Co rolnicy i hodowcy powinni wiedzieć o środkach żywienia zwierząt?

0
1723
krowy

Każda osoba zajmująca się prowadzeniem gospodarstwa, w którym hodowane są zwierzęta, powinna posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat środków żywienia zwierząt. Wbrew pozorom dobranie odpowiednich substancji odżywczych nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wziąć rożne kwestie, o których opowiemy w niniejszym artykule.

Gdzie kupować środki żywienia dla zwierząt?

Żywienie zwierząt zależy od tego, jaki gatunek hodujemy i w jakim celu. Stosując metodę żywienia tzw. „do woli”, czyli poprzez wypas zwierząt na pastwisku, możemy znacznie obniżyć ilość kupowanej paszy, jednak nie zawsze jest to możliwe. Niejednokrotnie środki żywienia zwierząt rolnicy wybierają na www.ekoplon.pl, gdyż dostępny jest bardzo szeroki wybór pasz.

krowy

Na co zwracać uwagę wybierając środki żywienia zwierząt?

Pierwszą istotną kwestią jest posiadanie wiedzy fizjologicznej i biochemicznej na temat procesów trawienia pasz przez zwierzęta. Aby uzyskać dobre wyniki produkcyjne fermy konieczne jest odpowiednie dopasowanie składników energetycznych w paszy względem białka. W przypadku trzody chlewnej trzeba brać pod uwagę zarówno potrzeby bytowe, jak i produkcyjne zwierząt. Im lepsze warunki środowiskowe zapewniamy zwierzętom (chodzi tu m.in. o ciepło), tym mnie energii muszą one zużywać na ogrzanie organizmu.

Bardzo ważna jest także znajomość przyswajania składników odżywczych oraz skład chemiczny, wartość pokarmowa i strawność paszy. Wszystkie te elementy mają znaczenie w procesie hodowli zwierząt. Dobrze dobrany pokarm musi więc zawierać odpowiednią ilość witamin, minerałów, białka oraz suchej masy. Nie bez znaczenia jest także to, czy stosujemy indywidualne żywienie, czy grupowe, które polecane jest w przypadku tuczu zwierząt. W obu przypadkach należy wziąć pod uwagę gatunek, rasę, odmianę, wiek, masę ciała, a w żywieniu grupowym także wielkość produkcji.

Co warto wiedzieć o środkach żywienia zwierząt?

Co ciekawe, nie każdy może wytwarzać pasze dla zwierząt, gdyż zasady wytwarzania i stosowania środków żywienia zwierząt określa Ustawa z dnia 23 sierpnia 2001 r. o środkach żywienia zwierząt. W dokumencie tym znajdziemy np. wymagania co do jakości środków żywienia zwierząt, zasady sprawowania nadzoru przez Inspekcję Weterynaryjną nad wytwarzaniem i stosowaniem ich. Ponadto konieczne jest odpowiednie znakowanie i pakowanie dodatków paszowych i premiksów.

Odpowiedniego żywienia wymagają takie zwierzęta hodowlane, jak trzoda chlewna, drób fermowy, bydło, drób przyzagrodowy i inne (w tym karp oraz królik). Warto zatem wybierać pasze od sprawdzonych producentów. Mamy wtedy nie tylko pewność co do wysokiej jakości środków żywienia zwierząt, ale również możemy poprosić o udzielenie fachowej rady w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w wyborze odpowiedniej paszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj