Historia Wrocławia. Z czego słynie Wrocław?

1
1371
wroclaw

Wrocław jest przepięknym miastem, które słynie z wielu nieszablonowych atrakcji związanych z jego historią. Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Poznaj najbardziej charakterystyczne symbole tego miasta.

Mosty we Wrocławiu

Jeśli zastanawiasz się, z czego słynie Wrocław, to jednym ze znaków rozpoznawczych tego miasta są mosty. Wrocław często jest nazywany Wenecją Północy, ponieważ leży na 12 wyspach na Odrze, wśród których znajdują się m.in. takie jak Daliowa, Bielarska, Słodowa, Młyńska, Piaskowa i Tamka. Wyspy te są połączone ze sobą licznymi mostami, które są najbardziej rozpoznawalnymi atrakcjami we Wrocławiu. W miejscowości tej znajduje się ponad 120 mostów, a najbardziej znane z nich to: Most Tumski (łączący Ostrów Tumski z Wyspą Piaskową), Most Rędziński (jego długość wynosi 1742 m i jest częścią autostrady A8), Most Grunwaldzki (najbardziej charakterystyczny symbol Wrocławia) i Most Pokoju (zlokalizowany niedaleko Urzędu Wojewódzkiego, Muzeum Narodowego i Biblioteki Uniwersyteckiej).

Panorama Racławicka

Wybierając się do Wrocławia, koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Sztuki, by zobaczyć cykloramiczny obraz Bitwy pod Racławicami. To jeden z największych symboli tego miasta związanych z jego historią. Panorama Racławicka to dzieło sztuki przedstawiające zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami, która miała miejsce w kwietniu 1794 roku. Obraz ma długość 114 m, a jego wysokość to 15 m.

Hala Stulecia we Wrocławiu

W historii Wrocławia zapisała się także Hala Stulecia. Ta pokaźnych rozmiarów konstrukcja żelbetonowa autorstwa Maxa Berga powstała w 1913 roku. Kopuła tej atrakcji we Wrocławiu jest o 20 m dłuższa od rzymskiego Panteonu i wynosi 65 m, a jej wysokość to 47 m. Hala Stulecia jest miejscem licznych targów i przedstawień operowych. W skład tego zabytku wchodzi Pawilon Czterech Kopuł, w który kiedyś znajdowała się Wytwórnia Filmów Fabularnych. Obecnie można tutaj podziwiać kolekcje polskiej sztuki współczesnej będącej własnością Muzeum Narodowego. Hala stulecia w 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNSCO. W bezpośrednim sąsiedztwie tej wrocławskiej atrakcji znajduje się fontanna multimedialna — jedna z największych w Europie. Zatem jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć we Wrocławiu, to zdecydowanie właśnie to miejsce.

Wrocławskie krasnale jako symbol miasta

Z czego jeszcze słynie Wrocław? Zdecydowanie największym symbolem Wrocławia i jego atrakcją są krasnale rozmieszczone w przestrzeni miejskiej. Na terenie całego miasta znajduje się około 400 małych figurek krasnali. Umieszczanie krasnali w przestrzeni miejskiej ma swoje korzenie w ruchu antykomunistycznym Pomarańczowa Alternatywa, którego członkowie w nieco prześmiewczy sposób walczyli z władzą komunistyczną w latach 80. XX wieku. Każdy krasnal jest unikatowy i charakteryzuje się czymś innym. Najwięcej figurek znajduje się w pobliżu rynku, a największa z nich mierzy ponad metr wysokości i przedstawia Papę Krasnala.

We Wrocławiu znajduje się wiele atrakcji i zabytków, z których słynie to miasto. Na pewno warto odwiedzić jeden z punktów widokowych (np. ten zlokalizowany na wieży kościoła garnizonowego Świętej Elżbiety), aby móc podziwiać Wrocław w jego pełnej krasie. Jakie jeszcze miejsca związane z historią miasta są godne polecenia? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu pod artykułem.

1 KOMENTARZ

  1. No dla mnie główną atrakcją i tym z czego słynie Wrocław, jest fontanna niedaleko Hali Stulecia! Bardzo polecam odwiedzić ją w nocy i zostać na pokaz 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj