Europejskie normy i przepisy dotyczące skrzynek transportowych

1
3499
przepisy i normy dotyczące przewozu skrzynek transportowych

Transport towarów jest niezwykle ważnym tematem dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ w znacznym stopniu odpowiada on i za terminować dostarczenia towarów i za jego jakość. Dlatego też niezwykle ważne jest to, by zwracać uwagę na sposób transportu i skrzynki, w jakich jest on przewożony. Warto wiedzieć jak wyglądają normy regulowane przez europejskie przepisy.

Dlaczego normy dla skrzynek transportowych są tak ważne?

W wielu przedsiębiorstwach oraz w firmach spedycyjnych wykorzystywane są skrzynki transportowe. Ich wytrzymałość zapewnia bezpieczny przewóz, a co za tym idzie – mniejsze straty spowodowane uszkodzeniem ładunków. Najlepiej widać to w przemyśle spożywczym, gdzie w przypadku, gdy jedna rzecz w danym opakowaniu uległa zniszczeniu to należy zutylizować wszystkie produkty z danej partii, co jest nieekonomiczne. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo naszego towaru.

Jak wybierać skrzynki transportowe?

Na rynku polskim nietrudno o wysokiej jakości skrzynki transportowe, trzeba tylko wiedzieć jak je odróżnić od mało wytrzymałych wyrobów. Pierwszym, najbardziej oczywistym wyznacznikiem, powinna być dla nas cena. Aby skrzynki były trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, muszą być wykonane z atestowanych surowców, co zawsze zwiększa koszty. Ponadto w przypadku skrzynek, które służą do transportowania produktów spożywczych, konieczne będą dodatkowe certyfikaty, które pozwolą na dopuszczenie ich do kontaktu z żywnością.

Dostosowanie artykułu do obowiązujących przepisów oraz norm europejskich jest żmudnym i czasochłonnym procesem, który odbija się potem na cenie. Więc jeśli znajdziemy skrzynki dwu- czy trzykrotnie tańsze od innych, to powinien być to dla nas znak, że nie spełniają wszystkich standardów. Dlatego warto kupować skrzynki z pewnego źródła, zgodne z przepisami, ponieważ tylko to będzie gwarantem ich jakości.

przepisy i normy dotyczące przewozu skrzynek transportowych

Jakie normy obowiązują dla transportu towarów?

Polskie przepisy regulują przebieg transportowania towarów i ładunków. Wiele rozporządzeń przejętych jest z europejskich norm i należałoby wspomnieć o kilku z nich, które wydają się być najważniejsze w tym przypadku. Przy produkcji skrzynek transportowych wykorzystywane są normy:

  1. PN-EN 13054:2003 Opakowania – Opakowania transportowe z zawartością – Metody badań wyznaczania środka ciężkości opakowania,
  2. PN-EN 13117-1:2003 Opakowania transportowe – Skrzynki dystrybucyjne wielokrotnego użytku ze sztywnych tworzyw sztucznych – Część 1: Zastosowanie ogólne,
  3. PN-EN 13117-2:2002 Opakowania transportowe – Skrzynki dystrybucyjne wielokrotnego użytku ze sztywnych tworzyw sztucznych – Część 2: Wymagania ogólne dotyczące badań,
  4. PN-EN 12571:2003 Materiały i wyroby do kontaktu z żywnością – Jednostki transportowe do pojemników cateringowych, zawierających przygotowaną żywność – Termiczne i higieniczne wymagania i badania.

Warto znać europejskie normy skrzynek transportowych

Dobrze byłoby wiedzieć o ich istnieniu, aby móc zapytać się o zgodność skrzynek transportowych z ogólnie przyjętymi zasadami. Co prawda, takich informacji nie znajdziemy raczej na stronach internetowych producentów tworzy sztucznych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wysłać zapytanie. Wtedy dajemy też sygnał, że jesteśmy świadomymi klientami i zależy nam na wysokiej jakości wyposażeniu do naszej firmy.

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą jak dobrze wybrać skrzynki transportowe, uznając, że jest to sprzęt, który nie wymaga większego zaangażowania. A to przecież między innymi od tego zależeć będzie bezpieczeństwo naszych produktów i co za tym idzie – suma wszystkich zysków i strat. Z tego powodu warto wybierać skrzynki, które są produkowane zgodnie z najwyższymi standardami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj