Czym charakteryzuje się mocowanie ISOFIX?

0
2494
dzieci w fotelikach samochodowych

ISOFIX, czyli International Organisation for Standardisation – ISO Fixture to system mocowania samochodowych fotelików dziecięcych do siedzenia w aucie. Standardem wyposażenia samochodów stał się w 2006 roku. W dalszej części artykułu wyjaśnimy jak działa i dlaczego warto z niego korzystać.

Jak zbudowany jest ISOFIX?

Przede wszystkim to rozwiązanie międzynarodowe, co za tym idzie, ułatwiające bezpieczne podróżowanie np. autem wypożyczonym w innym kraju. Składa się z 4 elementów. 2 uchwyty instalowane są na stałe w samochodach między oparciem a siedziskiem. W odpowiednim rozstawie, proporcjonalnym do zaczepów, wewnątrz podstawy fotelika montowane są 2 wysuwane ramiona. Za pomocą kliknięcia, dzięki znajdującym się na ich końcu kształtkach, wpasowują się w uchwyty w siedzeniu auta i w ten sposób fotelik jest prawidłowo spięty z samochodem.

Rodzice coraz chętniej wybierają foteliki z systemem ISOFIX, dlatego z łatwością znajdziemy je w specjalistycznych sklepach, jak na przykład: http://www.babyland.pl/pl/list/foteliki-samochodowe. Dzięki temu będziemy mieli pewność, co do bezpieczeństwa naszych pociech.

dzieci w fotelikach samochodowych

Zalety systemu ISOFIX

Mechanizm i prostota tego rozwiązania odróżnia je od systemu zapinania fotelika pasami bezpieczeństwa. Zastosowanie pasów nawet w połowie przypadków nie gwarantowało przepisowego posadowienia fotelika.

Bezpieczeństwo, jakie zapewnia ISOFIX zostało potwierdzone w licznych testach w wielu krajach, wykonywanych na zlecenie wielu producentów fotelików. Z jednej strony stanowi solidne i trwałe połączenie fotelika z autem a z drugiej strony sposób montażu i demontażu jest bardzo prosty. Oprócz tego widoczne są wskaźniki potwierdzające ponad wszelką wątpliwość, czy siedzenie dla dziecka jest poprawnie przygotowane do jazdy.

Rady dla osób odpowiedzialnych za dzieci w samochodzie

Stosuj system ISOFIX do osiągnięcia przez Twoje dziecko wagi 18 kg. Powyżej niej, mocuj fotelik tylko i wyłącznie pasami bezpieczeństwa. Postępowanie zgodne z wagą ciała zapewni dziecku bezpieczeństwo w przypadku przeciążeń. Ponadto system ISOFIX jest dedykowany fotelikom dla dzieci do 18 kg. Zostało to potwierdzone w testach zderzeniowych.

Drugim aspektem jest fakt, iż fotelik z ISOFIX-em może przemieszczać się w osi obrotu wokół uchwytów. Sprawdź to przy instalacji fotelika. Staraj się też dobrać fotelik kształtem pasującym do siedzisk i oparć w Twoim aucie, ponieważ to te części Twojego samochodu ostatecznie stabilizują nowy sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj