Co zobaczyć w Toruniu? Z czego słynie Toruń?

0
1033
wieczorna panorama torunia

Toruń jest wyjątkowym miastem położonym w województwie kujawsko-pomorskim. Urodził się tam Mikołaj Kopernik, wypiekane są najsłynniejsze pierniki, a tysiące turystów podziwia urok miasta. Z czego słynie i co warto w Toruniu zobaczyć? Zapraszamy do lektury!

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Toruniu?

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Toruniu jest Żywe Muzeum Piernika. To miejsce, w którym nie tylko teoretycznie dowiedzieć się można wszystkiego o tym słodkim elemencie historii i kultury miasta, ale jest szansa na zrobienie go własnoręcznie. I to pod okiem mistrza, na podstawie oryginalnej, starej receptury.

Nie sposób nie wspomnieć także o Planetarium w Toruniu.Centrum Popularyzacji Kosmosu to miejsce niezwykłe, posiadające ogrom atrakcji dla dzieci i nie tylko. Dlatego też warto odwiedzać je całą rodziną. Sala do podziwiania nieba, czy interaktywne wystawy pozwolą lepiej poznać nie tylko naszą planetę, ale też zrozumieć wybuchy wulkanów, powstawanie zorzy polarnej czy sposób działania tornada. Nie można przejść obojętnie obok tej toruńskiej atrakcji.

Kolejnym punktem, którego nie może zabraknąć w planie zwiedzania Torunia, są ruiny Zamku Krzyżackiego. Ten pomnik historii, wpisany na listę UNESCO, to jedna z najstarszych budowli miasta. Aktualnie zwiedzać można nie tylko same ruiny, ale również piwnice oraz zrekonstruowane maszyny oblężnicze. Jest to świetna okazja do namacalnego poznania historii, szczególnie dla najmłodszych, ponieważ z ruinami związanych jest wiele ciekawych opowieści, bajek i legend.

Z czego jeszcze słynie Toruń?

Oprócz opisanych już atrakcji w Toruniu warto odwiedzić z uwagi na inne ciekawostki związane z tym miastem. Niedaleko niego przebiegał kiedyś szlak bursztynowy i do dzisiaj wyroby bursztynowe są niezwykle popularnymi pamiątkami.

Szukając atrakcji dla dzieci w Toruniu, warto wstąpić do Domu Legend, szczególnie jeśli podróżuje się z najmłodszymi. W piwnicznych pomieszczeniach odbywają się przedstawienia angażujące publiczność, które na długo zapadają w pamięć. Opłaca się też zajrzeć do Muzeum Starych zabawek, które w swoich zbiorach posiada stuletnie lalki, kultowe zabawki czy pierwsze egzemplarze komiksów o Koziołku Matołku.

Nie trzeba też jechać do Pizy, żeby podziwiać krzywą wieżę. Warto zobaczyć toruńską, pochodzącą z XIII w., która odchyla się od pionu o 1,46 metra. Według legendy, kto stanie przy niej prosto, ma czyste sumienie. Jak można się domyślić, ta sztuka jeszcze nikomu się nie udała. Dodatkowo latem miasto to tętni życiem, przyciągając turystów licznymi rekonstrukcjami bitew, które warto zobaczyć, żeby przenieść się w średniowieczne czasy.

Inną atrakcją Torunia jest muzeum imienia Tonego Halika. Znajduje się tam wiele ciekawych eksponatów, związanych z podróżnikiem np. etniczna biżuteria. Ten słynny obieżyświat, urodzony właśnie w tym mieście, razem z żoną i synem podróżował m.in. od Afryki po Argentynę.

Jak widać Toruń to nie tylko Krzyżacy, Mikołaj Kopernik i pierniki. Miasto to ma do zaoferowania o wiele więcej, dlatego też warto, jest je odwiedzić i przekonać się samemu, że tutejsze Stare Miasto jest jednym z piękniejszych w Europie, a zabytki dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki. Przyjedź, a na pewno nie pożałujesz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj