Jak zacząć biegać?

1
2576
jak zacząć biegać?

Bieganie to już nie tylko moda, ale sposób życia. Istnieje wiele aplikacji na smartfony, które pomagają biegaczom dokładnie zmierzyć tempo, puls i inne parametry w czasie tej aktywności fizycznej. Niektóre osoby uważają, że ten sport nie wymaga żadnego przygotowania, jednak to nieprawda. Przeczytajcie nasz poradnik, aby nie spotkała Was żadna kontuzja.

Jak dobrać buty do biegania?

Często słyszymy, że do biegania wystarczą zwykłe trampki lub adidasy i że na początku nie musimy wydawać zbyt dużej sumy pieniędzy na odpowiednie obuwie. Nie ma nic bardziej mylnego. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę i dlaczego? Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, po jakim terenie będziemy biegać.

Jeśli wybierzemy asfalt, to niezbędny będzie zakup butów o dobrej amortyzacji. Jeśli natomiast jesteśmy amatorami ścieżek i lasów, to musimy zadbać o dodatkową stabilizację kostki, ponieważ nawierzchnia, po której będziemy się poruszać zapewne będzie nierówna.

Drugim, ale nie mniej ważnym aspektem, jest nasza stopa. Czasami wygina się ona nieco do wewnątrz lub na zewnątrz. W takich przypadkach musimy wybrać buty, które ustabilizują ją w prawidłowej pozycji. Długotrwałe bieganie bez odpowiednich butów może doprowadzić do groźnych kontuzji. Nie warto kupować butów w osiedlowych marketach, ponieważ nie są one zwykle wykonane z dobrej jakości materiałów.

Jakie ubranie dla biegacza wybrać?

Jeśli chcemy zadbać o własny komfort i zdrowie, to nie możemy zapomnieć również o odpowiednim stroju. Świetnie sprawdzają się materiały termoaktywne odprowadzające wilgoć. Zapobiegają one przewianiu i odparzeniom.  Wiele osób latem nosi również czapki, aby nie doprowadzić do udaru słonecznego.

Dodatkowym elementem stroju biegacza może być opaska na ramię, która pozwala schować odtwarzacz mp3 i klucze od mieszkania. W przypadku dłuższych tras warto zainwestować w pas, do którego można włożyć bidon z wodą.

Biegacz na drodze

Pamiętaj o rozgrzewce i ćwiczeniach przed biegiem

Nigdy nie zaczynaj biegać bez odpowiedniej rozgrzewki. Mięśnie muszą mieć odpowiednią długość i temperaturę, żebyś mogły pracować efektywnie i uniknąć kontuzji. Natomiast w czasie biegu skracają się one, więc po skończonym treningu należy się rozciągnąć.

Warto również pamiętać o tym, że w czasie biegu obciążamy stawy. Konieczne jest więc wykonywanie przynajmniej dwa razy w tygodniu ćwiczeń, które wzmacniają pracę stawów skokowego, kolanowego i biodrowego. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć z biegu bez bólu.

Jak biegać poprawnie?

Wiedzieliście, że można biegać niepoprawnie? Istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy biegać szybko i efektywnie. Przede wszystkim musimy zachować wyprostowaną pozycję. Jest to niezwykle ważne dla naszego kręgosłupa. Stopa, która styka się z podłożem, powinna być płasko stawiana na ziemi. Zmniejszymy w ten sposób nacisk.

Sam wykrok powinien być jak największy i jak najbardziej sprężysty. Wykonamy w ten sposób mniej ruchów i będziemy w stanie biec znacznie dłużej. Również praca rąk nie jest bez znaczenia. Muszą one być prowadzone równolegle do pracy nóg. Częsty błąd to prowadzenie rąk prostopadle do kierunku biegu. Jest to działanie wyjątkowo nieefektywne i warto go unikać.

Co z dietą dla biegacza?

Co i kiedy warto jeść, żeby biegać szybciej i lepiej się regenerować? Każda osoba, która biega już od dłuższego czasu na pewno zwróci uwagę na węglowodany przed biegiem. Są one w stanie szybko dostarczyć sporej ilości energii do naszych mięśni. Możemy je zjeść w niewielkiej ilości nawet godzinę przed planowanym treningiem. Natomiast syty posiłek powinien być spożyty przynajmniej 2, a najlepiej 3 godziny przed biegiem. W innym wypadku możemy złapać kolkę.

W aktywności fizycznej naszym zdaniem liczą się przede wszystkim chęci i silna wola. Warto biegać, ponieważ poza utratą kilogramów, zyskujemy również świetne samopoczucie. A Ty lubisz biegać? Daj znać w komentarzu.

1 KOMENTARZ

  1. Jest taki fajny program do biegania – biegaj40minut. Tam jest rozpisane ile i jak trzeba biegać każdego dnia, żeby dojść do ostatniego etapu, czyli biegania bez przerwy przez 40 minut. To chyba najlepsza opcja dla początkujących, bo nie ma takiego szoku dla organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj