Puzzle 3D, panoramy, piankowe… jakie rodzaje puzzli wybrać dla dziecka?

2
5688
Rozłożone puzzle

Puzzle to rozrywka dla każdego, zarówno dzieci, jak i dorosłych, a ich popularność nie maleje od lat. Nie ma w tym nic dziwnego, zalety puzzli jako rozrywki w wolnym czasie są nieocenione. Jak jednak wybrać puzzle dla najmłodszych? Jakie rodzaje puzzli wyróżniamy i czym się kierować przy wyborze tych najlepszych?

Jak wybrać puzzle dla dziecka?

Puzzle od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością, jedyne co się zmieniło w ciągu tych wszystkich lat, to liczba rodzajów puzzli, jakie mamy obecnie do wyboru. Dostęp do nich także jest bardzo łatwy i tak puzzle standardowe lub trójwymiarowe to duży wybór w sklepach internetowych (www.urwis.pl), gdzie w prosty sposób można znaleźć korzystając z dostępu do konkretnych kategorii.

Puzzle, czyli układanki składające się od kilku do nawet kilku tysięcy elementów to doskonała rozrywka dla całej rodziny, ważne jest jednak to, by odpowiednio dobrać poziom trudności, a nie powinien on być ani zbyt trudny, ani zbyt łatwy.

Puzzle piankowe dla najmłodszych dzieci

Jeżeli nasza pociecha jest jeszcze bardzo mała, a chcielibyśmy rozpocząć jej przygodę z puzzlami, warto jest zacząć od puzzli piankowych. Zabawę takimi puzzlami mogą zacząć dzieci od 10 miesiąca życia, a ich najważniejszą zaletą jest to, iż są bardzo miękkie i bezpieczne. Są one zazwyczaj bardzo proste, a po ułożeniu mogą pełnić rolę maty do zabawy. Może to być pierwszy krok do nauki dziecka cyferek i literek.

Puzzle piankowe domek

Standardowe puzzle dla małych i dużych

Jest to najbardziej popularny rodzaj puzzli, polegający po prostu na tym, by ułożyć obrazek z określonej ilości elementów. Poziom trudności najczęściej zależeć będzie i od ilości elementów i od samego obrazka. Dla najmłodszych dzieci, w wieku od około 18 miesiąca, takie puzzle mają niewiele części i najczęściej pokazują ulubionych bajkowych bohaterów. Im dziecko starsze, tym ilość elementów do ułożenia będzie większa.

Standardowe puzzle dla młodszych dzieci

Puzzle panoramy – co to jest?

Mówiąc najprościej są to standardowe puzzle, ale wyróżniające się tym, iż przedstawiają one panoramy różnych miejsc – miast całego świata, zabytków architektonicznych, natury i zwierząt, a także największych dzieł artystycznych. To naprawdę piękna rzecz o dużej wartości edukacyjnej. Puzzle panoramy to to nie tylko rozrywka, ale i zachęta do poznawania świata. Takie zestawy z racji większego skomplikowania, zazwyczaj przeznaczone są dla nieco starszych dzieci i młodzieży.

Standardowe puzzle panoramiczne

Czym są puzzle 3D i 4D?

Ten rodzaj puzzli wykracza sporo poza standardowe rozumienie definicji puzzli. Mogą być doskonałą rozrywką i dla dzieci i dla dorosłych, przez różnorodny stopień zaawansowania. Ten rodzaj puzzli układa się inaczej i należą one do rodzaju puzzli przestrzennych, które łączy się za pomocą rowków i wcięć w konkretne konstrukcje trójwymiarowe. Można więc stworzyć własną Wieżę Eiffla lub słynną wieżę zegarową Big Ben. Można także tworzyć dinozaury czy pojazdy. Z racji większego skomplikowania, ten rodzaj puzzli przeznaczony jest raczej dla nieco starszych dzieci.

Puzzle 3d pałac kultury

Puzzle kuliste, czyli niestandardowe układanie puzzli

W tym przypadku puzzle nie układa się płasko, jak w standardowych układankach, tylko tworzy się kulę. Najlepszym przykładem tego rodzaju puzzli jest chociażby ułożenie globusa, ale nie tylko, bo można ułożyć piłkę czy postać z ulubionej bajki. Jest to doskonała rozrywka także dla nieco młodszych dzieci. Dzięki temu z powodzeniem można rozwijać wyobraźnię przestrzenną dziecka.

Puzzle kuliste globus

Jakie są zalety układania puzzli?

Układanie puzzli ma wiele zalet, które w przypadku dzieci mają duże znaczenie wspomagające ich rozwój. Przede wszystkim dziecko uczy się cierpliwości i koncentracji, w końcu dopasowanie pasujących elementów wymaga pewnego skupienia. Dzięki puzzlom dzieci ćwiczą wyobraźnię, kreatywność i spostrzegawczość, a ułożenie konkretnego obrazka wymaga od nieco wyobrażenie sobie tego, jak on będzie wyglądał i gdzie dany element powinien się znaleźć. W przypadku puzzli przestrzennych można doliczyć jeszcze jedną zaletę, jaką jest rozwój myślenia przestrzennego.

Ważne jest to, by dobrać puzzle do wieku i kierować się sprawdzonymi markami. Puzzle powinny być także dobrej jakości i wytrzymałe, aby zniosły wszelkie niestandardowe użycie.

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawe te puzzle, ale w przypadku dzieci to trzeba dobrze dobrać, bo te zazwyczaj nie grzeszą cierpliwością, ale jako forma nauki jak najbardziej dobry pomysł.

  2. Ciekawe są te puzzle układane w niestandardowy sposób. Ostatnio miałem pierwszą styczność z puzzlami trójwymiarowymi – był to wieżowiec Empire State Building. Nie dość, że trójwymiarowy , to jeszcze świeci 🙂
    Wygląda na to, że wymyślają coraz to nowsze bajery, żeby zaciekawić tych, którym zwykłe puzzle już nie wystarczają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj