Montaż znaków drogowych na terenie prywatnym – co mówią przepisy?

1
5966
Montaż znaków drogowych

Znaki drogowe są niezbędnymi elementami organizacji ruchu drogowego. Oznakowania powinny być prawidłowo zamontowane, aby były widoczne dla każdej osoby. Mogą występować nie tylko na terenach publicznych, ale także można je spotkać na terenach prywatnych. W niniejszym artykule będziemy pisać o montażu znaków drogowych na prywatnym terenie i podpowiemy, co na ten temat mówią przepisy.

Kto zajmuje się montażem znaków drogowych?

Istnieją różne specjalistyczne firmy, które zajmują się oznakowaniem. Montaż znaków drogowych to zadanie dla firm jak Unistop, która nie tylko wynajmuje różnego rodzaju oznaczenia, ale także wykonuje kompleksowe projekty organizacji docelowej i tymczasowej ruchu drogowego. Jej pracownicy mogą także wykonać konkretny znak drogowy na zamówienie. Dodatkowo wykonują specjalne oznakowania poziome dróg, wykorzystując do tego odpowiednie farby. Specjalistyczne firmy, które są odpowiedzialne za montaż znaków drogowych, muszą mieć pozwolenie od Zarządu Dróg Krajowych, aby były zamontowane zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Jakie znaki drogowe można ustawić na terenie prywatnym?

Na terenie prywatnym może być zamontowany:
• znak zakaz wjazdu, który informuje innych o zakazie wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnie od strony jego umieszczenia,
• znak zakaz parkowania, będący ostrzeżeniem dla osób trzecich o nieparkowaniu samochodu na tej sferze prywatnej,
• znak drogowy teren prywatny informujący o granicy pomiędzy terenem prywatnym a publicznym.

Właściciel terenu prywatnego musi dokładnie ustawić znaki drogowe, aby były one widoczne dla każdego. Osoby, które nie są właścicielami tej ziemi i nie będą przestrzegały przepisów takich znaków drogowych, mogą dostać mandat lub ich samochód może zostać odholowany – jeśli zaparkowały na prywatnej posesji.

Montaż znaków drogowych na terenie prywatnym – co mówią przepisy?

Przede wszystkim znaki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od krawężnika (mniej niż około 0,5 metra). Ponadto muszą być postawione w takiej wysokości, aby można było bez problemu zobaczyć informacje. W przypadku chodników oznakowania powinny znajdować się po prawej stronie. Za nieprawidłowe oznakowanie drogi wewnętrznej właściciel terenu prywatnego może otrzymać mandat.

Właściciel terenu prywatnego musi także mieć pozwolenie od Zarządu Dróg Krajowych, aby móc postawić znak drogowy. Jest on właścicielem posesji i może postawić znak, gdzie chce, jednakże musi stosować się do odpowiednich zasad przepisów ruchu drogowego.

Co trzeba zrobić, aby móc zamontować znak drogowy na terenie prywatnym?

Aby móc postawić znak drogowy na terenie prywatnym, właściciel musi złożyć specjalny wniosek do organów zarządzających ruchem drogowym. Gdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, może umieścić znaki drogowe w strefie zamieszkania. Potem musi skontaktować się ze specjalistycznymi firmami, które zajmują się montażem znaków i pokazać im pozwolenie. Takie firmy mogą zapewnić prawidłowe oznakowanie terenu prywatnego.

1 KOMENTARZ

  1. Dla mnie wystarczy sama informacja, która znajduje się na posesji „UWAGA, ZŁY PIES!!!” i już wiem, że jest to teren prywatny. 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj