Możliwość zawarcia małżeństwa konkordatowego ułatwiła życie tysiącom par biorącym ślub każdego roku. Opcja zawarcia małżeństwa kościelnego i tego ze skutkami cywilnymi za jednym zamachem cieszy się dziś niezwykłą popularnością. Jednak nadal znajdują się pary, które chcą zawrzeć jedynie kanoniczny związek małżeński.
• Jakie prawo obowiązuje w Polsce względem małżeństw?
• Jak zawszeć małżeństwo kościelne bez cywilnego?
• Dlaczego ludzie decydują się na takie rozwiązanie?
• Kto najczęściej bierze ślub kościelny bez cywilnego?
• Jak to wygląda z perspektywy Urzędu Skarbowego?
Jakie prawo obowiązuje w Polsce względem małżeństw?
W Polsce zgodnie z prawem wszystkie małżeństwa powinny mieć gwarantowane tzw. skutki cywilne. Oznacza to w praktyce, że można wziąć ślub konkordatowy zawierany w kościele lub złożyć przysięgę małżeńską wobec urzędnika państwowego w Urzędzie Stany Cywilnego. Po obu formach zaślubin para młoda staje się nową komórką społeczną zwaną rodziną, która jest unormowana prawnie.
Istnieje jednak możliwość zawarcia małżeństwa kościelnego bez żadnych skutków cywilnych. Jednak uzyskanie zgody na odbycie się takiego ślubu będzie wymagało od narzeczonych nie lada wysiłku, potrzebna będzie im bowiem specjalna zgoda urzędnika kościelnego.
Jak zawszeć małżeństwo kościelne bez cywilnego?
Według instrukcji dla duszpasterzy dotyczącej małżeństwa konkordatowego z 1998 roku kandydaci na małżonków, którzy chcą zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez konsekwencji na gruncie prawa państwowego muszą swoją sprawę przedstawić Ordynariuszowi Kurii Diecezjalnej. W swoim piśmie narzeczeni winni są przedstawienia powodów, dla których zdecydowali się na taki typ małżeństwa. Jeśli powody są wystarczająco przekonujące urzędnik kościelny udzieli odpowiedniej dyspensy.
Dlaczego ludzie decydują się na takie rozwiązanie?
W tej wyjątkowe sytuacji ludzie chcą zachować rozdzielność majątkową, aby nie musieć dopełniać formalności dotyczących intercyzy i nie brać odpowiedzialności za ewentualne długi, kary współmałżonka w przyszłości lub tez podział majątku po rozwodzie.
Kto najczęściej bierze ślub kościelny bez cywilnego?
Ślub bez skutków cywilnych jest bardzo popularny wśród tzw. małżeństw mieszanych, które podchodzą do sprawy w sposób bardzo praktyczny. Po pierwsze spełniają marzenie narzeczonej bądź narzeczonego o ślubie w kościelnej scenerii, lecz po drugie (a może po pierwsze) zostawiają sobie furtkę na wypadek wycofania się ze zobowiązań małżeńskich i kłopotów związanych z oficjalnym procesem rozwodowym.
Jak to wygląda z perspektywy Urzędu Skarbowego?
Osoby decydujący się jedynie na ślub kościelny muszą być świadome tego, że dla Urzędu Skarbowego w świetle prawa nie są małżeństwem, a więc prawo podatkowe będzie traktowało je jak dwie obce sobie osoby. Rozliczani więc będą według mniej korzystnych zasad dla II grupy podatkowej, a każdy przelew na konto współmałżonka będzie traktowany jako darowizna. Minusem jest tu to, że współmałżonek będzie musiał odprowadzić spory podatek od każdego spadku czy darowizny.
Zawarcie związku małżeńskiego tylko względem prawa kanonicznego jest alternatywą dla klasycznego małżeństwa i z roku na rok jak – twierdzą duchowni i prawnicy – zyskuje na popularności. Nie jest to jednak nadal duży odsetek małżeństw, bo mowa tutaj o dosłownie kilku małżeństwach w skali rocznej.
jeśli ja mieszkam w Niemczech a moja znajoma w belgi, chcemy zawrzeć ślub kościelny? Czy jest to realne?,Jakie kroki muszę poczynić? Ale tylko kościelny.Proszę o informacje