Kocioł jedno czy dwufunkcyjny? – optymalnie ogrzewamy dom

1
2399
do wyboru mamy dwa rodzaje tego urządzenia: kocioł jednofunkcyjny oraz kocioł dwufunkcyjny

Decydując się na ogrzewanie gazowe musimy zakupić do niego odpowiedni kocioł. Do wyboru mamy dwa rodzaje tego urządzenia: kocioł jednofunkcyjny oraz kocioł dwufunkcyjny. Przy wyborze musimy zadać sobie pytanie do czego będzie nam potrzebny i czy mamy na niego miejsce. Sprawdź poradnik i poznaj różnice.

Jak działa kocioł jednofunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa wodę, która zasila instalację grzewczą – na przykład kaloryfery. Ponadto ogrzewają wodę użytkową znajdującą się w osobnym podgrzewaczu o odpowiedniej pojemności, który wisi lub jest ustawiony obok kotła. Dlatego zastosowanie tego kotła sprawdza się w dużych domach czy apartamentach składających się z kilku łazienek.

W sytuacji, gdy większość użytkowników chce wziąć prysznic w danym momencie, mamy pewność, że nie zabraknie ciepłej wody. Nawet przy odkręceniu kilku kranów w tym samym czasie. Należy jednak pamiętać, że woda zgromadzona w zasobniku stygnie, co sprawia że musi zostać ponownie podgrzana. A to zaś przekłada się na większe zużycie energii widoczne na rachunkach.

Jak działa kocioł dwufunkcyjny?

Kocioł dwufunkcyjny ogrzewa wodę do instalacji centralnego ogrzewania, a także ciepłą wodę użytkową przez wymiennik płytowy znajdujący się w kotle. Obywa dwa procesy odbywają się w jednym urządzenia, stąd nazwa kotła.

Jeśli posiadamy mieszkanie lub dom z jedną łazienką, która sąsiaduje z kuchnią wtedy możemy zdecydować się na montaż kotła dwufunkcyjnego. Powinien on znajdować się najbliżej poboru wody. Zwróć uwagę na to, by rura, którą woda popłynie do kranu nie była dłuższa niż 7 metrów. Jeśli rura będzie za długa, wtedy będziemy dłużej czekać na ciepłą wodę, co wiąże się nie tylko z kłopotliwym korzystaniem, ale także z marnowaniem wody.

Kocioł dwufunkcyjny zasilany na olej opałowy jest tańszy od kotła jednofunkcyjnego, który dodatkowo składa się z podgrzewacza wody. Jest mniejszy i podgrzewa tylko tyle wody, ile potrzebujemy w danym momencie. Minusem tego zastosowania jest niestabilna temperatura ciepłej wody w kranie. Zmienia się ona z wielkością strumienia w przypadku wahań ciśnienia wody albo odkręcenia kilku kranów jednocześnie. Więcej o kotłach dwufunkcyjnych doczytasz: http://www.cdc24.pl/olej-opalowy-porada/65158/co-warto-wiedziec-kupujac-kociol-na-olej-opalowy

W jakim miejscu należy postawić kocioł?

Decydując się na kocioł jednofunkcyjny musimy wygospodarować na niego osobne pomieszczenie. Nie musi być to kotłownia o wielkich rozmiarach. Wystarczy lokal o rozmiar 8 metrów sześciennych. Zaś kocioł dwufunkcyjny możemy zawiesić na ścianie. Są bardzo estetyczne, więc bez strachu możemy zawiesić go zarówno w łazience, jak i w kuchni.

Jednym z czynników mających wpływ na wybór jest nie tylko zastosowanie, ale również cena. Kocioł dwufunkcyjny jest tańszy o około dwa-trzy tysiące złotych od jednofunkcyjnych, które można kupić w komplecie z niezbędnym zasobnikiem.

Osoby, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości wody, mają w tym momencie ułatwione zadanie, wybierając kocioł dwufunkcyjny. Jeśli zaś nie chcemy, by mimo kilku łazienek, domownicy czekali w kolejce do kąpieli – zainwestujmy w kocioł jednofunkcyjny.

1 KOMENTARZ

  1. U mnie w domu jest kocioł dwufunkcyjny, Ja co prawda go nie wybierałam, ale mąż sporo czasu spędził, żeby wybrać co lepsze. Najwyraźniej to rozwiązanie uznał za opłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj