Jak nauczyć dziecko czytać w 5 krokach?

1
2116
Chłopiec z książką

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, że jego dziecko staje się coraz bardziej ciekawskie, pragnie poznawać świat, dowiadywać się nowych rzeczy i poszerzać własną, niedużą jeszcze wiedzę. Jest to dobry czas na to, aby zaznajomić malucha z alfabetem i rozpocząć stopniowe przygotowanie do nauki czytania. Jak jednak podjąć się tego wyzwania, aby dziecko nie zniechęciło się do nowych obowiązków i traktowało je jako konstruktywną zabawę?

Po pierwsze – alfabet

Aby nauka czytania przyniosła jak najlepsze efekty, najlepiej wdrażać dziecko w świat liter stopniowo, zwracając szczególną uwagę na każdy etap z osobna. Pierwszym z nich powinna być nauka brzmienia liter. Warto pokazać maluchowi jak wygląda każda z nich po kolei, zarówno ta wielka jak i mała, wymówić ją kilka razy i poprosić, aby dziecko ją za nami powtórzyło. W ten sposób oswaja się z konkretnym dźwiękiem przypisanym wybranej literce.

Dobrym pomysłem jest także zilustrowanie jej obrazkiem, na którym znajdować będzie się rzecz, zaczynająca się właśnie od tej litery. Następnym krokiem powinno być wspólne wyszukanie innych przedmiotów, które również się na nią zaczynają. Pamiętajmy jednak, aby jedna lekcja skupiała się tylko na jednej literce. Inaczej maluch może poczuć się zagubiony w gąszczu nowych znaków i nie przyswoi ich tak dobrze, jak powinien.

Po drugie – utrwalenie

Na następnej lekcji powinniśmy powtórzyć literkę, której wcześniej nauczyło się dziecko, uruchamiając jego wyobraźnię i stosując proste ćwiczenia na zasadzie zabawy. Jednym z nich jest rozpoznawanie kształtu danej litery pośród różnych wyciętych z magazynów lub napisanych własnoręcznie słów, z których część będzie zawierała ją na początku, część w środku i część na końcu. Poproś dziecko, aby wskazało te wyrazy, w których się ona znajduje.

W zależności od tempa, w jakim maluch przyswaja materiał, ustal częstotliwość nauki i postaw na te dni, kiedy oboje macie więcej czasu, by skupić się w pełni na lekcji i aby nic was nie dekoncentrowało.

Dziewczynka z książką

Po trzecie – krótkie słowa

Kiedy dziecko opanuje już cały alfabet, co potrwać może nawet do kilku miesięcy, w zależności od stopnia przyswajania wiedzy, możemy rozpocząć czytanie krótkich wyrazów. Na początek najlepiej sprawdzają się te o układzie spółgłoska-samogłoska-spółgłoska, czyli dom, kot, bat itp. Na tym etapie warto przygotować sobie plansze z gotowymi słowami lub kupić tego typu akcesoria w sklepach z zabawkami i akcesoriami dla dzieci czy w internecie.

Po czwarte – sylaby

Przy czytaniu dłuższych wyrazów, możemy podzielić je na sylaby, a następnie poprosić dziecko o ich powtórzenie. Po takim ćwiczeniu zapytać możemy, jakie było to słowo. Zwróćmy jednak uwagę na to, żeby, czytając, dziecko nie sylabizowało każdego słowa, lecz było w stanie przeczytać je płynnie i w całości.

Po piąte – pierwsza czytanka

Kiedy maluch opanuje już alfabet, czytanie krótszych i dłuższych słów i dzielenie ich na sylaby, możemy rozpocząć zabawę z pierwszą bardzo łatwą czytanką. Pamiętajmy, że wciąż nic na siłę, każdy maluch uczy się we własnym tempie, a początki mogą być trudne. Wszyscy przecież jednak od czegoś zaczynaliśmy. Takie książeczki najczęściej podzielone się na poziomy trudności, więc można wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiednia dla naszej pociechy.

1 KOMENTARZ

  1. Czy teraz jeszcze jacyś rodzice sami poświęcają czas na naukę czytania u dzieci? Bo mam wrażenie, że większość uznaje, że w żłobku/przedszkolu wszystko poznają a ich rola w tym procesie jest zupełnie niepotrzebna. Może taki rodzic po przeczytaniu tego tekstu zmieni trochę podejście…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj