Netia, TP S.A., kto jeszcze? Najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w Polsce

1
11711
różne telefony

Zastanawiasz się, jakiego wybrać operatora? Netia, Orange, Play, T-Mobile? Czym właściwie poszczególni operatorzy i sieci się charakteryzują? Oto krótki przegląd najważniejszych operatorów, który może ci pomóc zorientować się w rynku telekomunikacyjnym.

1. Netia

Na początku, to jest od 1990 roku, funkcjonowała pod nazwą R. P. Telekom. Początkowo świadczyła jedynie lokalne usługi telekomunikacyjne, jednak zasięg tych usług z roku na rok się powiększał. Wreszcie w roku 1998 liczba klientów przekroczyła sto tysięcy.

Obecnie Netia jest jednym z wiodących operatorów telekomunikacyjnych w kraju, a długość jej sieci szkieletowej to już ponad pięć tysięcy kilometrów.

W skład Grupy Netia wchodzi wiele różnych spółek – oprócz Netia S.A., są to między innymi takie jak InterNetia, Telefonia Dialog, TK Telekom czy CDP Netia.

dziewzyna pokazuje, żeby do niej zadzwonić

2. Orange Polska

Mówiąc o Orange, powinniśmy cofnąć się do czasów Telekomunikacji Polskiej S.A., spółki akcyjnej Skarbu Państwa, powstałej w 1991 roku. Przez lata spółka ta na rynku telefonii stacjonarnej była w Polsce monopolistą. Ostatecznie jednak została zmuszona, aby udostępnić swoją infrastrukturę innym firmom. Oddzieliła także swoją telefoniczną abonamentową usługę od Neostrady.

Rewolucyjne zmiany nastąpiły w 2012 roku, gdy przeprowadzono rebranding. Spółka od tej pory nie jest już znana jako Telekomunikacja Polska – nazwa ta została zastąpiona marką Orange.

W grudniu 2013 roku nastąpiła fuzja Telekomunikacji Polskiej z PTK Centertel, a TP S.A. Zmieniła się w Orange Polska S.A.

Obecnie Orange, jako dominujący w kraju dostawca telefonii stacjonarnej i operator komórkowy, obsługuje ponad szesnaście milionów klientów, a swój sukces w pewnej mierze zawdzięcza strategii cross-sellingu, mianowicie sprzedawaniu usług telekomunikacyjnych wraz z internetem i pakietami telewizyjnymi.

3. Polkomtel

W 1996 roku założono firmę Polkomtel. Był to trzeci operator telefonii komórkowej, startujący z działalnością w Polsce. Obecnie firma ta, operator sieci komórkowej Plus, znajduje się w posiadaniu twórcy Polsatu i Cyfrowego Polsatu, Zygmunta Solorza-Żaka.

Plus to wiele marek, oferujących klientom zróżnicowane telekomunikacyjne usługi, między innymi Plus Mix, Plus na Kartę, Plus Internet, Plus Abonament i Plus Firma.

chłopak rozmawia przez komórkę

4. T-Mobile Polska

Na początku była Era – sieć telefonii komórkowej, której operatorem była Polska Telefonia Cyfrowa. Era działała na przestrzeni lat 1995-2011, bowiem na początku obecnej dekady, na skutek przejęcia przez firmę o zasięgu globalnym, Deutsche Telekom, została przemianowana na T-mobile.

Obecnie T-Mobile to pod względem liczby abonentów, przekraczającej dwanaście milionów, czwarty operator w Polsce, zasięgiem obejmujący prawie 100% obywateli. Wśród marek tego operatora znajduje się też na przykład bardzo popularna swego czasu Heyah.

5. P4

Kiedyś pod nazwą Netia Mobile, obecnie operator sieci telefonii komórkowej Play, najmłodszej na polskim rynku. Już od początku borykała się z problemami ze względu na wyższe niż u innych operatorów stawki za zakończenie połączenia. Operator był już parokrotnie wzywany przez Komisję Europejską do obniżenia stawek.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj