Podział, przyjęcie, odrzucenie spadku – kiedy zwrócić się do adwokata?

0
1397
mlotek sędziowski

Sprawy związane z prawem spadkowym m.in. podział, przyjęcie bądź odrzucenie spadku bardzo często są trudne i niezrozumiałe. Warto wiedzieć, że adwokat może pomóc rozwiązać problemy związane z tymi oraz pozostałymi kwestiami – jakimi konkretnie? Sprawdź koniecznie kiedy warto zwrócić się do adwokata!

W jakich sprawach spadkowych pomoże adwokat?

Adwokat rodzinny może pomóc w sprawach spadkowych, takich jak podział spadku, przyjęcie spadku czy jego odrzucenie. Warto jednak wiedzieć, że otrzymanie spadku nie wiąże się z tym, ze każdy ze spadkobierców staje się właścicielem określonej masy spadkowej – jest jedynie jej współwłaścicielem. Aby zlikwidować ten stan, konieczne jest przeprowadzone podziału spadku. Nie jest to obowiązkowa procedura, jednak warto ją wykonać. Można przeprowadzić ją na dwa sposoby: w formie umowy pomiędzy wszystkimi spadkobiercami lub sądownie.

Za przyjęcie spadku uważne jest orzeczenie woli spadkobiercy, w którym oświadcza, że przyjmuje przekazany mu majątek. Wyróżnia się 2 rodzaje przyjęcia spadku: proste (gdy spadkobierca przyjmuje wszelkie prawa i obowiązki spadkowe, w tym dziedziczy ewentualne długi zmarłego) oraz z dobrodziejstwem inwentarza (w tym przypadku odpowiedzialność za długi jest ograniczona do wartości otrzymanego majątku). Odrzucenie spadku definiowane może być jako wyłączenie od dziedziczenia. Uważa się, że spadkobierca nie dożył otwarcia testamentu, jednak jego potomkowie będą dziedziczyć spadek. Możliwe jest sądowne zrzeczenie się spadku w imieniu małoletniego. Na złożenie oświadczenia związanego z przyjęciem lub odrzuceniem spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o przekazaniu majątku. Okres ten rozpoczyna bieg od dnia śmierci spadkodawcy lub odczytania testamentu. Po tym czasie uznaje się, ze spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie składane jest przed sądem bądź notariuszem. We wszystkich tych sprawach warto zdecydować się na pomoc adwokata – może on udzielić wsparcia, zarówno udzielając porady prawnej, jak i przygotowując stosowne dokumenty.

Jakie inne kwestie obejmuje prawo spadkowe?

Podział, przyjęcie, odrzucenie spadku to nie jedyne kwestie, w których może pomóc adwokat specjalizujący się w prawie spadkowym. Posiada on również wiedzę, która pozwala na rozwiązywanie wszelkich problemów związanych z:

  • apelacjami od wyroków sądów I instancji związanych ze sprawami spadkowymi,
  • dziedziczeniem ustawowym,
  • międzynarodowymi sprawami spadkowymi,
  • podstawieniem spadku,
  • przyrostem spadku,
  • sprawami podatkowymi związanymi z dziedziczeniem,
  • stwierdzeniem nabycia spadku,
  • testamentem,
  • zachowkiem,
  • zasadami odpowiedzialności za długi spadkowe,
  • zapisem (windykacyjnym oraz bankowym).

    Jak wybrać dobrego adwokata?

    Borykając się z problemem prawa spadkowego, warto udać się do adwokata, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Dzięki temu mamy pewność, że posiada on wiedzę oraz doświadczenie pozwalające na rozwiązanie nawet najbardziej skomplikowanych problemów. Przydatna bywa także znajomość taktyk procesowych. Ważnym aspektem jest także to, aby wybrany adwokat zachowywał poufność w związku z prowadzonymi sprawami oraz wzbudzał zaufanie. Sprawy spadkowe wiele osób kosztują sporo stresu, dlatego warto czuć się komfortowo w towarzystwie specjalisty, by móc oszczędzić sobie zbędnych nerwów. Dobrze jest także zdecydować się na osobę z polecenia znajomych bądź rodziny. Cena nie powinna być kluczowym aspektem podczas wybierania specjalisty, który będzie prowadzić sprawy spadkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj