Jak siedzący tryb życia wpływa na nasze zdrowie?

2
3182
Mężczyzna siedzi na kanapie

Skutki siedzącego trybu życia mogą być bardzo poważne. Chory kręgosłup, żylaki, nadwaga, otyłość, zaburzenia krążenia, a nawet zawał to tylko kilka chorób, na które możesz być narażony, jeśli w Twojej codzienności brakuje ruchu. Przeczytaj nasz artykuł, aby przekonać się, jak siedzący tryb życia wpływa na stan zdrowia.

Jak na siedzący tryb życia zapatrują się badacze?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by na aktywność fizyczną przeznaczyć 150 minut tygodniowo, zwłaszcza jeśli Twój tryb pracy jest siedzący. Dla zminimalizowania jej zgubnych skutków należy się jednak ruszać znacznie więcej. Naukowcy z Norwegian School of Sport Sciences i Uniwersytetu w Cambridge ogłosili, że jedna czwarta populacji nie spełnia nawet minimalnych wymogów dotyczących codziennej dawki ruchu. U osób, które siedziały przez 8 godzin i były aktywne fizycznie, ryzyko przedwczesnej śmierci zostało praktycznie wyeliminowane.

Jakie schorzenia powstają na skutek siedzącego trybu życia?

Siedzący tryb życia stał się niemal hobby i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Przed komputerem ludzie spędzają od kilku do kilkunastu godzin dziennie, a w autobusach walczą o miejsca siedzące. Skutkiem takiego postępowania jest zwyrodnienie kręgów, cellulit, otłuszczenie w okolicach pośladków i bioder oraz żylaki. Brak ruchu zaburza przebieg wielu procesów w organizmie, m.in. przemiany węglowodanowe, spalanie tłuszczów, przyswajanie wapnia. To oczywiście nie wszystkie złe czynniki, jakie mają wpływ na człowieka prowadzącego siedzący tryb życia. Fakt, że garbisz się i pochylasz do przodu podczas pracy przy komputerze może być przyczyną bólów głowy. W tej pozycji też często napinają się mięśnie twarzy i zaciska się szczęka.

Mężczyzna pracuje

Czy pozycja siedząca jest u ludzi wymuszona?

Nasi przodkowie siedzieli tylko wtedy kiedy musieli, na przykład podczas posiłków lub gdy byli ranni czy chorzy. Organizm ludzki nie jest stworzony do tego, aby tkwić kilka godzin w unieruchomieniu. Naukowcy twierdzą, że najlepszym wskaźnikiem wieku biologicznego jest wydolność fizyczna mierzona maksymalną zdolnością pochłaniania tlenu — jest to tak zwany pułap tlenowy. Badacze wychodzą z założenia, że dzięki systematycznemu treningowi fizycznemu można uzyskać zmianę relacji między wiekiem kalendarzowym a biologicznym.

Jak uniknąć schorzeń związanych z siedzącym trybem życia?

Aktywność fizyczna jest jedynym sposobem na uniknięcie wielu chorób związanych z siedzącym trybem życia. U osób, które są wysportowane, ma miejsce sprawniejsza gospodarka węglowodanami, co wiąże się z ich większą wytrzymałością. Ćwicząc nie tylko pozbywamy się tkanki tłuszczowej, ale także obniżamy zawartość cholesterolu we krwi. Przyczynia się to do wyeliminowania ryzyka miażdżycy i zawału. Dzięki regularnym treningom objętość naczyń krwionośnych wzrasta dwukrotnie, co sprawia, że serce staje się przystosowane do znoszenia większych obciążeń, a to z kolei również zapobiega zawałom. Pozytywne zmiany zachodzą podczas ruchu także w mięśniach szkieletowych – tlen jest lepiej przyswajany przez komórki mięśniowe, co wpływa na zwiększenie masy mięśniowej.

Aktywność fizyczna oprócz działania na zdrowie fizyczne, doskonale wpływa na psychikę. Wysiłek jest w naszej opinii jedną z lepszych metod zwalczenia zmęczenia psychicznego, co w tych stresujących i trudnych czasach może być najlepszym antidotum. Co jeszcze warto robić, aby zapobiec zgubnym skutkom siedzącego trybu życia? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

2 KOMENTARZE

  1. Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb życia wpływa negatywnie na zdrowie, ale sporo ludzi pracuje w biurach i na tym właśnie skupia się ich praca, ciężko więc to zmienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj