Podstawowe pojęcia w księgowości

2
12087
Komputer i kalkulator

Niektórzy ludzie słysząc o księgowości mają gęsią skórkę na całym ciele. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób korzysta ze specjalistów, kiedy muszą zmierzyć się z czymś, co śni im się po nocach, kiedy decydują się na lub już prowadzą własną firmę. Korzystanie z usług księgowych to znaczne ułatwienie życia dla osób, które nie mają o tym zielonego pojęcia. Dobrze jednak znać kilka pojęć, żeby wiedzieć o czym do nas mówi dobry księgowy.

Czym jest księgowość?

Mało osób wie, że księgowość to nie to samo co rachunkowość (do poczytania np. dobry-ksiegowy-krakow.pl/ksiegowosc). W jej obszarze możemy wymienić kilka pojęć, które powinien znać każdy przedsiębiorca. Na początku koszty. Niby nic nadzwyczajnego, każdy przecież potrafi odpowiedzieć na pytanie: co to są koszty? Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. „Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”.

W artykule 23. zostały wymienione takie wyjątki jak wydatki na prywatne cele, zakup żywności i napojów, koszty reprezentacji, grzywny i kary pieniężne, kary umowne i odszkodowania. Wrzucić w koszty można wiele rzeczy związanych z prowadzeniem firmy, ale niektóre będą budziły wątpliwość, jak na przykład wydatki na cele osobiste, czyli karnety na siłownię, zakup odzieży, która nie jest przeznaczona do pracy itp.

Co to jest przychód?

Za przychody uznaje się to, co może prowadzić do uzyskania dochodu. Są to tak zwane przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, które powodują zwiększenie aktywów albo zmniejszenie pasywów, których otrzymanie obliguje do zapłaty podatku dochodowego. Mogą być to pieniądze, nieodpłatne lub częściowo odpłatne rzeczy, prawa i świadczenia, odliczony lub zwrócony podatek od towarów i usług.

Czym są aktywa?

Aktywa to ogół środków gospodarczych, które są kontrolowane przez jednostkę w danym momencie. Według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, aktywa to zasób, który jest nadzorowany przez firmę w wyniku przeszłych zdarzeń, z których oczekuje się korzyści ekonomicznych dla przedsiębiorstwa.

Kalkulator i pieniądze

Czym są pasywa?

Pasywa to źródła pokrycia majątku firmy. Można je podzielić ze względu na różne kryteria, czy są one pochodzenia własnego czy obcego, czy są trwałe czy przejściowe, czy są to zobowiązania długoterminowe czy krótkoterminowe. Ze względu na źródło pochodzenia majątku można wymienić kapitał własny, zobowiązania i rezerwy.

Bilans – co to jest?

To jedno z najczęściej używanych słów przez księgowych. Jest to zestawienie wymienionych wyżej aktywów i pasywów firmy na początku i na końcu okresu sprawozdawczego. Musi spełnić on obowiązkowo kilka cech, takich jak: zupełność, rzetelność, przejrzystość, ciągłość, sprawdzalność.

Co to jest rachunek zysków i strat?

To drugie obowiązkowe sprawozdanie. Informuje o efektywności działalności firmy i daje ogólny wynik finansowy przedsiębiorstwa. Istnieją dwa warianty przygotowania rachunku zysku i strat, pierwszy to wariant kalkulacyjny, a drugi porównawczy. Oba prezentują inny sposób segregowania przychodów i kosztów. Żeby to zrozumieć, lepiej jednak oddać się w ręce specjalistów. Nikt tak jak profesjonalni księgowi nie zadba o nasze finanse.

2 KOMENTARZE

  1. Jak otwierałem firmę, to postanowiłam sam zająć się księgowością. Nocami czytałam na temat tych wszystkich aktywów i pasywów, a po miesiącu stawiłem się w biurze rachunkowym. Nie warto się męczyć, lepiej zapłacić księgowej i mieć święty spokój.

  2. Na początku warto samemu korzystać z księgowości. Jak już firma rozrośnie się to lepiej zlecić to komuś innemu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj