Jak korzystać z alkomatu? Kiedy alkomat może dać błędny wynik?

1
2891
alkomat-pomiar-alkoholu

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło ci się użyć alkomatu, a ten pokazał błędny, wręcz niestworzony wynik. Najczęstszym powodem nieprawidłowych pomiarów jest złe użytkowanie. Wiele osób, nieświadomie, popełnia mnóstwo błędów, korzystając z tego urządzenia. Podpowiadamy, jak używać alkomatu, aby uzyskać prawidłowy wynik.

Jak korzystać z alkomatu?

Przede wszystkim zapamiętaj, że alkomat to nie zabawka. Jeśli będziesz go używać na imprezie, zaraz po wypiciu, to nie licz na prawidłowy wynik. Dzieje się tak dlatego, że alkohol przenika do krwioobiegu najszybciej po 20 minutach. Dlatego, jak radzą na: lucann.pl/pl/c/Jak-uzywac-alkomat/146, użyj alkomatu dopiero po 30 minutach od spożycia i przepłucz usta wodą. Warto tego przestrzegać, ponieważ stężenie alkoholu zaraz po wypiciu kieliszka wódki, może doprowadzić do rozkalibrowania alkomatu lub nawet spalenia sensora!

Musisz też pamiętać, że, alkomat jest tylko urządzeniem… Dlatego, dla pewności, warto wykonać kilka pomiarów. Najczęściej robi się to w trzech seriach, w jednakowych odstępach czasu. Pozwala to także sprawdzić, czy alkohol jest w fazie wzrostowej czy spadkowej.

alkomat-alkohol-pomiary

Przechowywanie alkomatu a błędny wynik

Sensor, czyli najważniejsza część alkomatu, jest bardzo czuła na wszelkie wahania temperatur i wilgotność powietrza. Dlatego nieodpowiednia temperatura może doprowadzić do rozkalibrowania alkomatu, a tym samym do pokazywania błędnych pomiarów. Jeśli chcesz, aby twój alkomat działał prawidłowo, nie przechowuj go w samochodzie! Powinieneś też unikać wynoszenia go na zewnątrz zimą lub w upalne dni. Te urządzenie powinno się zawsze przechowywać w temperaturze pokojowej.

Jak często kalibrować alkomat?

Co jaki czas powinno się oddawać alkomat do serwisu? Zależy to głównie od modelu jaki posiadamy, grunt, aby robić to systematycznie. Alkomaty półprzewodnikowe powinno się kalibrować nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. Natomiast modele elektrochemiczne wymagają kalibracji przynajmniej raz w roku. Jednak w dużej mierze zależy to od konkretnego modelu jaki wybierzemy. Dla przykładu, niektóre alkomaty elektrochemiczne należy oddać do serwisu po około 400 pomiarach, a inne po 1000. Musisz też pamiętać, że na sensor niekorzystnie wpływa nie tylko ilość pomiarów, ale także substancje takie jak, opary spalin, benzyny czy farb. Dlatego jeśli chcesz, aby twój alkomat działał poprawnie, musisz go regularnie kalibrować.

bar-alkomat

Błędny wynik alkomatu ― co jeszcze ma wpływ?

Nie można zapomnieć o bateriach do alkomatu. Musisz kontrolować stan ich zużycia, a przede wszystkim używać wyłącznie dobrej jakości baterii alkaicznych. Akumulatorki lub baterie węglowe mogą nie zapewnić wystarczającej ilości energii do rozgrzania sensora, a tym samym sprawić, że wyniki będą nieprawidłowe.

Co jeszcze może być przyczyną błędnego pomiaru? Odpowiedź brzmi aceton. Alkomaty wziewne półprzewodnikowe reagują nie tylko na alkohol. W związku z czym, cukrzycy nie mogą liczyć na prawidłowy pomiar takim urządzeniem. W ich przypadku znacznie lepiej sprawdzą się modele z sensorem elektrochemicznym, które są dokładniejsze.

1 KOMENTARZ

  1. Najbezpieczniej byłoby po prostu nie pić, wtedy alkomat byłby niepotrzebny. Ale cóż, spotkania towarzyskie rządzą się swoimi prawami.
    A o alkomat oczywiście trzeba jak najlepiej dbać. Korzystanie z takiego urządzenia ma sens jedynie wtedy, kiedy mamy pewność, że wynik jest wiarygodny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj