Jak wybrać łóżko do sypialni? Łóżka drewniane, metalowe, tapicerowane – do jakich aranżacji pasują?

1
3313
Wygodne łóżko

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni i co do tego chyba wszyscy powinny być zgodni. Ale czy zawsze jego wybór jest przemyślany, nie ogranicza się wyłącznie do określenia wymiarów? Niekoniecznie. Dlatego podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając łóżko do sypialni oraz jak dopasować je do aranżacji.

Łóżko do sypialni – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wspomnieliśmy już o wymiarach, dlatego zaczniemy od tej kwestii. Dla jednej osoby zaleca się łóżko o wymiarach 90 × 200 cm lub 100 × 200 cm. Gdy szukasz łóżka podwójnego, sprawdź meble: 140 × 200 cm lub 160 × 200 cm. Oczywiście, są również inne wersje, rozmiary, aczkolwiek te należą do najpopularniejszych.

Przy czym wymiar często uzależniony jest nie od ciebie, a od wielkości pomieszczenia. Kolejną kwestią jest materiał, który jeszcze za chwilę dokładnie omówimy, przedstawiając poszczególne typy mebli. Na co oprócz tego zwracać uwagę?

Na dodatkowe opcje, jakie oferuje łóżko. Pierwszą z nich jest wezgłowie. To polecane rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy lubisz czytać książki wieczorami lub oglądać filmy w pozycji półleżącej. Rama wezgłowia może być też zintegrowana ze stolikiem nocnym, co jest praktyczne oraz stanowi oszczędność miejsca.

Zarówno w małych, jak i dużych sypialniach, sprawdzi się łóżko z pojemnikiem na pościel. Może mieć postać wysuwanych szuflad (wtedy sprawdź, czy nie będą rysować podłogi) lub podnoszonego stelaża. W drugim przypadku można wykorzystać całą dostępną przestrzeń pod łóżkiem, aczkolwiek każdorazowo związane to będzie z koniecznością ponownego ścielenia/poprawiania pościeli. Wszystkie te rozwiązania sprawdzisz na https://allegro.pl/kategoria/sypialnia-lozka-20290, gdzie dostępnych jest wiele rodzajów łóżek, w różnych wymiarach. To również dobry sposób na to, aby porównać ceny.

Łóżka drewniane

Łóżko do sypialni powinno być stabilne, wytrzymałe – to często wydatek na wiele lat. Dlatego dobrym wyborem będą meble drewniane, które cechują się wysoką trwałością. Ten naturalny materiał będzie dobrym wyborem także do pokoju alergika, jest łatwy w utrzymaniu czystości.

W kontekście aranżacji wnętrz największą zaletą łóżek drewnianych jest to, że pasują do każdego projektu. Mogą być mniej lub bardziej ozdobne, w wersji białej, czarnej lub eksponować strukturę drewna. To rozwiązanie zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Jest bezpiecznym wyborem dla każdego, kto nie wie, jak urządzić sypialnię.

Łóżka metalowe

Łóżka metalowe, tak samo jak drewniane, są wytrzymałe i stabilne. Jednocześnie sprawiają wrażenie lżejszych (po podniesieniu szybko okaże się to mylne!), a co za tym idzie, będą dobrym wyborem do niewielkich sypialni, w której drewniane łóżko mogłoby okazać się zbyt przytłaczające. Minusem jest to, że łóżka metalowe nie są zabudowane, nie będą więc wyposażone w dodatkowe pojemniki.

W zależności od tego, jak ozdobna jest rama, mogą pasować do aranżacji w stylu prowansalskim lub nowoczesnym, industrialnym. Popularnością cieszą się zwłaszcza meble z metalowymi nogami i drewnianą ramą.

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane są miękkie, wygodne i – bezpieczne. Nie posiadają ostrych krawędzi, o które można się zahaczyć (co z pewnością docenią rodzice energicznych kilkulatków). Do tego wyglądają stylowo, glamour. Warto o nich pomyśleć, jeśli planujesz luksusową aranżację sypialni… małym kosztem.

Tylko musisz sobie zdawać sprawę z ich minusów. Będą najtrudniejsze w czyszczeniu, ponadto w tapicerce może zbierać się kurz. Zapomnij o nim, jeśli w domu mieszkają alergicy.

1 KOMENTARZ

  1. Kupiliśmy z żoną drewniane łóżko i niestety, przy małym dziecku okazało się to błędem. Przede wszystkim twardy zagłówek i karmienie, a tak to niebezpieczeństwo uderzenia w ramę łóżka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj