Ogrzewanie podłogowe a ogrzewanie centralne – plusy i minusy

1
2411
wszystko zależy od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na instalację

W trakcie budowania domu zastanawiamy się jak tanio, szybko i efektownie wykończyć swoje cztery ściany. Jednym z ważniejszych wyborów wpływających na komfort i domowy budżet jest ogrzewanie. Jaki system najlepiej wybrać i kiedy się sprawdzi? Poznaj wady i zalety ogrzewania podłogowego i sprawdź jak wypada w połączeniu z centralnym ogrzewaniem.

Jaka jest charakterystyka centralnego ogrzewania?

Zacznijmy jednak od bardziej popularnego rozwiązania, czyli ogrzewania centralnego. To przede wszystkim wygoda dla mieszkańców bloków oraz tych, którym zależy na szybkim nagrzaniu pomieszczenia. Poziom ciepła regulowany jest przy pomocy pokrętła, a wielką zaletą centralnego ogrzewania jest szybkie „wychładzanie” się grzejnika, co sprawia, że z poziomu „max” możemy w kilka minut zejść do poziomu dwa.

W ten sposób zmniejszymy temperaturę w pomieszczeniu bez konieczności otwierania okien czy drzwi. Jeśli zaś chcesz przewietrzyć pokój i otworzyć okno, pamiętaj, by zakręcić kurek przy grzejniku. Wtedy kaloryfer nie będzie zbędnie pracował, bowiem wytwarzałby ciepło uciekające przez otwarte okno. Centralne ogrzewanie to jedna z popularniejszych opcji, podobnie jak ogrzewanie na olej opałowy (www.cdc24.pl/poradniki/olej-opalowy) czy prąd.

Pokrętło od grzejnika

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Plusem ogrzewania podłogowego jest duża powierzchnia wymiany ciepła z pomieszczeniem. Dzięki temu większość ciepła dostarczana jest bezpośrednio człowieka i ogrzewanych obiektów. To przyjazna forma dotarcia do użytkowania bezpośrednio przez podłogę, a nie jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania przez podgrzane powietrze, które często zbiera się pod sufitem.

Ponadto ogrzewanie podłogowe pozwala uzyskać taki sam komfort, co w przypadku grzejników, nawet przy niższej temperaturze pomieszczenia. Co oznacza, że możemy zmniejszyć straty ciepła i zaoszczędzić kilka złotych na ogrzewaniu. Istnieją też gorsze strony stosowania ogrzewania podłogowego.

Jedną z nich jest plan rozmieszczenia mebli w pomieszczeniu. Bowiem wydajność ogrzewania może zmniejszyć się w momencie, gdy na większym fragmencie podłogi postawimy szafę czy komodę. Oczywiście nie ma problemu w momencie, gdy meble stoją na kilkucentymetrowych nóżkach pozwalających na cyrkulację. Warto pamiętać, że przy ogrzewaniu podłogowym na podłodze najlepiej sprawdzają się kafelki oraz panele.

Instalacja mieszana – centralna i podłogowa

Chcąc wykorzystać możliwości, jakie oferuje rynek można zdecydować się na połączenie obu systemów. Istnieją dwa sposoby na zastosowanie centralnego i podłogowego ogrzewania. Jedno z nich to montowanie systemów, które wzajemnie się wspierają. To rozwiązanie wygodne w przypadku przestrzeni z dużymi oknami czy też z powierzchniami szklanymi, gdzie ciepło jest niezbędne.

Przy instalacji mieszanej możemy pozwolić sobie na rozgraniczenie obu systemów. Na parterze budynku możemy stosować ogrzewanie podłogowe, zaś na piętrach skorzystać z centralnego ogrzewania. Warto zwrócić uwagę, że ogrzewanie podłogowe lepiej sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka. Dzięki włączonemu ogrzewaniu podłoga szybciej wyschnie, a użytkownik wychodząc z kąpieli może stanąć bezpośrednio na ciepłe kafelki.

1 KOMENTARZ

  1. U mnie w domu jest centralne i choć ogrzewanie podłogowe wydaje się ciekawym wyborem to chyba też jest zdecydowanie droższe. W moim mieszkaniu by się to niestety nie sprawdziło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj