Kredyt mieszkaniowy a kredyt hipoteczny – różnice i przeznaczenie

0
1919
Dom z banknotu

Niewiele osób stać dziś na to, aby kupić wymarzone mieszkanie czy też dom za odkładane comiesięcznie oszczędności. Spory odsetek korzysta w tym względzie z ofert banków, które proponują nam różne rodzaje kredytów, spełniając pragnienie posiadania własnego lokum. Do wyboru mamy między innymi kredyt hipoteczny oraz kredyt mieszkaniowy i choć potocznie terminy te nierzadko stosuje się zamiennie, nie znaczą tego samego. Czym zatem różni się jedno od drugiego? Oto podstawowe różnice.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Zarówno kredyt mieszkaniowy, jak i kredyt hipoteczny wiążą się z niemal identycznymi procedurami wnioskowania o pożyczkę lub badania zdolności kredytowej. Podobna jest także ich ogólna charakterystyka.

Kredyt hipoteczny brany może być na różne cele, które nie muszą skupiać się wokół kupna mieszkania czy też budowy domu. Charakteryzuje go obciążenie hipoteki nieruchomości posiadanej przez kredytobiorcę lub właśnie kupowanej. Choć rzeczywiście często wiąże się z kredytem mieszkaniowym czy też budowlanym, nie jest to stałe połączenie i tego typu kredyt można wziąć właściwie na dowolny cel. Zabezpieczenie w postaci hipoteki pomaga nam zazwyczaj uzyskać nieco niższe oprocentowanie a także dłuższy okres spłaty.

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy stanowi pożyczkę zaciąganą na zakup mieszkania. Choć nie musi, może on być również kredytem hipotecznym, która to opcja często wybierana jest przez banki, chcące zabezpieczyć tak kosztowne zadłużenie. Nie jest to jednak konieczność. Jeżeli dana placówka zdecyduje się na zapewnienie swemu klientowi kredytu mieszkaniowego bez tego typu zabezpieczenia, trzeba liczyć się z krótszym czasem spłaty oraz wyższym oprocentowaniem.

Dom na kalkulatorze

Co lepsze – kredyt hipoteczny czy mieszkaniowy?

Kredyty mieszkaniowe oraz hipoteczne wiążą się często z długim okresem spłaty. Koszty odsetkowe są w obu tych przypadkach porównywalne, o atrakcyjności oferty świadczą zatem różne dodatkowe kwestie, skupiające się wokół opłat za dodatkowe usługi oraz prowizji.

Dokonując porównania obu opcji kredytów, warto zwrócić szczególną uwagę na opłaty związane z wnioskowaniem o pożyczkę, a także prowizje narzucane przez bank. Przeliczając dokładnie te koszty, będziemy w stanie określić, które zadłużenie będzie dla nas najbardziej opłacalne. Uwagę zwrócić powinniśmy także na to, czy bank daje nam możliwość skorzystania z karencji w wypadku jakichkolwiek problemów finansowych, oraz czy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, obowiązują nas dodatkowe opłaty.

Różnice między kredytem mieszkaniowym a hipotecznym

Widzimy zatem, że główną różnicą pomiędzy kredytem hipotecznym a mieszkaniowym jest cel, na jaki go przeznaczymy. Kredyt mieszkaniowy bierzemy jedynie na zakup lub remont mieszkania czy też domu, hipoteczny z kolei przeznaczyć możemy także na inne potrzeby. Jeżeli z kolei w danej sytuacji oba te zadłużenia są nam na rękę, warto zapoznać się dokładnie z umowami, jakie proponuje nam bank i wybrać tę ofertę, która okaże się dla nas najbardziej opłacalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj