadłościowe, a majątek dłużnika nie był wystarczający na pokrycie wszystkich zobowiązań wobec wierzycieli, gdy umorzono całość lub część zobowiązań w poprzednim postępowaniu upadłościowym lub kiedy dane we wniosku są niezgodne z prawdą. Przyczyn, dla których sąd może oddalić wniosek jest znacznie więcej i warto się z nimi zapoznać, zanim rozpoczniemy wszelkie procedury, by starać się o możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Co jeśli długi przewyższają majątek dłużnika?
Bywa, że zobowiązania mogą przekraczać wartość majątku dłużnika. Wówczas pokrywane są one tymczasowo przez Skarb Państwa. Dłużnik spłaca te koszty w ramach planu spłaty wierzycieli. Co jednak, kiedy nie będzie on w stanie ich pokryć? Wtedy sąd może umorzyć te zobowiązania już bez ustalania planu spłaty. W tym przypadku koszty te obciążą Skarb Państwa.