Zamocowania, czyli wkręty, śruby, kotwy… musisz je znać!

1
3105
Kotwy mechaniczne

Podczas każdego remontu potrzebnych jest Ci wiele narzędzi oraz materiałów budowlanych. I choć może nie zdajesz sobie z tego sprawy, to najczęściej używasz różnego typu zamocowań. A jakich? I kiedy je stosować?

Gdzie kupić zamocowania budowlane?

Najpierw należałoby zastanowić się, gdzie kupić zamocowania budowlane – tak naprawdę dostępne są w każdym sklepie/markecie budowlanym. Czasami pojawiają się również w popularnych dyskontach.

Musisz jednak wiedzieć, że zamocowania możesz przeglądnąć na serwisach budowlanych typu: www.stukpuk.pl/zamocowania. Najlepiej jest też zamawiać je w internecie, ponieważ wybór jest o wiele większy, co w znacznym stopniu ułatwia zakup. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że od jakości śrub, czy wkrętów zależy wytrzymałość zamocowania. Dlatego lepiej kupować je w sprawdzonych, specjalistycznych sklepach budowlanych.

A teraz, jak już wiesz, gdzie szukać zamocowań, sprawdź, do czego Ci się przydadzą.

Do czego służą kotwy?

Na początku trzeba zaznaczyć, że rozróżnia się kotwy mechaniczne oraz chemiczne, które stosuje się w trochę innych sytuacjach.

Kotwy mechaniczne mają takie zastosowanie, jak kołki rozporowe. Różnica tkwi w tym, że są w całości wykonane ze stali, a nie z tworzywa, dzięki czemu cechują się o wiele większą wytrzymałością.

Kotwy mechaniczne

Można je stosować do materiałów pełnych, takich jak beton.

Natomiast w przypadku materiału pełnego lub drobno otworowego, gdy potrzebna jest maksymalna wytrzymałość na obciążenia, stosuje się kotwy chemiczne, które są połączeniem masy żywicznej i elementu stalowego.

Jak to wygląda w praktyce? Żywica wypełnia wszystkie zakamarki w nawierconym otworze, tworząc w ten sposób niezwykle wytrzymałe spoiwo. Doskonale zastępuje kołek rozporowy, a dzięki temu, że w przypadku jej stosowania nie występuje zjawisko naprężeń, kotwą chemiczną można wypełnić otwór w pobliżu krawędzi i gdy występuje konieczność wykonywania wielu otworów w bliskiej odległości.

Jakie elementy łączące?

Takie elementy łączące, jak śruby i wkręty, stosują zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy podczas drobnych prac w domu.

Innych wkrętów użyjesz, gdy chcesz przymocować coś do drewna, innych do metalu, czy do płyt karton-gipsowych (te najprościej jest rozpoznać, ponieważ są fosforowane na czarno i odróżniają się kolorem).

Natomiast śruby to gwintowane elementy łączące. Stosuje się je do łączenia wielu różnych konstrukcji, zarówno podczas budowy budynków, jak i maszyn, czy wszelakiego rodzaju urządzeń.

Podczas łączenia przy pomocy śrub często używa się również nakrętek lub podkładek, które zwiększają wytrzymałość oraz stabilność łączenia.

Należałoby wspomnieć jeszcze o gwoździach, które najczęściej służą do mocowania elementów drewnianych. Można je podzielić na gwoździe budowlane (te należą do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych), pierścieniowe, papowe, skrętne, hartowane oraz gwoździe skoble.


Musisz pamiętać, że wybierając zamocowania zawsze trzeba zwracać uwagę na ich klasę wytrzymałości, bez względu na to, czy chcesz zawiesić szafkę kuchenną, czy obrazek na ścianie z płyty karton-gipsowej. Dlatego podstawowa wiedza w tym zakresie będzie dla Ciebie bardzo przydatna.

Poprzedni artykułOkłady borowinowe i parafinowe wracają do łask!
Następny artykułO wpływie hormonów na impotencję

1 KOMENTARZ

  1. Dla mnie to jakaś czarna magia. Nigdy nie przypuszczałabym, że może być tak wiele rodzajów zamocowań, ale dobrze wiedzieć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może się przydać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj