Farba antykorozyjna – co to za farba, jakie ma właściwości?

2
2336
Malowanie pędzlem

Ochrona elementów metalowych przed rdzą stanowi nie lada wyzwanie dla osób, które przywiązują szczególną wagę do wyglądu swojego domu i jego otoczenia. Korozji ulegają ogrodzenia, balustrady, dachy, grzejniki, futryny i wiele innych rzeczy. Przed ich zniszczeniem można się uchronić wybierając specjalne preparaty. Czym jest farba antykorozyjna i jakie ma właściwości?

Farba korozyjna – czym jest?

Na początku warto widzieć, czym jest w ogóle korozja, a mówiąc dokładniej, korozja metali. Mówiąc najprościej, jest to po prostu niszczenie metalowych konstrukcji czy przedmiotów. Jest ono spowodowane wpływem różnych czynników – zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur, wilgocią, opadami deszczu, śniegu, zbyt mocnym promieniowaniem słońca, a także innymi elektrochemicznymi procesami. Z tym niszczeniem można na szczęście walczyć i to w całkiem skuteczny sposób.

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo środków, które zapobiegają temu szkodliwemu procesowi. Wśród nich wymienić można farby antykorozyjne, które dzięki określonym składnikom, powstrzymują niszczenie metalowych konstrukcji. Farby antykorozyjne i ich przeznaczenie znajdziesz np. tutaj: polifarb-gliwice.pl/antykorozja/dla-przemyslu/antykorozja/antykorozja. Warto wiedzieć przed zakupem, który rodzaj farby korozyjnej będzie najlepszy w danym przypadku.

Malowanie pędzlem

Jakie są rodzaje farb antykorozyjnych?

Jeszcze do niedawna potrzeba było trzech różnych farb, by uchronić metal przed korozją. Najpierw nakładano farbę gruntującą, która miała działanie antykorozyjne i wzmacniała metal przed rdzą, potem kładziono warstwę farby podkładowej, która tworzyła kolejną powłokę ochronną i na końcu malowano przedmiot farbą nawierzchniową. Dzisiaj stosuje się połączenie tych trzech farb, czyli farbę antykorozyjną. Zawiera ona w sobie właściwości tych kilku rodzajów farb i zabezpiecza przed korozją i rdzewieniem.

Farby antykorozyjne mogą dzielić się na kilka rodzajów, w zależności od zawartych w nich składników. Wyróżnić można farby alkidowe, akrylowe, epoksydowe, silikonowe, poliuretanowe i wiele innych. Te cieszą się największą popularnością.

Farby antykorozyjne – dlaczego warto?

Farby antykorozyjne mają wiele zalet, dzięki którym klienci chcący zabezpieczyć konstrukcje metalowe, chętnie po nie sięgają. Oprócz oczywistej funkcji, jaką spełniają, czyli zabezpieczaniem przed korozją, farby te są odporne na promieniowanie UV, działanie wody, niektóre z nich nie reagują też na działanie kwasów i zasad. Farby antykorozyjne mają dobrą przyczepność do podłoża, dzięki czemu malowanie nie trwa długo i jest łatwe w wykonaniu. Preparaty te zawierają także mało szkodliwych dla środowiska toksycznych składników, a więc są zdrowe zarówno dla człowieka, jak i dla natury.

2 KOMENTARZE

  1. Korozja to problem z którym często się stykami, a żyjąc w otoczeniu przedmiotów z metalu to coś całkiem normalnego, więc zabezpieczenie jest ważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj