Zdrowe produkty dla alergików – jak szukać, jak wybierać?

1
2099
Zdrowe jedzenie owoce i mięso

Zdrowa żywność to bardzo poczytny i popularny temat. Oczywiście warto zdrowo się odżywiać, jednak o czym należy pamiętać, gdy cierpi się na alergię pokarmową? Jakie produkty są najlepsze dla osób z alergiami i na co powinno się zwracać uwagę przy układaniu pełnowartościowej diety? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Czym są alergie pokarmowe i jak się objawiają?

Alergie to obecnie bardzo powszechny problem. Wśród nich wyróżniamy alergie pokarmowe, które w znaczący sposób utrudniają nam życie, nie pozwalając jeść wszystkiego, na co mielibyśmy ochotę. Są one nieprawidłową reakcją systemu odpornościowego organizmu na określony składnik naszej diety.

Do najczęstszych objawów zalicza się zmiany skórne, problemy dróg oddechowych, wymioty, biegunka i nudności. Reakcje mogą być albo bardzo gwałtowne, albo łagodne, a jest to kwestią indywidualną każdego organizmu. Co w takich przypadkach warto jeść, by nie wywoływać nieprzyjemnych dolegliwości? Jakie jest zdrowe jedzenie dla osób z alergią?

Jakie zdrowe produkty są dobre dla alergików?

Jest spora lista produktów, które mogą działać alergicznie, warto byłoby zatem przyjrzeć się i tym, które tych uczuleń nie powodują. Z pewnością mięso drobiowe należy do najmniej uczulających, dzięki czemu doskonale nadaje się dla osób z alergiami oraz nietolerancjami pokarmowymi. Oczywiście trzeba przy tym wybierać produkty wysokiej jakości, dobrym pomysłem mogą być nawet drobiowe przekąski jak te marki merzdorf.pl.

Dodatkowo warto oczywiście sięgać po zdrową organiczną i nieprzetworzoną chemicznie żywność. Z mięs dobrze jest również spróbować ryb morskich. Wiele warzyw i owoców czy produktów roślinnych także jest bardzo dobrym wyborem dla osób z alergiami pokarmowymi, jak chociażby fasola i groch. Zdrowych produktów jest naprawdę sporo, trzeba jednak przede wszystkim wiedzieć, na co jest się uczulonym.

Mięso wędzone

Jakie produkty najczęściej uczulają?

Zazwyczaj osoba mająca alergię, nie ma jej na konkretny produkt, a raczej pewien składnik, który w nim występuje. Przez to liczba produktów, których nie powinno się spożywać drastycznie wzrasta. Do najbardziej uczulających z nich należą mleko, jajka, orzechy, zboża, owoce (cytrusy i truskawki) oraz niektóre ryby. W przypadku mleka, jaj czy zbóż jest ten problem, że są one często składnikami wielu innych produktów, dlatego osoby z alergiami powinny bardzo uważać.

W jaki sposób unikać objawów alergii?

Najprościej byłoby po prostu dowiedzieć się, co nas uczula i wyeliminować ten składnik z diety. Gdy sami przyrządzamy posiłki jest to w miarę łatwe, jednak problemy pojawiają się w przypadku gotowych i przetworzonych dań. Czasem trudno jest poznać pełen skład danego produktu. Bardzo pomocne może być sięganie po zdrową i nieprzetworzoną żywność, która da nam gwarancję tego, co się w niej znajduje, a to pomoże nam uniknąć przykrych niespodzianek. W ustaleniu odpowiedniej diety może nam również pomóc dietetyk, który podpowie, po jakie produkty warto sięgać.

Zdrowa żywność to podstawa zdrowego trybu życia

Ta maksyma o zaletach zdrowej żywności jest dosyć często przytaczana. Wiadome jest, że to, co jemy może mieć duży wpływ na nasz organizm. Nie tylko alergicy powinni o tym pamiętać, ponieważ często bywa tak, że alergia nie atakuje od razu i zwykle pojawia się niespodziewanie. Niektóre alergie ujawniają się już w wieku dziecięcym, inne dopiero w życiu dorosłym, dlatego warto zwracać uwagę na to, co się je.

Naszym zdaniem warto nie tylko poszerzyć wiedzę na ten temat tego, co może wywoływać alergie pokarmowe, ale przede wszystkim nastawić się na zdrowy trym życia. Wybierając zdrowe produkty można sobie zapewnić dobre samopoczucie i niemal zapomnieć o uczuleniu. Co jeszcze warto jeść przy alergii? Podziel się swoimi sugestiami w komentarzu.

1 KOMENTARZ

  1. produkty dla alergików powinny być także sprawdzane pod kątem zdrowej żywności a nie tylko uczulania, generalnie alergik ma problem z syfami w żywności i często to jest skutkiem samej alergii 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj