Jak leczyć nerwicę?

0
2386
Układanka fear

Nerwica to podstępne zaburzenia psychiczne, które przyjmują postać różnych objawów. Niektórzy doświadczają napięciowego bólu głowy, inni mają problemy z koncentracją i pamięcią, zdarza się też brak motywacji i napady lęku. Zaburzenia te można, a nawet trzeba leczyć i to różnymi sposobami. Jak więc pokonać nerwicę?

Czym jest nerwica?

Nerwica to grupa zaburzeń psychicznych o różnym natężeniu i zróżnicowanych objawach. Bywa, że ta przypadłość określana jest mianem zaburzeń lękowych. Charakterystyczne jest to, że osoba cierpiąca na nerwicę jest świadoma swoich fobii i lęków, ale nie potrafi się ich wyzbyć. Pojawia się irracjonalny niepokój, strach, ale i zaburzenia wegetatywne.

Układanka fear

Jakie są objawy nerwicy?

Nerwica może objawiać się na różne sposoby. Można je nawet podzielić na dolegliwości somatyczne, wśród których wymienia się zaburzenia wzroku i słuchu, trudności z oddychaniem, nadmierną wrażliwość na bodźce, napięciowy ból głowy, ból żołądka, kręgosłupa, serca, uderzenia gorąca, zaburzenia seksualne. Ponadto, występować mogą również zaburzenia funkcji poznawczych, np. natrętne myślenie, zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją, natręctwa ruchowe. Pojawiają się też zaburzenia emocji, osoba mająca nerwicę może doświadczać fobii, napadów lęku, braku motywacji, przygnębienia, bezsenności.

Jakie są przyczyny nerwicy?

Przyczyn nerwicy może być wiele. Często dotyka ona wrażliwych osób, pojawia się po silnych przeżyciach lub urazach psychicznych. Nerwica jest też reakcją na stres, szczególnie ten przewlekły. Zaburzenia lękowe mogą mieć miejsce również wtedy, kiedy jesteśmy przemęczeni.

Jak leczyć nerwicę bez leków?

Nerwicę można leczyć różnymi sposobami, najczęściej jest to psychoterapia. Terapeuta stara się zrozumieć co leży u podstaw problemu, co się stało, że chory doświadcza różnego rodzaju lęków i fobii. Celem specjalisty jest uświadomienie pacjentowi jego wewnętrznych konfliktów i wsparcie go w walce z problemami. Psychoterapia umożliwia uporanie się z trudnościami, zaburzeniami, rozwiązuje też bieżące konflikty.

Jakie zioła na nerwicę?

Oprócz psychoterapii, możliwe jest też leczenie nerwicy ziołami. Mogą to być tabletki lub herbaty ziołowe. Wśród roślin o wysokich właściwościach leczniczych wymienia się korzeń kozłka lekarskiego, liście melisy lekarskiej, ziele męczennicy cielistej, szyszki chmielu zwyczajnego, kwiat lawendy lekarskiej, kłącze pieprzu metystynowego, kwiatostan lipy, ziele serdecznika oraz ziele dziurawca. Warto jednak wiedzieć, że zioła te działają uspokajająco i nie zawsze można po nich prowadzić samochód. Nie każdy może też spożywać zioła, niektórzy mogą być na nie uczuleni. Nie jest wskazane też łączenie niektórych ziół z konkretnymi lekami.

Farmakoterapia w nerwicy

O leczeniu farmakologicznym nerwicy powinien zadecydować lekarz. Dobór odpowiednich preparatów zależny jest od tego, czy dana osoba zmaga się z nerwicą lękową, czy ma fobie, a może raczej obsesje. W leczeniu nerwicy stosuje się najczęściej leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj