A może przeprowadzka na wieś?

2
2535
przeprowadzka na wieś

Tuż po wojnie zaczął się pęd w stronę miasta. Masowa przeprowadzka w stronę większych metropolii stała się dla wielu Polaków oczywista wizją, do której starali się sukcesywnie dążyć. Dziś wielu mieszczuchów odczuwa zgoła odmienna potrzebę, szukając spokojniejszej okolicy do życia. Nic dziwnego – przeprowadzka na wieś potrafi zmienić całkowicie życie i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tylko jak tego dokonać?

Dlaczego życie na wsi?

Najważniejsze jest odnalezienie dobrej lokalizacji. Niewiele osób decyduje się na całkowite przeniesienie życia na aglomeracje wiejskie. Częściej wyszukiwane są wiejskie domy, które służyć mają mieszczuchowi za noclegownię i miejsce niezmąconego, weekendowego odpoczynku. Ta opcja zdecydowanie przeważa, ale nawet w tym wypadku warto wiedzieć, na co powinno się zwrócić największą uwagę. Wiejskie życie jest spokojniejsze, a będąc z dala od zgiełku miasta można wypocząć, zrelaksować się i spędzić miło czas w otoczeniu natury, co zaczyna doceniać coraz więcej ludzi.

Jakie miejsce wybrać do przeprowadzki na wieś?

Wioska nie musi być blisko położona. Życie w naszym kraju pokazuje, że szybkość i komfort dotarcia na miejsce zależą głównie od poziomu dróg i infrastruktury. Poszukajmy więc miejscowości bezpośrednio skomunikowanej, do której prowadzi niezakorkowana, wygodna droga z niskim ograniczeniem prędkości. Warto sprawdzić także połączenia alternatywne jak autobus czy pociąg. Nigdy nie wiadomo, kiedy auto się zepsuje lub droga zostanie zasypana.

Dom wiejski

Jak wybrać dom na wsi?

Po wybraniu kilku najlepszych lokalizacji przyszedł czas na wybór najlepszego domu. Najszybciej jest się posiłkować tutaj ofertami znalezionymi na darmowych ogłoszeniach nieruchomości w internecie. Pokazują one dokładne usytuowanie domu, ale także metraż, stan, wygląd wnętrza oraz całej posesji. Wielu mieszczuchów zdziwi się pewnie jak za cenę małego mieszkania w bloku nabyć można piękny, przestronny dom z duszą. Ceny często bywają kuszące i tym bardziej skłaniają chętnych do podjęcia decyzji o zakupie, przedtem jednak warto jest wszystko jak najdokładniej sprawdzić.

Jakie koszty będą wymagane przy utrzymaniu domu na wsi?

Przeglądając ogłoszenia nieruchomości należy zwracać uwagę na koszty, które związane będą z danym domem. Przede wszystkim, czy wymagać będzie on dużych inwestycji w remont – pamiętajmy, że najdroższa jest wymiana dachu, zmiana instalacji oraz hydrauliki. Dalsze wydatki związane są z typowym użytkowaniem. Mieszkańcy miasta zapominają często, że na wioskach to każdy z gospodarzy sam zadbać musi o ogrzewanie w domu. Najczęściej odbywa się to za pomocą centralnego pieca. Ten na węgiel, ekogroszek czy miał wychodzi najtaniej. Należy wystrzegać się ogrzewania elektrycznego. A może tak przeprowadzka na wieś?

2 KOMENTARZE

  1. Myślałam kiedyś nad tym, czy chciałabym zamieszkać na wsi, ale jednak nie. Chyba łatwiej jest osobom ze wsi przenieść się do miasta, niż na odwrót. Potem jednak brak jest wielu udogodnień, do których się przez lata przyzwyczailiśmy. A Wy bylibyście w stanie przeprowadzić się na wieś?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj