Dlaczego warto przyciemnić szyby w aucie?

2
5125
Przyciemniane szyby w mercedesie

Coraz więcej osób decyduje się na przyciemnianie szyb w aucie. Ten zabieg nie tylko sprawia, że samochód wygląda bardziej ekskluzywnie, czy sportowo, ale dodatkowo generuje sporo korzyści dla kierowcy i pasażerów. A jakich?

Przyciemnianie szyb, a przepisy drogowe

Na początku warto jednak rozwiać wątpliwości tych osób, które myślą, że przyciemnianie szyb jest zabiegiem nielegalnym. Na szczęście aktualne przepisy uwzględniają taką możliwość, jednak trzeba trzymać się pewnych zasad.

Przede wszystkie folie zaciemniające, którymi okleja się szyby, muszą posiadać atest Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych – folie, które tego certyfikatu nie posiadają, nie można zgodnie z prawem umieszczać na szybie samochodowej.

Następnie należy zachować wszystkie względy bezpieczeństwa, które mówią, że kierowca musi mieć zapewnione 180 stopni pola widoczności. A teraz należy odpowiedzieć na pytanie: jakie szyby można przyciemnić?

Nie trzeba martwić się o szyby tylne, które można przyciemnić w dowolnym stopniu. Jednak dość rygorystyczne zasady dotyczą szyby czołowej oraz przednich bocznych. Szyba czołowa musi posiadać przepuszczalność światła na poziomie 75%, natomiast szyby boczne przednie 70%. A więc teoretycznie przyciemnienie tych szyb jest możliwe, jednak w praktyce mało kto się na to decyduje.

A jakie generuje to korzyści? Zalety przyciemniania szyb w aucie opisuje strona: przyciemnianie-szyb-gliwice.pl/dlaczego-warto, warto jednak bliżej rozwinąć to zagadnienie.

Zalety przyciemniania szyb samochodowych

Najważniejszym czynnikiem, który powoduje, że tak wielu właścicieli aut decyduje się na przyciemnianie szyb, jest ochrona przed promieniowaniem UV. Jest to szczególnie ważne, gdy często podróżuje się z dziećmi. Co więcej, dzięki foliom zaciemniającym, auto wolniej się nagrzewa, a co za tym idzie – temperatura w środku jest niższa. Taka folia poprawia również efektywność działania klimatyzacji.

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z jeszcze jednego aspektu przyciemniania szyb – zwiększają one bezpieczeństwo. W jaki sposób? Po pierwsze, ograniczają ryzyko oślepienia. A po drugie, podczas kolizji, zapobiegają rozpryskiwaniu się szkła we wnętrzu kabiny.

I co oczywiste, przyciemniane szyb zwiększa prywatność pasażerów. Trudniej jest też z zewnątrz dostrzec, co znajduje się w środku.

Jak przyciemnić szyby w aucie?

Najczęściej przyciemnia się szyby w aucie poprzez nałożenie na nie specjalnej folii zaciemniającej. Aby to wykonać, należy wcześniej dokładnie wyczyścić szybę oraz zdemontować elementy plastikowe.

W przypadku szyb, które są wypukłe, jest to szczególnie trudne zadanie, które wymaga precyzji oraz doświadczenia. Dlatego lepiej udać się z tym do profesjonalnego serwisu, niż próbować samodzielnie oklejać szyby. Koszt takiej usługi w specjalistycznym warsztacie zaczyna się od ok. 250 zł. Przy czym warto wiedzieć, że folię zaciemniającą można później zdemontować.

Istnieje również możliwość przyciemniania szyb przy pomocy piecowej metalizacji szkła tlenkami tytanu. W tym wypadku bezwzględnie muszą się tym zająć specjaliści. Jako, iż jest to o wiele trudniejszy zabieg, koszt usługi jest też znacznie wyższy – w granicach 1000-1500 zł.

Jednak bez względu na to, którą opcję wybierzesz, zawsze szybciej i bezpieczniej jest zlecić przyciemnianie szyb fachowcom.

2 KOMENTARZE

  1. Ostatnio widuję coraz więcej samochodów z przyciemnonymi szybami. Wygląda na to, że coraz więcej kierowców się do nich przekonuje. Ciekawe, który z wymienionych w artykule atutów ma dla nich największe znaczenie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj