5 sposobów na dobry sen

1
1975
Kobieta śpi na łóżku

Pewnie każdy z was miał już kiedyś problemy ze snem, leżał na łóżku, przewracał się z boku na bok i nie wiedział co ze sobą zrobić. Oto poradnik właśnie dla ciebie – co zrobić żeby szybko zasnąć, a przede wszystkim dobrze i zdrowo się wyspać. Poniżej znajdziesz pięć użytecznych sposobów na dobry sen.

1. Wysoka aktywność przed snem

Nic tak nie działa jak odrobina ruchu przed snem (2-3 godziny przed), musimy pamiętać że nasz organizm jest stworzony do poruszania się, a nie do siedzenia całymi dniami na kanapie. Nie możemy żyć tylko w sposób pasywny, bo zaszkodzi to drastycznie naszemu zdrowiu, bezpośrednio wpływa to także na nasz sen, bądź jego brak. Dlatego osoby żyjące zdrowym trybem życia wyśpią się lepiej.

Kobieta śpi na łóżku

2. Temperatura

W nagrzanym pokoju, w którym jest duszno, nie będzie nam się dobrze spało. Optymalna temperatura pokoju, w którym śpimy to 18 stopni Celsjusza, ewentualnie 20. Dlatego najlepiej otworzyć okno, 15 minut przed snem i wpuścić do pokoju świeże powietrze. Jeśli zaś na dworze jest ciepło, dobrze jest uruchomić wiatrak, bądź klimatyzator, ustawiając go na docelową temperaturę.

3. Jedzenie i picie

Z autopsji wiem że niezbyt fajnie zasypia się z pełnym żołądkiem, dlatego najlepiej spożyć ostatni posiłek 3 godziny przed spaniem. Za to jeśli chodzi o picie – warto wypić przed położeniem się do łóżka coś ciepłego, przykładowo: melisę, czy mleko z miodem. Rozgrzeje to nasz organizm i ułatwi zapadnięcie w sen. Odradzam natomiast spożywania czegokolwiek z kofeiną, bądź alkoholu, znacznie utrudni to zasypianie.

4. Regularność

Regularna pora snu potrzebna jest wbrew wszelkim opiniom nie tylko dziecku, ale także dorosłym. Stała godzina zasypiania i wstawania ureguluje nasz zegar biologiczny, oczywiście długość snu zależy od indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Ja śpię przykładowo niecałe 6 godzin, moja luba znowu potrzebuje ponad 8 godzin, aby obudziła się wyspana i wypoczęta.

5. Relaks

Przed snem najlepiej jest się zrelaksować, położyć w wygodnej pozycji, odprężyć wszystkie mięśnie i ewentualnie zamknąć oczy. To będzie znak dla naszego organizmu że czas najwyższy na sen, po jakimś czasie nasze powieki zaczną być ciężkie, pojawi się ewentualny efekt ziewania, będzie nam coraz cieplej i o ile spełniliśmy wszystkie punkty z tego poradnika, powinniśmy w przeciągu kilku chwil spać jak dzieci.

Jeśli jesteśmy wyjątkowym przypadkiem i nic z powyższego poradnika nie działa, można spróbować zastosować specjalnych „gadżetów” np chusty na oczy, albo specjalnie wyprofilowanej poduszki. Jeśli nawet to nie pomoże, skontaktuj się koniecznie ze swoim lekarzem bo możesz mieć poważne problemy ze zdrowiem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj