Kobaltowy czy turkusowy? Szafirowy czy ultramaryna? Już śpieszę z wyjaśnieniem dla wszystkich panów – to odcienie koloru niebieskiego. Błękit to najbardziej popularna barwa, jaką wybieramy podczas remontu mieszkania lub domu. Nic dziwnego, w końcu koi nasze nerwy i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, które będą służyły relaksowi. Z nami dowiesz się jak podejść profesjonalnie do urządzania mieszkania w kolorze niebieskim.
2. Jak urządzić błękitną kuchnię?
3. Pomysł na błękitną łazienkę
4. Z czym łączyć niebieski?
1. Niebieski ulubionym kolorem?
Większość z nas bez zastanowienia powie, że ich ulubionym kolorem jest niebieski. Jednocześnie, to fakt, większość z nas będzie miała na myśli zupełnie inny kolor. Błękit to barwa, która posiada najwięcej odcieni spośród wszystkich innych kolorów. Na szczęście wszystkie one działają wyjątkowo kojąco na nasze nerwy i sprawdzają się doskonale wtedy, kiedy chcemy odpocząć po ciężkim dniu w pracy.
To oczywiste, że dostrzegły to osoby, które zajmują się produkcją mebli, farb czy po prostu aranżacją wnętrz. W internecie istnieje wiele stron, gdzie możemy znaleźć ciekawe inspiracje, dzięki którym będzie mogli odświeżyć nieco swoje wnętrza. Warto zajrzeć na przykład tutaj: homebook.pl/produkty/opcje-kolor-niebieski. Na tej stronie zgrupowane są świetne pomysły na to, jak urządzić mieszkanie w kolorze niebieskim.
2. Jak urządzić błękitną kuchnię?
Czy ktoś z Was nie łapie się już za głowę, mówiąc, że niebieska kuchnia to absurd? Wiele osób uważa, że chłodniejsze kolory nie powinny pojawiać się w miejscach, w których spożywamy posiłki, ponieważ nie sprzyja to apetytowi. Nic bardziej mylnego – powiedziałby Radek Kotarski ze słynnych „Polimatów”. Błękit to świetne rozwiązanie, które pozwoli na to, by posiłek zjeść w spokoju. Udowodniono, że niebieski ma również pozytywny wpływ na trawienie.
Nie powinniśmy jednak przesadzać z ilością tego koloru kuchni, żeby nie przytłoczyć nim całego pomieszczenia. Świetnym pomysłem będzie przełamanie go bielą lub szarością.
3. Pomysł na błękitną łazienkę
W przypadku łazienki nasze opory są zdecydowanie mniejsze. Błękit kojarzy nam się bowiem w sposób oczywisty z oceanem. Bardzo dobrym pomysłem jest wybranie jasnej, niebieskiej ceramiki na ściany. Sufit w tym wypadku powinien być biały, natomiast w przypadku podłogi możemy zdecydować się na odpowiednio zaimpregnowane drewno lub białe płytki. Takie zestawianie sprawdzi się na pewno w każdej łazience. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie zagracić tej przestrzeni ogromną ilością ozdób.
4. Z czym łączyć niebieski?
Dobrą praktyką jest przełamywanie tego koloru w pomieszczeniach. Jeśli nasze ściany są błękitne, to warto pomyśleć o tym, żeby meble i dekoracje były białe. Jeśli jednak chcemy wprowadzić do swojego mieszkania trochę oryginalności, to możemy pomyśleć o połączeniu błękitu ze srebrem i złotem.
Osoby, które uwielbiają eksperymentować, mogą zdecydować się na połączenie różnych odcieni błękitu. W takim przypadku jednak warto poprosić o pomoc specjalistę. Warto również rozważyć wtedy kwestię doboru odpowiedniego oświetlenia, które zrównoważy całość.
Mi się najbardziej podoba połączenie szarości z turkusem lub z granatem. A szczytem moich marzeń jest łazienka w turkusie – póki co mam beżowe kafelki, do których nic nie pasuje, a nie ma sensu ich skuwać. Tylko ja nigdy nie wprowadzałabym koloru niebieskiego na ścianach albo na meblach, tylko w dodatkach. Zmieni Wam się gust i potem trzeba będzie robić generalny remont.
Ja nie lubię niebieskiego. We wnętrzach szczególnie… Jeszcze turkusowe dodatki zdzierżę, ale nic więcej. Nie lubię błękitnych ścian w pokojach dziecięcych i granatowych wykładzin itp. Dla mnie to bardziej kolor do noszenia na ubraniach.