Najwyższe maszyny budowlane

0
2471
Żurawie budowlane

Zabudowa współczesnych miast staje się coraz bardziej zwarta i znacznie trudniej jest znaleźć miejsce do budowy kolejnych budynków, zwłaszcza w dobrym lokalizacjach. Z tego powodu już od stu lat żyjemy w erze drapaczy chmur. Staramy się budować coraz wyżej i wyżej, ale rosną nie tylko same budowle, lecz również urządzenia, które są niezbędne do ich stawiania, żurawie.

Do czego służą żurawie budowlane?

Takie wysokie maszyny budowlane (więcej np. na superbudowlani.pl) wykorzystywane są jednak nie tylko przy wznoszeniu wieżowców. Ogromny wpływ na ich rozwój ma również ekologia. Dziwne? Niekoniecznie. Chodzi oczywiście o budowę coraz wyższych wiatraków. Im wyżej, tym silniejszy wiatr, a tym samym więcej energii, którą można uzyskać bez zanieczyszczania środowiska. Największe wiatraki potrafią osiągać nawet 130 metrów, a to oznacza, że żuraw musi być od nich jeszcze wyższy, by móc zamontować wszystkie turbiny. Przyjrzyjmy się rodzajom tych najwyższych maszyn, które zdobią coraz liczniej nasze miasta.

Żuraw wieżowy

Jest to rodzaj, który przychodzi nam pierwszy na myśl, kiedy myślimy o różnego rodzaju budowach. Wykorzystuje się go szczególnie wtedy, gdy brak miejsca na klasyczne dźwigi, a także, gdy potrzebujemy sprzętu o dużej sile udźwigu i długim ramieniu. Żuraw wieżowy jest kotwiczony w fundamentach budynku, a następnie kolejne jego elementy, najczęściej w ciągu jednego lub dwóch dni, są dołączane, tworząc przydatne i jednocześnie monumentalne urządzenie.

Do zawieszenia ramienia niezbędny jest dźwig lub drugi żuraw. Wszystkie prace muszą być wykonane ręcznie przez pracowników wysokościowych. Niektóre żurawie mogą „rosnąć” w miarę zwiększających się potrzeb. Jest to możliwe dzięki specjalnej klatce, która umożliwia dokładanie kolejnych elementów konstrukcyjnych. W przypadku drapaczy chmur spotykamy się również z montowaniem ich na znacznie wyższych kondygnacjach. Z takim zabiegiem mieliśmy do czynienie między innymi podczas budowy wrocławskiego Sky Tower.

Żuraw budowlany przy budowie

Żuraw samochodowy

Nie zawsze jednak są to urządzenia statyczne. Często zdarza się, że żuraw zamontowany jest na specjalnym rodzaju samochodu ciężarowego, który umożliwia szybki transport z miejsca na miejsce. Istotną różnicą w stosunku do innych pojazdów jest fakt, że ten samochód posiada wzmocnione podwozie, a także specjalne podpory, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej stabilności podczas prac wysokościowych. Niestety, czasami zdarzają się wypadki, które wynikają z nieprawidłowego oszacowania wagi podnoszonego przedmiotu w stosunku do długości wysuniętego ramienia. Wśród tych maszyn możemy spotkać prawdziwe kolosy, takie jak Liebherr LTM 11200-9.1, który potrafi podnieść nawet 1200 ton, a jego wysokość wysięgnika sięga aż 170 metrów.

Żuraw portowy

Współczesny transport morski nie byłby tak efektywny, gdyby nie nowoczesne żurawie portowe, które potrafią szybko załadować, jak i rozładować statki pełne ciężkich kontenerów. Miasta portowe mają nawet kilkadziesiąt tego rodzaju urządzeń. Montowane są one głównie na szynowym podwoziu, by móc w pełni dopasować się do niezbędnych zadań załadunkowych.

Żuraw pływający

Prawdziwą ciekawostką jest natomiast żuraw pływający, który zamontowany jest na specjalnym pontonie lub w przypadku większych urządzeń na statkach. Takie żurawie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie standardowy żuraw portowy nie może dotrzeć, np. przy budowie wszelkiego rodzaju platform.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj