Jak znaleźć pracę marzeń?

4
3572
usmiechnięta kobieta

Praca marzeń – czy coś takiego w ogóle istnieje? Niektórzy twierdzą, że te dwie rzeczy – praca i marzenia, wzajemnie się wykluczają i w momencie, gdy zaczynamy przekłuwać swoją pasję w sposób na zapewnienie sobie bytu, niszczymy ją. Z drugiej jednak strony jest wiele osób, które kochają to co robią, a jednocześnie przynosi im to dochody. Co zatem zrobić, aby praca nie była wyłącznie przykrym obowiązkiem, a stała się czymś, co daje satysfakcje?

Praca marzeń – co to właściwie oznacza?

Warto zacząć od tego, że każdy z nas pod hasłem „praca marzeń” rozumie coś innego. Co jakiś czas robi się głośno o takich ofertach pracy, jak np. opiekun egzotycznej wyspy, które określane są jako najlepsza praca na świecie. Prawda jest jednak taka, że dla wielu osób spędzenie dłuższego czasu na takiej wyspie w samotności, byłoby koszmarem. Praca marzeń nie polega też wbrew pozorom na tym, aby otrzymywać wysokie wynagrodzenie przy niskim zaangażowaniu lub niewielkim wysiłku. Aby czuć satysfakcję, trzeba mieć poczucie, że faktycznie udało się nam coś osiągnąć. Jednocześnie praca marzeń musi dawać nam szansę na rozwój oraz zapewniać nam poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego. Niezwykle ważny jest też zdrowy balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym, a więc musimy mieć czas na odpoczynek oraz utrzymywanie relacji z bliskimi.

Wymarzona praca a posiadane umiejętności i kompetencje

Oczywiście nasze preferencje względem konkretnego zajęcia to nie wszystko, pod uwagę należy również wziąć to, jakie posiadamy wykształcenie, umiejętności i czy możemy wykazać się już jakimś doświadczeniem zawodowym. Warto zastanowić się, w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy, czy mamy tzw. smykałkę do czegoś. Jeśli obecnie pracujemy w jakimś zawodzie, to czy jest w wykonywanych na co dzień obowiązkach coś, co nam się podoba, co lubimy? Być może praca marzeń jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko znaleźć pracodawcę, który zapewni nam bardziej satysfakcjonujące warunki i lepsze szanse na rozwój? Aby przybliżyć się do osiągnięcia celu, warto przeglądać na bieżąco oferty pracy np. na gowork.pl/praca.

Może się zdarzyć również tak, że do znalezienia pracy naszych marzeń konieczne będzie podniesienie swoich kompetencji, a nawet przekwalifikowanie się. Jeśli konieczne jest ukończenie np. studiów podyplomowych lub kosztownego kursu, to decyzja o tym musi być naprawdę bardzo dobrze przemyślana.

Jak znaleźć pracę marzeń?

Jak poszukiwać pracy marzeń? Przede wszystkim należy określić swoje oczekiwania i odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Praca powinna być dopasowana do naszego stylu życia, a więc należy stwierdzić, co będzie dla nas lepsze:

  • praca w stałych, określonych godzinach, czy nieregularny tryb pracy?
  • praca w jednym miejscu, czy w różnych lokalizacjach (praca związana z wyjazdami służbowymi)?
  • praca w biurze, czy w domu?
  • praca wymagająca kontaktu z klientami, czy nie?

To kilka podstawowych pytań, które pociągają za sobą kolejne, jednak udzielając odpowiedzi na nie, znacznie zbliżamy się do znalezienia odpowiedniego dla siebie zajęcia.

Kto może nam pomóc w znalezieniu pracy marzeń?

Jeśli czujemy się zagubieni, trudno nam wytypować swoje mocne strony i określić cel, w jakim chcielibyśmy się rozwijać, pomocne mogą okazać się różnego rodzaju testy psychologiczne, w tym np. test Gallupa. Dobrym krokiem jest także szczera rozmowa z bliskimi, być może będą oni w stanie powiedzieć nam, co według nich jest naszym atutem. Wiele osób znajduje swoje szczęście i realizuje się zawodowo, otwierając swoją własną firmę. Jeśli przed tym krokiem powstrzymują nas obawy, że sobie nie poradzimy, warto porozmawiać z kimś znajomym, kto odważył się przejść na samozatrudnienie i może udzielić nam kilku dobrych rad lub zaoferować pomoc np. przy załatwianiu początkowych formalności.

Niezwykle dużo możliwości otwiera przed nami internet. Chcąc lepiej poznać jakąś dziedzinę, podszkolić się lub zdobyć konkretne umiejętności, może znaleźć różnego rodzaju poradniki, wziąć udział w szkoleniach online, webinarach, które niejednokrotnie są bezpłatne. Warto również przeglądać serwisy, na których publikowane są oferty pracy, być może to zainspiruje nas i skłoni do podążania w określonym kierunku.

4 KOMENTARZE

  1. Nie jestem przekonany czy taki test Gallusa rzeczywiście wykaże naszą osobowość… Generalnie my sami dobrze wiemy, kim jesteśmy. Jeśli mielibyśmy szukać pracy, warto porozmawiać z HeadHunterem

    • Nie wydaje mi się, że wiemy, często sami przed sobą gramy, a taki test obnaży całą prawdę o nas. Nie bez przyczyn y jest taki znany.

  2. Ja uważam, że praca marzeń to taka, która nie męczy cię psychicznie. To tyle, tyle wystarczy by być szczęśliwym, zadowolonym człowiekiem 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj