Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc zamontować kocioł na biomasę?

1
2891
kocioł na biomasę

Ekologiczny, tani i wygodny w eksploatacji. To właśnie takiego sposobu ogrzewania naszego domu lub firmy szukamy aktualnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być kocioł na biomasę, która pozyskiwana jest podczas naturalnych procesów przyrodniczych. Jak działa takie urządzenie i jakie warunki muszą być spełnione do jego efektywnej i bezpiecznej eksploatacji? Wyjaśnienia znajdziesz poniżej.

Czym jest kocioł na biomasę? Jak działa?

Wykorzystanie biomasy do ogrzewania znajduje się w TOP3 stosowanych na świecie sposobów związanych z odnawialnymi źródłami energii. W kotle na biomasę wykorzystać można różnorodne paliwo, jednak najczęściej stosowany jest pellet, czyli drzewny granulat o szybkim zapłonie oraz wydajnym spalaniu. Powstaje na skutek przeróbki odpadów pochodzących z przemysłu drzewnego. Ponadto w kotle wykorzystać można innego rodzaju biomasę w stanie stałym, ciekłym lub gazowym. Zależy to od jego rodzaju. Kocioł na biomasę montowany jest wraz ze specjalnym podajnikiem paliwa oraz zbiornikiem na paliwo, którego wielkość związana jest z powierzchnią ogrzewanego pomieszczenia oraz stratami ciepła. Warto zaznaczyć, że kotły na biomasę są prawie bezobsługowe, ponieważ wszystkie procesy zachodzą automatycznie. Konieczne jest jedynie regularne uzupełnianie zbiornika paliwa – zazwyczaj raz na 5-7 dni. Pobierane jest ono z zasobnika i podawane na znajdujący się nad palnikiem ruszt. Mimo wykorzystania spalania do ogrzewania, proces ten wyzwala niewielkie ilości dwutlenku węgla, które są bezpieczne dla środowiska. W przypadku chęci pozyskania większej ilości informacji, kocioł na biomasę opisuje dokładnie Eco-Team.pl, firma trudniąca się wprowadzaniem ekologicznych rozwiązań do domów oraz przedsiębiorstw.

Gdzie można zamontować kocioł na biomasę?

Kotły na biomasę mogą być montowane zarówno w domach, jak i przedsiębiorstwach. Aby móc w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w wykorzystaniu go, warto pamiętać o pewnych zasadach podczas budowania kotłowni, w której stanie urządzenie. Pierwszym aspektem jest konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia, w którym stanie kocioł na biomasę, najlepiej by znajdował się w centralnym miejscu ogrzewanego budynku. Wysokość kotłowni powinna wynosić minimum 2,2 metra. Wymagane są w niej: wentylacja grawitacyjna, wywiew, nawiew oraz sprawny przewód dymowo-spalinowy (jego przekrój to minimum 20 cm). Podłoga w pomieszczeniu powinna być wykonana z niepalnych materiałów, ze wpustem podłogowym. Zalecane są dzienne oraz sztuczne oświetlenie. Należy pamiętać o tym, aby zapewnić pełny dostęp do wszystkich stron kotła w celu czyszczenia i konserwacji. Obiekt, w którym zostanie zainstalowany kocioł na biomasę, musi posiadać sprawną instalację centralnego ogrzewania. W jego pobliżu powinny znajdować się miejsca stanowiące skład opału oraz popiołu i żużlu.

Czy warto zamontować kocioł na biomasę?

Energetyczne kotły zasilane biomasą stanowią coraz popularniejsze w naszym kraju rozwiązanie. Z czego to wynika? Przede wszystkim warto powtórzyć, że obsługa urządzenia jest automatyczna, dlatego nie wymaga nakładu pracy oraz czasu. Dodatkowo jego instalacja jest łatwa i stosunkowo szybka. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest niski poziom emisji CO2, dzięki czemu pozwala ono na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Biomasa jest substancją niebrudząca, dlatego niezwykle łatwo zachować kotłownię w czystości. Podczas jej spalania nie wydzielają się nieprzyjemne zapachy, powstają bardzo małe ilości popiołu. Dla wielu osób ogromną zaletą jest fakt, że mogą uzyskać dofinansowanie na zakup takiego kotła w ramach Programu Czyste Powietrze. Koszty ogrzewania porównywalne są do tego z wykorzystaniem węgla. Niestety rozwiązanie to ma także minusy: konieczność zakupu paliwa wysokiej jakości, by uniknąć awarii urządzenia, a także wysokie koszty początkowe inwestycji, gdy nie korzysta się z rządowego programu, o którym mowa powyżej.

1 KOMENTARZ

  1. Coraz bardziej zastanawiam się nad takim rozwiązaniem. Dzisiaj trzeba myśleć o ekologii, a taki kocioł na biomasę to umożliwia. Nie dość, że się ma czysto, ciepło, to jeszcze bez ryzyka szkodzenia środowisku. Nie wiem jednak, czy udałoby się nam to z dopłatą jakąś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj