Nie tylko tulipany…, czyli z czego słynie Holandia

1
1453
holenderskie wiatraki

Chyba nikt nie miałby problemu ze wskazaniem, z czego najbardziej słynie Holandia, jednak kraj ten ma bardzo wiele znaków rozpoznawczych, które wiążą się z jego historią, ukształtowaniem terenu i zwyczajami. Jakie są symbole Holandii? Poznaj kilka najciekawszych znaków charakteryzujących ten kraj.

Wiatraki – narodowy symbol Holandii

Holandia głównie kojarzy się z tulipanami i rzeczywiście kraj ten słynie z hodowli tych kwiatów, jednak tulipany nie są jedynym znakiem rozpoznawczym Holandii. Narodowym symbolem tego państwa są wiatraki. Najwięcej z nich znajduje się w holenderskiej wiosce Kinderdijk położonej niedaleko Rotterdamu, która jest jednocześnie jedną z największych atrakcji tego kraju. Wiatraki kiedyś służyły do wypompowywania wody z polderów i osuszania podmokłych terenów. W całej miejscowości Kinderdijk znajduje się 19 wiatraków, a jeden z nich można nawet zwiedzać podczas jego pracy.

Holenderskie sery

Warto pamiętać o holenderskich specjałach, które szeroko znane są także w Polsce. Z jakiego jedzenia słynie Holandia? Kraj ten jest znanym producentem serów. W wielu niderlandzkich miastach można spróbować tych lokalnych przysmaków różniących się między sobą nutami smakowymi. Do najpopularniejszych serów należą Gouda, Edam, Beemster, Polder, Maasdam czy też Leyden.

Miotła jako symbol Holandii

Jedną z ciekawostek o Holandii jest ta, że kiedyś uznawano ją za kraj nadmiernej czystości, ponieważ wszystkie chodniki w tym państwie były sprzątane nawet kilka razy dziennie. Dbano także o utrzymanie w czystości fasad budynków, myjąc je przynajmniej raz w tygodniu. Stąd zaczęto kojarzyć Holandię z miotłą i szczotką. Przywiązywanie wagi do porządku miało swoje podłoże w przekonaniu, że dbając o czystość, odrzuca się wszelkie zło i pozbywa się w ten sposób nieładu z życia. Zamiłowanie do porządku znalazło odzwierciedlenie w zmianie nazwy kraju, który od 2020 roku oficjalnie funkcjonuje jako Niderlandy, ujednolicając dotychczas funkcjonujące nazwy.

Rowery jako znak rozpoznawczy Holandii

Z czego jeszcze słynie Holandia? Kraj ten jest mocno związany z rowerami. Ten środek transportu zyskał nawet pierwszeństwo nad samochodami. Rowerzystów mknących ścieżkami lub przemykających się między pojazdami stojącymi w korku jest po prostu mnóstwo w Amsterdamie i innych niderlandzkich miastach. Kierowcy i przechodnie muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ często rowerzyści pojawiają się na drodze zupełnie niespodziewanie.

Holenderskie chodaki

Kolejny symbol Holandii to chodaki, które stanowią element tradycyjnego stroju ludowego. Obecnie raczej już się go nie nosi tak często, jak kiedyś, jednak kolorowe drewniane buty stały się jednym ze znaków rozpoznawczych tego kraju. Turyści chętnie kupują chodaki jako pamiątkę z podróży do Holandii.

Holandia oprócz tulipanów posiada także wiele innych ciekawych symboli, które wiążą się nierozerwalnie z tym krajem. Możesz tutaj nie tylko podziwiać przepiękne krajobrazy urozmaicone licznymi wiatrakami, skosztować lokalnych przysmaków, ale również przywieźć nietuzinkową pamiątkę z wizyty w tym kraju. A według Ciebie, z czego słynie Holandia? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj