Z czego słynie Podlasie? O czym pamiętać na Podlasiu?

0
886
islamska brama na podlasiu

Podlasie to malowniczy rejon mogący pochwalić się niespotykanymi krajobrazami, uroczymi miasteczkami i aż czterema Parkami Narodowymi. Nic dziwnego, że jest ono tak popularne wśród turystów. Czytaj dalej, a poznasz ciekawe miejsca na Podlasiu i dowiesz się, co warto tam zobaczyć!

Z czego słynie Podlasie?

Podlasie słynie z dziewiczej przyrody, którą podziwiać można w aż czterech Parkach Narodowych:

  • białowieskim,
  • biebrzańskim,
  • wigierskim,
  • narwiańskim.

Zachwycają tutaj sławne żubry, rzadkie okazy ptaków, a także jest szansa, żeby usłyszeć wilka, zobaczyć rysia czy jelenia.

Perełką jest także Suwalski Park Krajobrazowy, najstarszy w Polsce, który skrywa najgłębsze w naszym kraju jezioro – Hańczę. Jest to świetna gratka dla płetwonurków. Warto także wspiąć się na Górę Cisową, zwaną suwalską Fudżijamą. Godna uwagi jest również wieś Wodziłki, praktycznie w całości zamieszkana przez staroobrzędowców, w której można skorzystaj z uroków czarnej bani.

Województwo podlaskie to mieszanka kultur i religii. Z jednej strony można poznać serce polskiego prawosławia, czyli Świętą Górę Garbarkę, którą pokrywa las blisko 10000 krzyży ciągle wznoszonych z nowymi intencjami. Z drugiej strony, zwiedzić najstarszy polski meczet tatarski wraz z mizarem – muzułmańskim cmentarzem, znajdujący się w Kruszynianach. Jest to wieś, którą sam Jan III Sobieski wzniósł dla tatarów i to właśnie w niej do dzisiaj mieszkają muzułmanie obok katolików i prawosławnych.

Jakie zabytki Podlasia warto poznać?

Będąc na Podlasiu, nie można opuścić zwiedzania Krainy Otwartych Okiennic.Jest to niezwykły obszar, na który składają się wsie: Soce, Puchły i Trześcianka, położone w dolinie Narwii. Spotkać tam można nadzwyczajną drewnianą zabudowę, bardzo bogato udekorowaną wraz z niedostępnymi nigdzie indziej zdobieniami snycerskimi. Ta oryginalna i stara architektura zapiera dech w piersiach i pokazuje, że zabytki Podlasia są nieprzeciętne i oryginalne.

Zwiedzając Białystok, nie nie sposób nie zwiedzić Pałacu Branickich, perły epoki saskiej, inaczej zwanym Polskim Wersalem. Aktualnie stanowi on siedzibę Uniwersytetu Medycznego, jednak możliwe jest zwiedzanie. Warto też udać się do ogrodów, które podzielone na części urządzone zostały w różnych stylach. Część Górna to styl francuski, a Dolna angielski. Liczne fontanny, pomniki i pełna uroku roślinność pozwala na wyciszenie i nabranie sił przed dalszą eksploracją Podlasia.

Nie można nie wspomnieć o Zamku w Tykocinie, położonym na północnym brzegu Narwi. Ta powstała w XV w. twierdza możliwa jest do zwiedzania z przewodnikiem, który umila czas ciekawostkami i anegdotami związanymi z budowlą i jej niegdysiejszymi mieszkańcami. Ponadto co roku organizuje się tam rekonstrukcję bitwy o Tykocin, na którą zjeżdżają się grupy rekonstrukcyjne z całego kraju. Dzięki nim można przenieść się w czasie i poczuć klimat sprzed prawie 400 lat.

Jak widać Podlasie to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Urzeka przyrodą, naznaczone jest wielokulturowością, magią i różnorodnością. Ceni się tam tradycje i kontakt z naturą. Przyjedź, a przekonasz się jak niezwykłe to miejsce, które z pewnością docenisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj