Aranżacja wnętrz – samodzielnie, czy z projektantem?

1
2657
Czy lepiej samodzielnie zaaranżować mieszkanie, czy wynająć projektanta

Wyobraź sobie, że wchodzisz do dopiero co wyremontowanego mieszkania, w którym teoretycznie wszystko jest tak, jak chciałeś. Okazuje się jednak, że w salonie jest odrobinę zbyt ciemno, sypialnia wyszła za bardzo cukierkowa, a w łazience płytki dziwnie się układają. Robi Ci się przykro, bo wiele miesięcy ciężkiej pracy nie dało zamierzonego efektu. A mogło być inaczej…

Aranżacja samemu czy z profesjonalistą?

Chcąc wyremontować dom lub mieszkanie, albo nabywając nową nieruchomość, stajemy przed dylematem: czy urządzić wnętrza samodzielnie, czy też zdać się na pomoc profesjonalisty? Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety i nie da się jednoznacznie określić, które z nich jest lepsze, bowiem wiele zależy od naszej sytuacji.

Jeśli posiadamy wysoko rozwinięty zmysł estetyczny, wiemy, co nam się podoba i w jakiego typu wnętrzach czujemy się dobrze, a do tego posiadamy dużo czasu na realizację naszych pomysłów, bez obaw możemy samodzielnie urządzić wnętrza. W przypadku braku skonkretyzowanych upodobań, warto posiłkować się pomysłami zamieszczonymi w sieci.

Jeśli znajdziemy odpowiadające nam realizacje na dużych portalach wnętrzarskich, jak Homebook.pl aranżacja wnętrz może stać się próbą wykonania podobnych pomieszczeń. To spore ułatwienie, nie trzeba przygotowywać projektu od podstaw, wystarczy upewnić się, czy rozkład mebli i urządzeń sprawdzi się w naszych pomieszczeniach. Przy okazji można też dowiedzieć się, w jakich sklepach i za jaką kwotę nabędziemy poszczególne elementy wyposażenia wnętrz.

Samodzielna aranżacja wymaga czasu

Pomimo dostępnych ułatwień należy jednak pamiętać, że samodzielna aranżacja wnętrz zawsze będzie się wiązać z poświęceniem dużej ilości czasu na rozeznanie rynku budowlanego i zakupy. Należy nie tylko podjąć decyzję, jakiego rodzaju materiały, meble i sprzęty nas interesują, ale także dowiedzieć się, gdzie możemy nabyć je taniej i szybciej. Dodatkowy czas poświęcimy na poszukiwania zaufanej ekipy remontowej, jeśli okaże się, że czegoś nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. To mnoży wydatki i wydłuża proces realizacji projektu.

Aranżacja pokoju

Jak podejść do aranżacji?

Samodzielne urządzanie domu lub mieszkania ma jednak ten niewątpliwy plus, że w przypadku znacznie ograniczonego budżetu możemy podzielić prace na etapy i urządzać powoli po jednym pomieszczeniu tak zorganizowane prace remontowe mogą trwać kilka miesięcy, a nawet rok, ale dzięki temu nie odczujemy znacznego obciążenia finansowego. Kolejną zaletą jest to, że urządzone samodzielnie wnętrza będą w 100% odpowiadać naszym wyobrażeniom, oczywiście pod warunkiem, że uda nam się wprowadzić w życie wszystkie nasze zamierzenia.

Czy warto korzystać z pomocy architekta wnętrz?

Kiedyś korzystanie z pomocy architekta wnętrz było postrzegane jako przejaw lenistwa i rozrzutności. Dziś z takiej możliwości korzysta coraz więcej osób urządzających mieszkania, ponieważ doświadczenie i umiejętności projektanta pozwalają na szybkie i sprawne przemiany w domu, a uzyskana w ten sposób aranżacja wnętrz jest nie tylko miła dla oka, ale i funkcjonalna.

Oczywiście niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest konieczność opłacenia prac architekta, a ten jeśli jest rzeczywiście dobry w swoim fachu liczy sobie niemało. Z drugiej jednak strony, doświadczony projektant wnętrz z pewnością jest dobrze rozeznany w temacie cen poszczególnych artykułów i może wskazać nam miejsca, w których taniej nabędziemy potrzebne nam przedmioty.

Aranżacja salonu

Czy ryzykujemy zatrudniając architekta wnętrz?

Zwróćmy uwagę na fakt, że projektanci wnętrz zwykle ujmują nasz dom, czy mieszkanie całościowo i tworzą spójny projekt, dlatego prac remontowych zwykle nie rozbija się na mniejsze etapy przed przystąpieniem do wykonania projektu należy ustalić budżet, a wydatek na aranżację wnętrz będzie jednorazowy.

Jakie jest ryzyko przy zatrudnieniu architekta wnętrz? Jeśli trafimy na wyjątkowo twórczą jednostkę, możemy mieć problemy z wcieleniem w życie naszych pomysłów, projektant uzna, że jego wiedza, doświadczenie i zmysł estetyczny są ważniejsze od naszych pragnień i w efekcie będziemy zmuszeni zamieszkać we wnętrzach, które nie tylko nie wyrażają naszego stylu, ale i powodują, iż czujemy się obco we własnym domu to skrajne przypadki, ale przecież bywa i tak i trzeba być tego świadomym.

Samodzielna aranżacja wnętrz jest dobrym rozwiązaniem dla osób dysponujących mniejszą ilością gotówki, ale większą ilością czasu, posiadających zmysł estetycznych i zdecydowanych na konkretny styl w poszczególnych wnętrzach, skorzystanie z usług projektanta wnętrz z kolei będzie świetną opcją dla osób z większą ilością pieniędzy przeznaczonych na aranżację, które chcą zdać się na umiejętności i doświadczenie profesjonalistów i którym zależy na szybkiej i sprawnej realizacji zlecenia.

1 KOMENTARZ

  1. Patrząc na to, jak wiele osób urządza swoje domy i mieszkania można wątpić o guście, ale przecież jak ktoś rozsądnie podchodzi do aranżacji, to da się to zrobić samemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj