W jakich branżach wykorzystuje się wózki jezdniowe?

0
1073
wozek-jezdniowy

Wózki jezdniowe znane są także pod nazwą wózki widłowe. Z pewnością każdy z nas widział takie urządzenie, ponieważ mają niezwykle szerokie zastosowanie w wielu branżach. Gdzie konkretnie, czym tak właściwie są, jak zdobyć uprawnienia? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym są wózki jezdniowe?

Wózki jezdniowe są znanymi od lat 20. pojazdami mechanicznymi kołowymi. Do ich napędu wykorzystywany jest silnik – głównie: elektryczny, akumulatorowy, benzynowy lub diesel. Wózki widłowe wykorzystuje się do przewożenia ciężkich ładunków (nawet do kilkudziesięciu ton) na niewielkie odległości. Wyróżniamy wózki:

  • naładowne,
  • unoszące,
  • podnośnikowe,
  • ciągnikowe,
  • specjalne.

W większości przypadków, do transportowania produktów za pomocą wózka jezdniowego konieczne jest ułożenie ich na paletach. Tzw. widlaki mogą być stosowane zarówno na otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni. Warto podkreślić,  że wózki jezdniowe, widłowe prowadzone mogą być jedynie przez wykwalifikowanych operatorów, którzy zdobyli uprawnienia w Urzędzie Dozoru Technicznego bądź (rzadziej) Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Szkolenia pozwalające na uzyskanie uprawnień organizuje np. gdbhp.pl. Więcej o tym, jak zdobyć prawo do poruszania się nimi, znaleźć można w dalszej części artykułu.

W jakich branżach zastosowanie mają wózki jezdniowe?

Jak wspomniano wyżej, wózki widłowe mają niezwykle szerokie zastosowanie, ponieważ można wykorzystać je do bliskiego transportu przedmiotów o wysokiej masie własnej. Bardzo często stosowane w fabrykach, zakładach produkcyjnych oraz magazynach, a także portach. Kolejnymi z miejsc, gdzie wykorzystuje się wózki widłowe, są centra logistyczne i dystrybucji oraz hurtownie. Wiele dużych sklepów, marketów oraz dyskontów również korzysta z wózków jezdniowych. Ponadto mają zastosowanie w rozwiniętych gospodarstwach rolnych, sadowniczych, firmach zajmujących się obróbką drewna, a także na lotniskach i w budownictwie. Wszędzie tam używane są nie tylko do transportu, ale i usprawnienia prac rozładunkowych oraz załadunkowych.

Jak zdobyć uprawnienia na wózki jezdniowe?

Szerokie zastosowanie wózków jezdniowych w wielu branżach sprawia, że niezwykle pożądane na rynku pracy są osoby, które posiadają wymagane uprawnienia zezwalające na kierowanie tego typu pojazdem. Najczęściej stosowanym jest legitymacja UDT, którą można zdobyć, zdając składający się z dwóch części (teoretycznej oraz praktycznej) egzamin państwowy. Zakres uprawnień zależny jest od kategorii zezwolenia, wyróżniamy 3:

  • wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane (III WJO),
  • wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych (II WJO),
  • wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym specjalizowane (I WJO).

Szkolenia pozwalające na zdobycie wymaganej wiedzy organizują profesjonalne firmy specjalizujące się w szkoleniach w zakresie obsługi urządzeń technicznych oraz BHP. Ponadto uprawnieniem do obsługi wózka jezdniowego jest Książka Operatora wystawiana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Pozwala ona na obsługę maszyn budowlanych, w tym wózków jezdniowych. Warto podkreślić, że oprócz zdania stosownych egzaminów konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku badań psychotechnicznych. Ostatnim z wymogów stawianych przed przyszłymi operatorami wózków widłowych jest to, że muszą oni ukończyć 18. rok życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj