Klocki konstrukcyjne – co to jest? Jak wybrać?

1
2897
Kolorowe klocki konstrukcyjne

Będąc rodzicami często zastanawiamy się jakie zabawki są odpowiednie dla naszych dzieci. Zadajemy sobie pytanie – które z nich wzbudzą zainteresowanie, a przy okazji czegoś nauczą i korzystnie wpłyną na rozwój naszych pociech? Dobrą odpowiedzią na nasze rozważania są klocki konstrukcyjne.

Co to są klocki konstrukcyjne?

Klocki konstrukcyjne to zabawki, które składają się z wielu mniejszych elementów, które dziecko może samodzielnie łączyć w różnorodne konstrukcje. Mogą to być budynki, pojazdy, postacie, tak naprawdę wszystko co tylko zdołamy sobie wyobrazić.

Van zbudowany z klocków konstrukcyjnych LEGO

Dlaczego klocki konstrukcyjne?

Zabawki tego typu są uwielbiane przez dzieci, gdyż pozwalają im na samodzielne tworzenie wspaniałych konstrukcji, którymi mogą się później bawić, przekształcać i łączyć z innymi. Co powinno zwrócić naszą uwagę to walor edukacyjny. U maluchów układanie klocków rozwija motorykę małą czyli umiejętności związane z wykorzystaniem palców i dłoni. Jest to pomocne przy późniejszej nauce samodzielnego chwytania, jedzenia czy pisania. U nieco starszych dzieci zabawa klockami pobudza wyobraźnię i logiczne myślenie. Zachęca do kreatywnego tworzenia własnych projektów.

Jak wybrać klocki konstrukcyjne dla naszego dziecka?

Aby mieć pewność, że zabawka będzie odpowiednia dla naszego smyka musimy wiedzieć z jakich materiałów jest wykonana i czy jest bezpieczna. Z tego powodu klocki konstrukcyjne najlepiej kupić ze sprawdzonego sklepu z zabawkami (urwis.pl), w którym wszystkie te informacje otrzymamy.

Dla młodszych dzieci najlepsze będą klocki dużych rozmiarów, wykonane z materiału, pianki lub miękkiego plastiku. Starsze dzieci z pewnością ucieszą się z wieloelementowych zestawów z załączonymi mechanizmami elektronicznymi lub narzędziami do konstrukcji.

Modele z klocków konstrukcyjnych firmy Engino

Na które klocki konstrukcyjne warto zwrócić uwagę?

Oczywiście marek produkujących klocki jest wiele. My wybieramy te najbardziej godne polecenia.

 • Klocki LEGO

  Istniejąca już ponad 80 lat marka LEGO jest znana chyba wszystkim. Nie można jednak o niej nie wspomnieć w tym zestawieniu. Ci pionierzy wśród producentów zabawek idą z duchem czasu, jednocześnie nie zapominając o podstawowej prostocie. Z klocków LEGO można stworzyć wszystko – od zamku Kopciuszka, po koparkę na sterowanie.

  Dla dziewczynek idealnymi będą m.in. serie Friends, Elves lub Disney Princess, a dla chłopców City, Star Wars lub Ninjago. Dla zaawansowanych konstruktorów, LEGO ma w swojej ofercie serię Technic, charakteryzującą się specjalnymi klockami dostosowanymi do łączenia ich z różnymi mechanizmami takimi jak silniki, wprawiające w ruch koła i pozwalające na sterowanie konstrukcjami. LEGO nie zapomina także o najmłodszych – dla nich stworzona została seria Duplo. W tych zestawach znajdują się klocki o wielkości dostosowanej do małych rączek dzieci i zapobiegającej połknięciu. Nawet najmniejszy szkrab poradzi sobie ze składaniem tych klocków i będzie to dla niego świetna zabawa.

 • Klocki HEROS

  Zabawki niemieckiej marki Heros również zasługują na uznanie. Produkowane są z najwyższej jakości drewna i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Zestawy zawsze zawierają klocki o różnych kształtach oraz śrubki do ich łączenia. Nasze dziecko poczuje się jak złota rączka mając możliwość konstruowania wielu ciekawych modeli, czy to według instrukcji, czy też własnej wyobraźni.

 • Tor z klocków konstrukcyjnych Heros

 • Klocki ENGINO

  Zabawa z klockami Engino będzie niekończącą się frajdą dla dzieci, a nawet całej rodziny. Z każdego zestawu można zbudować kilka modeli, niektóre można przemieniać nawet 16 razy. Klocki Engino powstały z myślą o edukacji dzieci, w zakresie technologii i praw fizyki, poprzez zabawę. Konstruując ruchome pojazdy dziecko widzi jak pracują zębatki, a instalując panel słoneczny do napędzania modelu, uczy się skąd bierze się energia. Dzieciom trudno będzie się oderwać od zabawy klockami Engino i nawet nie zorientują się, że właśnie przy okazji się uczyły.

Warto przyjrzeć się ofercie klocków konstrukcyjnych na rynku zabawek, bo jest to bardzo dobra opcja dla dziecka. Nic tak dobrze nie skłania dzieci do rozwijania swoich umiejętności jak zabawa, a klocki właśnie to umożliwiają. Gdy już nasze pociechy poznają te zabawki, ciężko będzie je od nich oderwać. Z dumą będziemy mogli patrzeć na małych projektantów i konstruktorów budujących fascynujące modele.

1 KOMENTARZ

 1. Z tymi klockami to świetna sprawa i wspaniała zabawa dla dzieci, ale i dorosłych, bo pewnie niejeden rodzic czy inny dorosły chętnie by się takimi pobawił. Sam za dzieciaka bawiłem się klockami lego, ale wtedy nie było jeszcze takiej różnorodności, jak teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj