Jak zacząć biegać?

1
2303
jak zacząć biegać?

Bieganie to już nie tylko moda, ale sposób życia. Ilość aplikacji na smartfony, które pomagają biegaczom zmierzyć nawet najmniej istotne parametry w czasie biegu jest ogromna. Wiele osób uważa, że ten sport nie wymaga żadnego przygotowania. To właśnie oni ulegają kontuzjom. Dzięki temu poradnikowi was to nie spotka.

Jak dobrać buty do biegania?

Często słyszymy, że do biegania wystarczą zwykłe trampki lub adidasy i że na początku nie musimy wydawać zbyt wielkiej sumy pieniędzy na odpowiednie obuwie. Nie ma nic bardziej mylnego. Na co więc musimy zwrócić uwagę i dlaczego? Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim terenie będziemy biegać.

Jeśli wybierzemy asfalt, to niezbędny będzie zakup butów o zwiększonej amortyzacji. Jeśli natomiast jesteśmy amatorami ścieżek i lasów, to musimy zadbać o dodatkową stabilizację kostki, ponieważ nawierzchnia, po której będziemy się poruszać pełna jest nierówności. To jednak nie koniec problemów, o których powinniśmy pamiętać.

Drugim, ale nie mniej ważnym aspektem, jest nasza stopa. Czasami wygina się ona nieco do wewnątrz lub na zewnątrz. W takich przypadkach musimy wybrać buty, dzięki którym ustabilizujemy ją w neutralnej pozycji. Długotrwałe bieganie bez odpowiednich butów może doprowadzić do groźnych kontuzji. Nie warto kupować butów w osiedlowych marketach, ponieważ nie są one zwykle wykonane z dobrej jakości materiałów.

Ubranie dla biegacza – jakie wybrać?

Jeśli chcemy zadbać o własny komfort i zdrowie, to nie możemy zapomnieć również o odpowiednim stroju. Świetnie sprawdzają się materiały termoaktywne, które w odpowiedni sposób odprowadzają wilgoć i nie pozwalają na przewianie lub odparzenia.  Wiele osób w lecie stosuje również czapeczki, aby nie doprowadzić do udaru słonecznego.

Dodatkowymi elementami stroju biegacza może być również opaska na ramię, w której można schować odtwarzacz mp3 i klucze od mieszkania. W przypadku dłuższych tras warto zainwestować w pas, do którego można włożyć bidon z wodą.

Biegacz na drodze

Pamiętaj o rozgrzewce i ćwiczeniach przed biegiem

Nigdy nie zaczynaj biegać bez odpowiedniej rozgrzewki. Jest to niezbędne, ponieważ mięśnie muszą mieć odpowiednią długość i temperaturę, żebyś mógł biec efektywnie i uniknąć kontuzji. W czasie biegu mięśnie – jak wiemy – skracają się, więc również po skończonym treningu należy wszystko powtórzyć.

Warto również pamiętać o tym, że w czasie biegu obciążamy stawy. Konieczne jest więc wykonywanie przynajmniej dwa razy w tygodniu ćwiczeń, które wzmacniają staw skokowy, kolanowy i biodrowy. Dzięki regularnym ćwiczeniom będziemy mogli się cieszyć z biegu bez bólu.

Jak biegać poprawnie?

Wiedzieliście, że można biegać niepoprawnie? Istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy biegać szybko i efektywnie. Przede wszystkimi musimy zachować wyprostowaną pozycję. Jest to niezwykle ważne dla naszego kręgosłupa. Co jeszcze? Stopa, która styka się z podłożem powinna płasko padać na ziemię. Zmniejszymy w ten sposób nacisk.

Sam wykrok powinien być jak największy i jak najbardziej sprężysty. Wykonamy w ten sposób mniej ruchów i będziemy w stanie biec znacznie dłużej. Również praca rąk nie jest bez znaczenia. Muszą one być prowadzone równolegle do pracy nóg. Częstym, choć niezrozumiałym błędem jest prowadzenie rąk prostopadle do kierunku biegu. Jest to działanie wyjątkowo nieefektywne i warto go unikać.

Co z dietą dla biegacza?

Co i kiedy warto jeść, żeby biegać szybciej i lepiej się regenerować? Każda osoba, która biega już od dłuższego czasu na pewno zwróci uwagę na węglowodany przed biegiem. Są one w stanie szybko dostarczyć sporej ilości energii do naszych mięśni. Możemy je zjeść w niewielkiej ilości nawet godzinę przed planowanym treningiem. Bardziej syty posiłek powinien być spożyty przynajmniej 2 a najlepiej 3 godziny przed biegiem. W innym wypadku możemy złapać kolkę.

Poza tym wszystkim liczy się jednak przede wszystkim chęć i silna wola. Warto biegać, ponieważ poza utratą kilku kilogramów zyskujemy równie świetne samopoczucie, dzięki któremu każdy dzień może być dobry.

Poprzedni artykułOgrzewanie podłogowe a ogrzewanie centralne – plusy i minusy
Następny artykułJak szybko rosną włosy, czyli prawdy i mity dotyczące naszych fryzur

1 KOMENTARZ

  1. Jest taki fajny program do biegania – biegaj40minut. Tam jest rozpisane ile i jak trzeba biegać każdego dnia, żeby dojść do ostatniego etapu, czyli biegania bez przerwy przez 40 minut. To chyba najlepsza opcja dla początkujących, bo nie ma takiego szoku dla organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj