Infokioski to urządzenia, które coraz częściej wykorzystywane są w miejscach publicznych, przede wszystkim w urzędach, centrach handlowych, czy bankach. Nie dość, że gwarantują szybki i prosty dostęp do informacji, to jeszcze są… bezpieczne w korzystaniu w czasie pandemii. Przedstawiamy, czym się infokioski, gdzie się je wykorzystuje, a także jakie są ich zalety.
Czym są infokioski? Zalety urządzeń
Infokioski, kioski multimedialne, to samoobsługowe urządzenia elektroniczne będące interaktywnym punktem informacji. To wolnostojący sprzęt wyposażony w komputer, ekran dotykowy, czasami także w klawiaturę, najczęściej do wykorzystania we wnętrzach budynków, aczkolwiek ze względu na trwałą obudowę, może być także stosowany w różnych warunkach pogodowych.
Dzięki niemu możliwe jest pozyskanie określonych informacji, które można w dowolny sposób zaprogramować, dostosowując do swoich potrzeb. Użytkownik, klikając w ekran lub korzystając z klawiatury, może sprawdzić mapę obiektu, godziny funkcjonowania sklepów w centrum handlowym, czy dowiedzieć się o ofercie. Infokioski są proste w użytkowaniu, a wyświetlana na nich treść duża i czytelna, tak, aby obsługa tych urządzeń nawet przez osoby starsze nie sprawiała problemów. Ponadto urządzenia mogą być przystosowane do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami, słabowidzące etc.
Infokioski (www.mera-systemy.pl) zapewniają informacje, kiedy wymagany jest dystans społeczny, nie trzeba osobiście rozmawiać z pracownikiem punktu informacyjnego. Korzystanie z nich jest proste, intuicyjne, można szybko dowiedzieć się tego, czego potrzebujesz. Jak wspominaliśmy wcześniej, oprogramowanie urządzeń może być dowolnie modyfikowane, dzięki czemu można zadbać o bieżącą aktualizację danych. I to, co jest jeszcze ich zaletą, to całodobowa dostępność.
Infokioski – wykorzystanie. Gdzie stosuje się kioski multimedialne?
Infokioski mają szerokie zastosowanie. Mogą pełnić rolę interaktywnych punktów informacji turystycznej, pomagać petentom w urzędach oraz w bankach. W centrum handlowym pokażą mapkę sklepów, a w kinach czy teatrach wyświetlą listę aktualnych wydarzeń. W ciekawy sposób wykorzystywane są infokioski w muzeach, ponieważ można na nich sprawdzić historię danego dzieła sztuki, zamiast korzystać z pomocy przewodnika.
Na instalację infokiosków decydują się też duże sklepy stacjonarne, które w ten sposób dodatkowo informują o swojej ofercie. Można poszukać wybranego produktu oraz sprawdzić, gdzie dokładnie się znajduje. Kioski multimedialne są również na lotniskach, dworcach, wyświetlają rozkłady jazdy, ułatwiając podróżującym dotarcie we właściwe miejsce.
Jak bezpiecznie korzystać z infokiosków w czasie pandemii?
Infokioski są odpowiedzią na zalecany przez rząd dystans społeczny. Trzeba jednak wiedzieć, że choć zwykle są regularnie dezynfekowane przez właścicieli obiektów, dziennie mogą korzystać z nich tysiące osób, dlatego ważne jest zachowanie środków ostrożności.
Jeśli nosisz ze sobą płyn dezynfekujący, zalecamy jego użycie po skorzystaniu z infokiosku. Możesz też założyć jednorazowe rękawiczki do jego obsługi, wyrzucając je po uzyskaniu informacji. Jest jeszcze jeden sposób na ich bezpieczne użytkowanie – określone pozycje na ekranie możesz wybierać za pomocą długopisu, dzięki czemu nie dotykasz bezpośrednio urządzenia.