Zbudować samemu drewnianą altanę, czy zlecić fachowcom?

1
3426
kupić czy zbudować drewnianą altanę

Doskonałym uzupełnieniem każdego ogrodu jest altana. Można w niej przyjemnie spędzać czas, zarówno z rodziną przy obiedzie jak i w samotności – z książką w ręce. Dlatego też bardzo wiele osób decyduję się na jej zakup albo samodzielne wykonanie. Co jest lepszym rozwiązaniem? Warto to sprawdzić.

Kupić gotową altanę?

Na rynku polskim jest bardzo duży wybór altan. Jeśli stwierdzimy, że lepiej jest kupić gotową to najpierw musimy zastanowić się z czego ma być wykonana: z kamienia, metalu czy też z drewna. Najpopularniejsze są te ostatnie, toteż na nich skupimy uwagę. Jeśli chodzi o altany drewniane to do wyboru mamy kwadratowe, sześciokątne, ośmiokątne, dziesięciokątne i dwunastokątne, przy czym trzy pierwsze propozycje są zdecydowanie najczęściej spotykane.

Kolejnym istotnym aspektem jest wielkość altany – tę już musimy dostosować do swoich potrzeb (warto sobie zadać pytanie jak często przyjmujemy gości). Jak wyglądają ceny altan? Przykładowo, sześciokątna drewniana altana na Drewnolandia.pl o średnicy 3,2m², wykonana z drewna sosnowego, to koszt 3300 zł. W skład zestawu wchodzi altana bez podłogi, dwukrotna impregnacja, dach oraz komplet mebli. Za dodatkowe usługi, takie jak wykonanie podłogi czy malowanie na wybrany kolor, trzeba już dodatkowo zapłacić.

Altana ogrodowa

Zbudować altanę samemu?

Drewnianą altanę można zbudować samemu, wymaga to jednak umiejętności i wiedzy. Jak to w skrócie wygląda? Przede wszystkim należy przygotować teren pod altanę – będzie to polegać na jego wyrównaniu oraz utwardzeniu. Zanim się jednak za to zabierzemy, musimy mieć określoną wielkość konstrukcji. W przypadku altany lekkiej wystarcz, że wykonamy stopy fundamentowe z betonu. Natomiast jeśli zdecydujemy się na cięższy materiał to konieczne może okazać się wylanie fundamentów. Następnie należy zamontować poziome belki oraz zabrać się za wykonanie podłogi (która oczywiście musi być równa).

Najtrudniejszym etapem jest budowa dachu. Prace do wykonania w tym zakresie zależeć będą od kształtu altany, aczkolwiek w większości przypadku należy zacząć do stworzenia drewnianego szkieletu. Na samym końcu można przystąpić do przytwierdzania elementów bocznych. Oczywiście, gdy już wszystko mamy gotowe, konieczne jest impregnacja drewna.

Jaką altanę wybrać?

Niewątpliwie zbudowanie samemu altany drewnianej daje o wiele więcej satysfakcji. Tylko czy przełoży się to na estetyczny i wytrzymały efekt końcowy? Niekoniecznie. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla zapalonych majsterkowiczów, którzy mają „fach w ręku”. Wtedy taka praca będzie sprawiać przyjemność, tym bardziej, że w Internecie znajdziemy wiele porad oraz tutoriale.

Jednak gdy nasze możliwości ograniczają się do wbicia gwoździa, to lepiej jest wybrać jedną z gotowych altan. Ich montaż jest bardzo prosty, przy czym większość firm oferuje za niewielką dopłatą także i to. A koszt takiej altany ogrodowej nie jest wysoki, szczególnie jeśli obliczymy sobie ile wyniosłyby materiały oraz narzędzia do jej budowy. A co będzie dla nas lepsze? To już musimy ocenić sami.

1 KOMENTARZ

  1. Ja bym pewnie od razu szukała ofert gotowych altan. Budowa takiej konstrukcji to dla mnie czysta magia, bałabym się, że to się zaraz rozleci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj