Firmy, które korzystają z największych powierzchni magazynowych w Polsce

0
2594
Hala magazynowa

Wynajem magazynów i tworzenie kolejnych wyraźnie pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie i udowadnia, że warto inwestować pieniądze w ten biznes. W 2012 roku głośno było o wynajmie powierzchni magazynowej na Śląsku przez jedną z firm logistycznych. W tym roku na ten krok zdecydował się Amazon. A jaka branża generuje największe przychody z wynajmu hal i gdzie wynajęto ich najwięcej? Czym kierowano się przy wyborze?

Skąd zainteresowanie powierzchniami magazynowymi?

Przykładem rozwoju wynajmu powierzchni magazynowej w Polsce jest aktywność firmy Amazon. Zdaniem ekspertów widoczny jest „efekt Amazon”, co oznacza ożywienie rynku dzięki działaniom podjętym w naszym kraju. To amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe postawiło na wynajęcie hal magazynowych w rejonie Poznania i Wrocławia. Cały czas powstają nowe powierzchnie, a w pierwszym kwartale 2014 roku w naszym kraju obszar ten wynosił około 7,94 milionów m2.

Zdaniem obserwatorów ciężko będzie powtórzyć sukces grupy Amazon. Uważają oni, że popyt będzie duży i stabilny, jednak spowoduje spadek dostępności magazynów w najważniejszych lokalizacjach, co może przełożyć się na wzrost cen.

Jak wyglądają inwestycja DHL na Śląsku?

Wszyscy pamiętamy kwiecień 2012 roku. Wtedy miała miejsce jedna z największych transakcji związanych z najmem powierzchni. Firma DHL Exel Supply Chain, która jest częścią światowej grupy logistycznej Deutsche Post DHL zdecydowała się na wynajem 33 800 metrów kwadratowych powierzchni w Prologis Park Dąbrowa na Górnym Śląsku.

Sam Prologis Park Dąbrowa to nowoczesne magazyny na Śląsku (np. topmagazyny.pl/regiony/slaskie). Na ich terenie znajduje się 10 magazynów i biura o powierzchni ponad 140 tysięcy m2. Miejsce to jest popularne ze względu na doskonałe połączenie drogowe, kolejowe oraz lotnicze.

Hala magazynowa

Jak logistyka generuje dochody?

Z wyników analizy dotyczącej rynku magazynowego – przeprowadzonej przez CBRE (międzynarodowej firmy świadczącej usługi doradcze w obszarze nieruchomości komercyjnych) – wynika, że zapotrzebowanie na magazyny tworzą przede wszystkim firmy należące do branż, które są mniej wrażliwe na sytuację gospodarczą. Mowa tutaj o przedsiębiorstwach oferujących tak zwane produkty „szybkozbywalne”, czyli dotyczące między innymi branży spożywczej czy farmaceutycznej.

Jednak największymi najemcami są grupy z branży logistycznej i to właśnie one generują główne dochody. Wiele z tych firm wybiera magazyny zlokalizowane w centralnych częściach różnych regionów Polski. Jednym z powodów jest wysoko rozwinięta infrastruktura drogowa.

Największa podaż i wynajęta powierzchnia to rejony Warszawy i Górnego Śląska. Wynika to głównie z przedłużania dotychczasowych umów, a nie pozyskiwania nowych klientów – jak w przypadku wspomnianej firmy Amazon, który zadomowił się w poznańskich i wrocławskich magazynach. I to właśnie te dwa miasta są potentatami w kategorii wynajmu nowych magazynów na terenie Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj