Zmiana firmowego rachunku bankowego – jak, gdzie zgłosić?

1
2544
mężczyzna pracujący przy komputerze

Banki wciąż prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowszych, bardziej atrakcyjnych ofert, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Wiele z nich dotyczy kont bankowych. Na przedsiębiorcy, który zmienił rachunek ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu. Jak i gdzie to zrobić? Ile jest na to czasu? Czy za brak oficjalnej zmiany numeru firmowego konta bankowego grożą kary? Wszystkie te informacje, jak i wiele więcej wskazówek, znajdziesz poniżej.

Czy prowadzenie firmowego rachunku bankowego jest konieczne?

Polskie prawo nie narzuca na przedsiębiorców obowiązku prowadzenia firmowego rachunku bankowego. Wszelkie należności oraz zobowiązania mogą być regulowane za pomocą rachunków bankowych osób fizycznych, jednak banki w swoich regulaminach bardzo często zastrzegają, że takie działania są niezgodne z ich polityką. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją od tego pewne wyjątki. Posiadanie firmowego konta bankowego jest konieczne, gdy:

  • przedsiębiorstwo chce znaleźć się na białej liście podatników VAT,
  • regulowane są należności pomiędzy dwoma płatnikami VAT, o wysokości powyżej 15.000 zł i dotyczą one towarów i usług wrażliwych, które dokładnie opisano w ustawie o VAT,
  • przedsiębiorca zza granicy prowadzi swoją działalność w Polsce.

Warto zaznaczyć, że prowadzenie firmowego rachunku bankowego ma wiele plusów. Transakcje prywatne oraz firmowe nie mieszają się, panuje większa przejrzystość w kwestii przychodów i wydatków. Podczas kontroli organów, osobiste operacje nie podlegają sprawdzaniu przez urzędników. Dodatkowo posiadanie rachunku biznesowego wpływa pozytywnie na postrzeganie przedsiębiorstwa przez klientów czy kontrahentów. Konto firmowe dla twojej działalności znajdziesz na www.zgarnijpremie.pl, gdzie umieszczono ranking najbardziej atrakcyjnych ofert na rynku. Warto korzystać z promocji bankowych podczas otwierania rachunku, by móc zmniejszyć koszty związane z prowadzeniem działalności.

Jak i gdzie zgłosić zmianę firmowego rachunku bankowego?

Warto zaznaczyć, że raz wybrane konto bankowe nie jest przypisane do firmy na cały czas jej funkcjonalizowania. Rachunki można dowolnie zmieniać i przenosić do instytucji, które posiadają bardziej atrakcyjną ofertę. Warto jednak wiedzieć, że konieczne jest zgłoszenie zmiany numeru konta bankowego do odpowiednich instytucji. Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG muszą zaktualizować wniosek o wpis na formularzu CEIDG-1. Instytucja przekaże dane automatyczne do ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego. W przypadku spółek konieczne jest wypełnienie formularzu NIP-2 (spółki cywilne) lub NIP-8 (spółki zarejestrowane w KRS). Zmiany rachunku bankowego można dokonać online. Przedsiębiorca ma na to 7 dni od otworzenia nowego firmowego konta bankowego.

Czy za niezgłoszenie zmiany rachunku firmowego grozi kara?

Obowiązek zgłoszenia zmiany rachunku bankowego w rejestrach, jak i Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie jest obowiązkiem nałożonym ustawowo na przedsiębiorców. Niezaktualizowanie tych danych jest uznawane za wykroczenie skarbowe, za które nałożona może zostać kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie jest to od 280 zł do 56.000 zł). Gdy uznane zostanie, że wykroczenie ma mniejszą szkodliwość, istnieje możliwość rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu mandatowym. Urzędnicy mają w tym wypadku prawo do nałożenia grzywny w maksymalnej wysokości podwójnej minimalnej pensji (5.600 zł).

Co zrobić ze starym rachunkiem?

Polskie prawo nie określa, ile rachunków bankowych może posiadać przedsiębiorca. Oznacza to, że otworzenie nowego nie jest równoznacze z tym, że poprzedni musi być zamknięty. To szczególnie przydatne, gdy wciąż oczekuje się na opłacenie faktur, na których zamieszczono stary numer rachunku. W innych przypadkach zamknięcie konta jest nie obowiązkowe, jednak wskazane, gdy nie jest ono darmowe. Wielu przedsiębiorców nie decyduje się na ten krok, gdy jest to możliwe, ponieważ zakończenie współpracy z daną instytucją wymaga zazwyczaj osobistej wizyty w placówce. Warto jednak podkreślić, że za prowadzenie rachunku, nawet gdy nie jest on używany wciąż mogą być pobierane zgodnie z umową opłaty. Dodatkowo podczas zamykania rachunku obowiązuje okres wypowiedzenia (zazwyczaj miesiąc), podczas którego również generowane będą koszty.

Jakie inne zmiany powinny być zgłaszane?

Zaktualizowanie danych związanych z rachunkiem bankowym to nie jedyne, które obowiązkowo należy zgłosić do odpowiednich organów. Zalicza się do nich także zmiany w zakresie m.in.: nazwy firmy, oznaczenia formy prawnej, adresu przedsiębiorstwa, formy opodatkowania, podmiotu prowadzącego księgowość, pełnomocników czy wspólników. Warto podkreślić, że w przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, jak i prowadzących spółki dane te są zróżnicowane i zależne od formy prowadzenia działalności. Zaniechanie aktualizacji danych obciążone jest karą grzywny, której wysokość, w zależności od wykroczenia, zapisana jest w odpowiednich aktach prawnych. Czas na zgłoszenie ich do właściwej instytucji również jest zróżnicowany.

1 KOMENTARZ

  1. Ja wiem, że banki kuszą ofertami. Jednak mam wrażenie, że nie ma co tak szaleć i zmieniać rachunku. Zwłaszcza to może namieszać przy Vacie. No ale wiadomo – czasami korzyści są tak duże, że się podejmujemy zmian i potem zgłaszania wszędzie… Ja jednak z tych, co wolą sobie życie ułatwiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj