Kafelki do łazienki: włoskie, hiszpańskie czy polskie? Czym się różnią? Które wybrać?

0
3492
wykafelkowana łazienka

Kiedy urządzamy łazienkę, przychodzi odpowiedni czas, aby pomyśleć o wyborze kafelków. Problem jednak w tym, że rynkowa oferta jest bardzo zróżnicowana. Które zatem wybrać? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Jakie wybrać kafelki?

Kafelki włoskie cieszą się ostatnio coraz większą popularnością, w czym niewątpliwie zasługa ich praktyczności i wytrzymałości. Niektóre z nich, zwłaszcza gresy, wyróżniają się również bardzo korzystnie pod względem estetycznym.

Duża różnorodność takich płytek sprawia, że bez względu na styl, w jakim utrzymane są nasze wnętrza, bez problemu znajdziemy takie, które się w niego wpasują. Zresztą akurat włoskie płytki mogą być nie tylko uzupełnieniem stylu, lecz wręcz jego wyznacznikiem. Jeśli zależy nam na łazience zaaranżowanej w sposób nieschematyczny, to właśnie takie płytki są godne polecenia. Szerzej włoskie kafelki opisuje salon łazienek Bellamica.pl, można więc tam zajrzeć w poszukiwaniu dokładniejszych informacji.

Kafelki hiszpańskie również zyskują sobie szerokie grono zwolenników dzięki swoim walorom estetycznym. Charakteryzują się bogatym, oryginalnym wzornictwem i bardzo różnorodną kolorystyką. Szczególnie rozchwytywane są płytki gresowe, ze względu na niespotykaną wręcz wytrzymałość. Są w stanie dobrze znieść uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatur, a także duży nacisk, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. W łazience płytki hiszpańskie zapewniają nie tylko nietuzinkowy wygląd wnętrza, ale i sporą funkcjonalność, właśnie dzięki ich wytrzymałości i łatwemu utrzymaniu ich w czystości.

A co z polskimi kafelkami? Na nie również warto zwrócić uwagę. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, nasz kraj jest trzecim największym producentem płytek ceramicznych w Unii Europejskiej. Naszym zagłębiem ceramicznym jest region Końskie-Opoczno – to tu działa większość producentów płytek, do czego przyczyniają się złoża surowców potrzebnych do takiej produkcji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kafelki do łazienki?

Wybierając kafelki do łazienki, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest antypoślizgowość. W łazience panuje oczywiście duża wilgoć, a to sprawia, że na ścianach i podłodze osadzają się kropelki wody. Jeśli zatem kafelki będą śliskie, będzie to stanowiło zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Ważna jest też nasiąkliwość płytek. Im bardziej struktura płytki jest porowata, tym więcej może wchłonąć wody. Wreszcie duże znaczenie ma też klasa ścieralności. Jej oznaczenia to od I do V – im wyższa liczba, tym większa odporność na ścieranie. Ponieważ w łazience nie chodzi się w butach, wystarczą tu kafelki o II klasie ścieralności.

kładzenie kafelków

Kafelki – z jakiego materiału?

Jest kilka materiałów, z których wykonuje się kafelki, a w zależności od zastosowanego materiału, różnią się one rodzajem powierzchni i wytrzymałością. Płytki z glazury są kruche i cienkie. Nie nadają się do przyjmowania na siebie dużych obciążeń, toteż takie kafelki układa się wyłącznie na ścianie. W łazience sprawdzą się raczej średnio również ze względu na niski współczynnik nasiąkliwości.

Kafelki terakotowe to płytki kamionkowe szkliwione, które już charakteryzują się zdecydowanie większą wytrzymałością. Ich powierzchnia jest gładka lub fakturowana. Je także można układać na ścianie, jednak zdecydowanie częściej znajdują zastosowanie w wykładaniu podłóg.

Gres porcelanowy to kafelki z drobno zmielonego kwarcu, skaleni i kaolinu. Są wyjątkowo twarde i odporne na nacisk, ścieranie, plamienie oraz działanie środków chemicznych, dlatego idealnie nadają się na podłogi w łazience czy kuchni. Kafelki gresowe mają jeszcze jedną dużą zaletę – często pokryte są żłobieniami zmniejszającymi ryzyko poślizgu. Oczywiście w łazience jest to zaleta nie do przecenienia.

Możemy wybrać również klinkier szkliwiony. Takie kafelki są bardzo twarde, odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Zwykle mają też nierówne wymiary, co jest celowym zabiegiem, pozwalającym osiągnąć pewien typ estetyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj