Jak popularne jest twoje nazwisko, ile osób w Polsce ma twoje nazwisko? przykłady, sprawdzanie

0
2417
polacy z flagą

Zastanawiałeś się kiedyś, jak bardzo popularne jest twoje nazwisko? Ile osób nazywa się dokładnie tak samo, jak Ty? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak możesz to sprawdzić.

Skąd pochodzą nazwiska?

Definicja nazwiska określa je jako nazwę osobową, dziedziczną i niezmienną w swojej formie fonetycznej, słowotwórczej oraz graficznej. Proces kształtowania się nazwisk trwał aż do XX wieku i nie wszyscy byli świadomi tego, że posiadają coś więcej niż tylko imię. Słowo „nazwisko” używane było w odniesieniu do miast, gdyż mawiano, że to właśnie one mają nazwiska, a człowiekowi przypisywano takie wyrazy jak „imię”, „imiono” lub „miano” czy „zwanie”.

W Polsce nazwiska zaczęły się kształtować dopiero na przełomie XII/XIII wieku. Do tego czasu ludziom wystarczało tylko imię. Jednak, w miarę jak rosła liczba ludności, brak nazwiska, z oczywistych względów, stawał się problematyczny. Najbardziej dawał on o sobie znać w większych skupiskach ludzi, czyli w miastach. To właśnie tu pojawiały się pierwsze trudności z rozróżnieniem drugiej osoby, tego skąd pochodzi, z jakiego wywodzi się rodu oraz w jakim stopniu poszczególni ludzie są ze sobą spokrewnieni. W ten oto sposób zaczęły pojawiać się dodatkowe określenia jak „różne zwania”, „przezwisko”, „przydomek”. Przezwisko dotyczyło jednego, konkretnego człowieka, z kolei przydomek był dziedziczny i związany z rodem noszącym określone miano. Zarówno jedno, jak i drugie pozwalało doprecyzować o kim mowa.

Znaczenia polskich nazwisk należy doszukiwać się w trzech źródłach:

  • imionach własnych,
  • nazwach geograficznych,
  • wyrazach pospolitych.

Na kształt nazwisk duży wpływ miały typowe dla czasów współczesnych imiona chrześcijańskie (Jan, Józef, Adam, Bartłomiej, Magdalena, Piotr) oraz imiona rodzime (Kazimierz, Ziemowit, Bożydar, Mieszko, Wojciech). Przy pomocy stosownych końcówek zdrabniano, spieszczano lub zgrubiano imiona np. Józef – Jóźwiak, Szymon – Szymonowic/Szymanek, Kacper – Kasprowicz itp.

Jak popularne jest twoje nazwisko?

Jeśli chcesz sprawdzić, jak popularne jest twoje nazwisko i ile osób nosi dokładnie takie samo, możesz to sprawdzić na portalu Ministerstwa Cyfryzacji. Znajdziesz tam listę prawie 300 tysięcy nazwisk z całego kraju. Dzięki temu sprawdzisz nie tylko, ile osób nazywa się tak jak Ty, ale dodatkowo możesz prześledzić, ilu masz potencjalnych krewnych lub spowinowaconych osób.

Bez wątpienia do najpopularniejszych polskich nazwisk należą:

10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce

nazwiskoliczba osób
Nowak205 000
Kowalski139 000
Wiśniewski110 000
Wójcik99 500
Kowalczyk98 000
Kamiński94 000
Lewandowski92 000
Zieliński90 000
Szymański88 000
Woźniak87 000

W bazie nazwisk znajdziesz również dane z zakresu gospodarki, turystyki czy socjologii, które możesz wykorzystać za darmo do celów komercyjnych.

Czy już sprawdziłeś, jak popularne jest twoje nazwisko? Podziel się swoimi wynikami i przemyśleniami w komentarzach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj