Wiertła do drewna – jakie wybrać? Rodzaje wierteł do drewna

0
4405
Wiertła do drewna

Jednymi z podstawowych akcesoriów do elektronarzędzi, które potrzebne są podczas każdego remontu, są wiertła do drewna. Nie wystarczy jednak ich przypadkowy wybór – powinny być dobrze dopasowane do potrzeb. A jakie wyróżnia się wiertła do drewna?

Rodzaje wierteł do drewna

Każdy, kto choć raz przeprowadzał remont lub inne drobne prace, mógł szybko przekonać się, że nie istnieją wiertła uniwersalne. Ich wybór powinien zależeć w pierwszej kolejności od rodzaju podłoża, a w drugiej od otworu, jaki chcesz wykonać. I choć większość majsterkowiczów wie, że istnieją wiertła do betonu, metalu czy drewna, to nie zna ich dalszego podziału.

Dlatego dziś skupimy się na wiertłach do drewna, które należą do jednych z najczęściej stosowanych. Wiertła do drewna dzieli według przeznaczenia Rawlplug.com/pl, dzięki czemu można szybko przekonać się, że dostępne są wersje piórowe, spiralne czy świdrowe. A czym się charakteryzują? Zaraz do tego dojdziemy.

Na początku chcielibyśmy jeszcze krótko przypomnieć o tym, że nie tylko dobór odpowiednich akcesoriów się liczy – trzeba też zadbać o dobrą wiertarkę. W zależności od tego, jaki rodzaj prac będzie wykonywany, konieczne może być wykorzystanie wiertarek wolnoobrotowych czy wiertarko-wkrętarek z wysokim momentem obrotowym.

Wiertła do drewna

Kręte wiertła do drewna

Do najbardziej uniwersalnych należą kręte wiertła do drewna. Przy ich pomocy można wykonać precyzyjny otwór o średnicy najczęściej nie większej niż 30 mm, ponadto wykonywane są ze stali narzędziowej.

Wyróżniają się tym, że posiadają dwie krawędzie skrawające, które na końcu tworzą kąt ostry. Podczas pracy najpierw naznaczana jest krawędź otworu, a dopiero potem wykonuje się jego środek.

W ich przypadku ważne jest również to, że posiadają głębokie, spiralne rowki, które odpowiadają za bieżące odprowadzanie wiórów na zewnątrz.

Świdry, spiralne wkręty do drewna

Jeśli otwór, który chcesz wykonać, powinien być większy, lepszym wyborem będą spiralne wkręty do drewna, nazywane też świdrami. Umożliwiają one wywiercenia głębokich otworów o dużych średnicach. To wszystko dzięki temu, że posiadają gwintowany stożek centrujący. Co ciekawe, choć wiertło to posiada tylko jeden rowek, jest on na tyle duży, że można usuwać wióry nawet podczas głębokich odwiertów.

Płaskie wiertła do drewna

Podczas prac remontowo-budowlanych w użyciu często są też płaskie wiertła do drewna. Przy ich pomocy można wykonywać otwory o większych średnicach – jest to możliwe dzięki spłaszczonemu zakończeniu, którego zaostrzone krawędzie są proste. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich rodzajów, nie są one wyposażone w spirale odprowadzające wiórki.

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że nie pozwalają one na precyzyjną pracę.


To podstawowe rodzaje wiertel do drewna. Oprócz nich wyróżnia się także akcesoria do zadań specjalnych, takie jak wiertła cylindryczne (sedniki) czy otwornice. Lecz o ile poprzednie odmiany z pewnością przydadzą się w każdym domu, o tyle pozostałe lepiej jest kupować wedle potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj