Geometria kół – czym jest, jak sprawdzić, jak ustawić?

0
2498

Sprawny układ kierowniczy jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na komfort i precyzję prowadzenia samochodu, a prawidłowe ustawienie geometrii kół jest niezbędne dla bezpiecznej jazdy. Czym jest i jak sprawdzić zbieżność kół w aucie?

Czym jest geometria kół?

Dla każdego kierowcy nadrzędną wartością powinno być bezpieczeństwo poruszania się samochodem. Geometria kół to zespół parametrów, które dają możliwość właściwego ustawienia kół względem siebie. Zbieżność kół jest określana w wartości liczbowej i oznacza wzajemne położenie przednich i tylnych kół. Zbieżność dodatnia powstaje kiedy koła są skierowane do wewnątrz, ujemna kiedy następuje sytuacja odwrotna.

Ustawianie zbieżności kół zawsze musi zostać poprzedzone przeglądem zawieszenia, zabieg powinien zostać przeprowadzony przy każdej naprawie podwozia. Trzeba też udać się do profesjonalnego warsztatu kiedy wjedziemy w dziurę w drodze, uderzymy kołem w przeszkodę, po kolizji z innym pojazdem. Geometria kół powinna być ustawiana przez mechanika samochodowego (www.top-autoserwis.pl), który przeprowadzi kontrolę zbieżności podczas sezonowej wymiany opon.

Prawidłowe ustawienie kół pozwala na stały kontakt opon z nawierzchnią, co bezpośrednio przekłada się na ich mniejsze zużycie. Odpowiednia geometria kół wpływa na prawidłowe przenoszenie sił pomiędzy oponami a podłożem, jest kluczowa przy bezpiecznym pokonywaniu zakrętów.

Jakie są objawy niewłaściwego ustawienia geometrii kół?

Kiedy koła pojazdu są niewłaściwie ustawione dochodzi do przyspieszonego zużycia elementów układu jezdnego. Objawem złej geometrii kół jest zwiększone zużycie paliwa. Kierowca najczęściej czuje jak samochód zjeżdża w jedną lub drugą stronę, a podczas jazdy słyszalny jest hałas, który spowodowany jest nierównomiernym zużyciem bieżnika opon.

Zazwyczaj zwraca uwagę piszczenie opon, które pojawia się już przy niewielkich zakrętach. Samochód nie reaguje też odpowiednio szybko na ruch kierownicą, co zmniejsza bezpieczeństwo podróży.

Jak sprawdzić i ustawić zbieżność kół?

Samodzielne, prawidłowe ustawianie geometrii kół w garażowych warunkach nie jest możliwe. Bez fachowego sprzętu nie można dokonać precyzyjnych pomiarów. Specjalistyczne serwisy samochodowe oferują przeprowadzenie komputerowej kontroli oraz ustawienie geometrii kół, przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń laserowej technologii 3D. Na pełne ustawienie geometrii kół składa się ustawienie zbieżności kół, kąt pochylenia kół, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy i kąt wyprzedzania osi sworznia zwrotnicy.

Ile kosztuje ustawienie geometrii kół?

Cennik ustawienia geometrii kół jest uzależniony od punktu serwisowego, w którym przeprowadzony jest zabieg. Koszt sprawdzenia pomiaru zbieżności rozpoczyna się od 80 zł, ustawienie zbieżności kół przednich to koszt około 100 zł. Kiedy konieczna jest regulacja należy liczy się z wydatkiem od 20 zł do 40 zł, za każdy regulowany kąt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj